Düğün magandalarına karşı denetimler sıklaştı

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde düğünlerde havaya seçme zırh atılmasının engellenmesine müteveccih yapılan pratikte ruhsatsız tabanca ve tüfek ele geçirildi.

Elbistan’üstelik, tüm tembihler ve daha önceden yaşanan keskin olayları ayn ardı ederek dernek ve nişan gibi merasimlerde havaya seçme dokunaklı açan magandalara karşı Elbistan İlçe Inanma Müdürlüğü’nce yıpranmamış aynı gösteri planı hayata geçirildi.

Vatandaşların duygusal ve dünyalık güvenliğini ulaşmak üzere hayata geçirilen gösteri planı kapsamındaki önce alışılmamış uygulama, dernek salonlarının çevresinde yapıldı. Salonların angajman yollarında uygulama noktaları oluşturuldu. Elbistan İlçe Güvenlik Müdürlüğü’nde memur çok sayıda sivil ve resmi takım, durdurulan araçları ve içindeki şahısların üst aramasını yaptı. Aramalarda 1 adet ruhsatsız tabanca, 2 skor ruhsatsız tüfek ve 1 adet kurusıkı zırh vikaye altına alındı. Kişiler hakkında dahi adli ve idari işler başlatıldı.

Kutlama mahallindekilerle çevredeki vatandaşların fert güvenliğini tehlikeye düşüren cebe atılmasına karşı ikinci uygulama ise seçkin düğüne taharri memuru görevlendirmesi oldu. Resmi ekipler, görünür şekilde dernek salonları uğrunda beklerken; sivil polisler de çağrılı üzere merasim alanında görev aldı. Dernek sahiplerine uymaları gereken kavait beyanat edildikten sonraları merasimler adese altına alındı. Sivil polislerin, düğünün esasen sonuna büyüklüğünde alanda kalacağı ve kuralların çiğnenmesi halinde beklemedeki ekiplerle alay malay olaya müdahale edeceği bildirildi.

Düğün böylece tebliğe marjinal hareket eden dernek sahipleri için tutanak tutulduğu ve ukubet işlemlerin hemencecik uygulanacağı belirtildi.

Elbistan İlçe Güven Müdürlüğü’nün, kanayan yaraya dönüşen bu ayaklık tanımazlığın önüne bırakmak üzere toplumun tam kesimlerini kapsayan çalışmalarının süreceği vurgulandı. – KAHRAMANMARAŞ

Share: