Dünya Kupası’nda ‘deve gribi’ paniği! Dünya Afiyet Örgütü uyardı

FIFA 2022 Dünya Kupası’na aile sahipliği özne Katar’da serencam 10 yılda onlarca herif Orta Doğu Solunum Sendromu’na (MERS) yakalandı. MERS, enfekte ettiği rastgele 100 kişiden 35’ini öldürüyor.

DÜNYA KUPASI HASTALIK RİSKLERİ OLUŞTURUYOR

Bilim insanları, MERS’i teorik olarak dört haftalık turnuva sırasında ortaya çıkabilecek sekiz potansiyel ‘enfeksiyon riskinden’ biri namına listeledi. Covid-19 ve taklitçi çiçeği ise yeryüzü beklenen iki zılgıt yerine gösterildi. New Microbes and New Infections dergisinde yayımlanan çalışmanın yazarları, Acun Kupası’nın ‘kaçınılmaz adına bulaşan çor riskleri oluşturduğunu’ vurguladı.

İNGİLTERE VE ÇAKER GİBİ ÜLKELERE YAYILABİLİR

DSÖ’den aynı epidemiyolog olan Prof. Dr. Patricia Schlagenhauf ve ekibi, bu durumun alelhusus Şimendifer ve yandaki ülkeler üzere geçerli olduğunu söyledi. Uzmanlar ayak topu maçları tutulmak amacıyla Katar’a revan çokça sayıda yandaş nedeniyle hastalıkların İngiltere ve ÇAKER kadar diğer ülkelere birlikte yayılabileceğini öne sürdü. bununla birlikte, İngiltere’den tahminî 5 bin taraftarının Katar’a gittiği bildirildi. 2022 Acun Kupası’nın final maçlarına kadar 1,2 milyon İngiliz taraftarın Tren’a gitmesi bekleniyor.

DEVELER VİRÜSÜN NATÜREL KONAĞI

İngiltere, en üst Ağustos 2018’da Orta Doğu’dan mevrut benzeri turistte almak için yalnızca beş MERS vakası kaydetti. Araştırmacılar bu hastalığın insandan insana bulaşmasının cins olduğunu belirtiyor. Başka taraftan, develerin, Covid-19 pandemisinin arkasındaki virüsle bir aileden gelen virüsün doğal konağı olduğu düşünülüyor.

“DEVELERE BİNMEYİN, DEVE ETİ YEMEYİN”

Bu nedenle afiyet görevlileri, bölgeye mevrut kamu gezginlerin memelilere dokunmaktan kaçınmasını kaynak etti. Çalışmanın yazarları ayrıca, taraftarların deve sütü veya idrarı içmekten veya akıllıca şekilde pişirilmemiş deve eti yemekten de kaçınmaları gerektiğini söyledi. Uzmanlar, ayrıca sevimsiz algınlığı veya gribe mümasil MERS semptomları ile İngiltere’ye dönen herkese, enfeksiyon kontrolü ve testinin yapılabilmesi için tıbbi yardım alması ve yolculuk geçmişini paylaşmasını referans etti. Öte yandan, MERS’in özel bir tedavisi bulunmuyor. Bu nedenle doktorlar, hastalığı onarmak hesabına semptomlarını kesmek için çalışıyor.

Share: