Domestik sıska fasulyeyle çiftçiye 1,5 milyon liralık destek

İzmir Büyükşehir Belediyesinin kurum garantisiyle yaz başında ilk kez dağıttığı evcil cılız fasulye tohumu, zemheri öncesi çiftçinin yüzünü güldürdü. Hasadın arkası sıra çiftçinin ürününü meydan fiyatının iki katına kayran Büyükşehir Belediyesinin önce durağı Ödemiş oldu. Projeyle ilkokul ilçede 97 çiftçiye 1 buçuk milyon teklik destek sağlandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesinin kurum garantisiyle yaz başında ilk defa dağıttığı yerli kuru fasulye tohumu, kara kış öncesinde çiftçinin şen soluk almasını sağladı. Hasadın ardından çiftçinin ürününü etraf fiyatının iki katına, kilosunu 45 liradan düzlük Büyükşehir Belediyesinin önce durağı Ödemiş’in keskin köylerinden Horzum oldu. Horzum Mahallesi’nde 100 dönümlük alana ilk teşrin fail 26 üreticiye, 300 bin liranın üzerinde bindi sağlandı. Projeyle, 5 ilçede 97 çiftçiden 1 buçuk milyon liralık eser alındı.

Bu sene ilk kez; Bergama, Foça, Menderes, Urla ve Ödemiş ilçelerinde başlatılan projeyle üreticilere 3 ton domestik cılız fasulye tohumu dağıtılmış ve toplamda 322 dönümlük alana teşrinievvel yapılmıştı.

2023’te murat 3 bin dönüm

İzTarım A.Ş. Genel Müdürü Meram Onkardeşler, “Tığ bu sene ilkokul ilçemizde bu projeyi uyguladık. Önce nohutla başlattık, sıska fasulyeyle bitmeme ettik. Karakılçıkla bu iki yerli tohumu üreticilerimize verdik. Bu yıl topladığımız mahsulü nesil amacıyla ayıracağız. Kestirmece 25 tona andıran benzeri kurum yapacağız. Bu mahsullerin seneye 3 bin dönümlük alanda ekimini boşaltmak ve yaygınlaştırmak istiyoruz. Çiftçilerimize desteğimiz nohutta, arık fasulyede, karakılçıkta, ilhak çavdarında bitmeme edecek” dedi.

Piyasanın iki cani fiyatına alım yaptıklarını vurgulayan Meram Onkardeşler, “Üreticinin ürettiği yerde kalması en koca hedefimiz. Başkanımız şehirde ense mahalleleri önemsediği kabil kırsalda bile ırak köyler öne çıkıyor. Başkanımız topluluk çıkıyor ve dokunuyor. Biz bu projede birçok ilin borsasında 20 liralardan alınan ürünü 45 liradan satın alıyoruz. Üreticimizin çocuklarını zat köylerinde yetiştirmelerini ve üretimden kopmamalarını sağlıyoruz” şeklinde konuştu.

“Tarımdan vazgeçemeyiz”

Projenin çiftçilere umut olduğunu söyleyen Horzum Mahalle Muhtarı Yılmaz Öz bile, “Horzum; fasulye, barbunya ve domatesle meşhur reşit bir köy. Burada önceliğimiz nişane çeşitliliğini artırmaktı. Bronz Başkanımızın Bambaşka Ayrımsız Tarım Gibi vizyonuyla farklı ürünlere yöneldik. Bu proje başka belediyelere birlikte denk olsun. Bizim kadar tarımla hayvancılıkla geçinen köylerde desteklerin elan aşkın olması geçişsiz. Yalnız büyükşehirden değil, devletten da henüz fazla destek bekliyoruz; zira tığ tarımdan vazgeçemeyeceğiz” diye niteleyerek konuştu.

“Seneye henüz çok ilk teşrin yapacağız”

Müstahsil Hasan Turgut birlikte, İzmir Büyükşehir Belediyesinin desteklerinden bahtiyar olduklarını söyleyerek, “Hele bizim gibi uzak köylerdeki çiftçilere verilen desteklerden çokça memnunuz. Zor benzeri süreçten geçiyoruz; amma belediyemiz sayesinde bu dönemi hafifletmeye çalışıyoruz. Seneye elan fazla ilk teşrin yapmayı düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Yetiştirici İsa Demirkol ise “İzmir Büyükşehir Belediyesi bize fasulye tohumları verdi. Kuşkulu bir şekilde ektik; amma iyi benzeri ürün aldık. Artımlı tıpkısı fasulye oldu. Bedel herhangi bir hafta değişmesine karşın bizden kilosunu 45 liraya aldılar. Teşekkürname ediyoruz. Çiftçinin durumu siftinlik, anlatmamıza lazım bulunmayan. Geçen yıl motorin 10 liraydı, bu sene 25 teklik. Destek seçkin antlaşma bulunmaz” dedi. – İZMİR

Share: