DTO, 7 ayda 1051 organ kaydetti

Odalarının maaş dümdüz sedir toplantısında sabık ay 130 üye henüz kazandıklarını açıklayan DTO Umumi Heyet Başkanı Tasavvur Erdoğan, ayrımsız eski yılın benzeri ayına bakarak yüzdelik 5,44’lük aynı artış yakaladıklarının altını çizdi. Başbuğ Erdoğan, “Yılın önceki 7 ayında kaydettiğimiz organ sayısı ise bin 051’e ulaştı. Henüz geçmiş dönemlerde bin ve üzerindeki kullanılmamış örgen sayısına yıl böylece fakat ulaşabiliyorduk. Temmuzun sonu itibarıyla 19 bin 940 üyemiz var” dedi.

Denizli Tecim Odası (DTO) Divan Başkanı Salih Sarıkaya’nın idaresinde toplanan DTO Meclisi, aylık kıytırık oturumunu DTO Yönetim Kurulu Başkanı Tasavvur Erdoğan’ın gündeme dayalı değerlendirmesiyle tamamladı.

DTO’nun organ sayısı, aynı eski yılın tıpkısı ayına göre yüzde 5,44 arttı

Ağustos ayına dayalı DTO Divan Toplantısı’nda Denizli’ye dair güncel hesaplı verileri divan üyeleriyle paylaşan Denizli Ticaret Odası Umumi Heyet Başkanı Amaç Erdoğan, konuşmasında Denizli Ticaret Odası’nın bir anda büyüdüğünü vurguladı. Komutan Erdoğan, “Geçen ay, odamıza 130 organ elan kaydettik. 38 firmamız ise bizden kaydını sildirdi. 7 firmamız de tasfiye sürecine girdi. Yılın evvel 7 ayında kaydettiğimiz unsur sayısı ise bin 051’e ulaştı. Örgen profilimizde, 10 bin 031 işletmeyle bildirme çok limitet şirketler düzlük alıyor. Sayıları 6 bin 976 olan gerçek kişi firmalarımız ise ikinci tam. Sayıları 2 bin 485’e ulaşan anonim şirketlerimiz ise üçüncü sırada. Temmuzun sonu bakımından uzuv sayımız 19 bin 940. Organ sayımız, ayrımsız eski yılın aynı ayına göre yüzdelik 5,44 arttı. Yılbaşından bu yana kurulan 252 hakiki şahıs işletmelerimizle, Denizli namına iller ortada 9’uncu sıradayız. Göz adına, yılın ilk 7 ayında 12 bin 231 evrak düzenledik. Odamıza gelen 3 bin 728 evrakla ilgilendiren müstelzim işlemleri yaptık. 776 dijital takometre ile 850 k belgesi verdik. 158 iş makinasının tescilini onayladık. 212 sığa raporu, 69 ekspertiz raporu, 23 yerel malı belgesi, 2 dahi levhaya mukayyet sigorta acentesi belgesi düzenleyip istek fail üyelerimize tasdik ettik. Yılın evvel 7 ayında yeryüzü çok firma kaydı yapılan önceki 5 hayatiyet dalı ise 69 firma ile durma amaçlı binaların inşaatı, 65 firma ile radyo, TV, defa yoluyla yahut genel ağ üzerinden yapılan savruk tecim, 52 firma ile evde geçer not yapı takımları, perdeler ve benzeri aile eşyaları küresel ticareti, 30’ar firma ile bakkal ve marketlerdeki uyumsuz tecim, akak antika takımları, yatak çarşafları, yastık kılıfları, masa örtüsü ile abdesthane ve mutfakta makbul örtülerin imalatı şeklinde sıralandı. İlk 7 ayda en fazla firmanın terkin edildiği geçmiş 5 iz dalı birlikte 34 firma ile tevakkuf gayeli binaların inşaatı, 17 firma ile evde kullanılan tekstil takımları, perdeler ve benzeri ocak eşyaları global ticareti, 13 firma ile bakkal ve marketlerdeki savruk tecim, 12’şer firma ile hareketlilik enerjisi üretimi ve radyo, TV, yol marifetiyle veya genel ağ üzerinden yapılan perişan tecim oldu” dedi.

Protestolu senetlerdeki iyileşme devam ediyor

Komutan Erdoğan ayrıca Denizli’deki protestolu senetlerin haziranda güzeşte yılın bire bir ayına göre yüzdelik 54,89 azaldığına dikkat çekti. Erdoğan, “Büyüklük genelindeki düzelme ise yüzde 50,85. Denizli kendisine, hacim bazında da sabık yılın bir ayına göre yüzde 15,53’lük bir iyileşmeye imza attığımız kayıtlara girdi. Büyüklük genelindeki iyilik ise yüzde 2,97’da kaldı. Hisse Senedi sayıları ile tutarlarındaki iyileşmede, mevki ortalamasının üstüne çıktık. Öte yandan bellik ve nişancı başvurularına baktığımızda da karşımıza evire çevire tıpkı levha bundan sonra… Yılın evvel 7 ayında güzeşte yılın ayrımsız ayına bakarak marka başvurularında yüzdelik 8,46, patent başvurularında yüzde 15,22, hayır benzeşim başvurularında yüzdelik 23,53, sınai dizayn başvurularında ise yüzdelik 30,9’luk bir artma sağladık. Antrparantez, şehrimizdeki yabancı sermayeli firma sayısı birlikte 309’a daha çok. Yılın 7 ayında geçen yılın benzeri dönemine bakarak, yüzde 11,11’lik bire bir artış yakaladık. Bu şirketlerdeki ecnebi anamal oranı, yüzdelik 64,72. Takkadak güzeşte kamer 6 ecnebi ortaklı firma elan kazandık” diye niteleyerek konuştu. – DENİZLİ

Share: