Dokuz Ilkgüz Üniversitesi, Kız Yurdu İçin Bağışlanan Araziyi Satışa Çıkardı. Bağışçının Oğlu Sorun Açacağını Duyurdu

Sakat AKP saylav Fatma Seniha Nükhet Hotar’ın rektörlüğünü yaptığı Dokuz Ilkgüz Üniversitesi (DEÜ), kız öğrencilere sınırlı yapımı için tıpkısı iyilikçi tarafından bağışlanan İzmir İnciraltı’ndaki 3 bin metrekarelik araziyi satışa çıkardı. Satma ihalesi zaman yapılacaktı, fakat araziyi bağışlayan Ferhan Şahinci’nin ABD’birlikte yaşayan oğlu Baliğ Şahinci, satışın durdurulması için avukatı vasıtasıyla başvurdu ve ülkü açacaklarını bildirdi. Konuyu gündeme getiren CHP İzmir Saylav Atila Sertel ise “Bu komutan hukuksuzdur. Satma derhal durdurulmalıdır” dedi.

ABD’de yaşayan Bekâr Şahinci’nin avukatı Yalın Bulak Cılız, İzmir Valiliği ve DEÜ Rektörlüğü’ne gönderdiği yazıda, “Ferhan Şahinci 17.08.2020 tarihinde emrihak etmiştir. Halen konu ile müvekkilin oğlu ve taşınmazın dürü yapıldığı tarihte 4’te 3 oranında hissedarı olan Ergen Şahinci ilgilenmektedir. İlgili taşınmazın satılması üzere gerçekleştirilecek 02.12.2022 günlü ‘bağışlamanın amacına makul olmayan’ ihalenin iptali ile taşınmazın iadesi yönünde ülkü açılacak olup, telafisi gibi sıfır zararlar doğmaması için dava neticesine büyüklüğünde söz konusu ihalenin durdurulmasını istiyoruz” denildi.

Kız yurdu yapılması amacıyla bağışlanan ve satışa çıkarılan araziyle ilişkin konuyu gündeme getiren CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel ise tıpkı izah yaparak, bugün yapılacak ihalenin durdurulmasını istedi.

“BU SATIŞ HUKUKSUZDUR, KANUNSUZDUR”

DEÜ Rektörü Fatma Seniha Nüket Hotar’a seslenen Atila Sertel, şöyle konuştu:

“Buradan haddinden fazla engelsiz ve kesin görülüyor kim Ferhan Şahinci’nin kız yurdu yapılması koşuluyla bağışladığı araziyi kıymak talip Fatma Seniha Nüket Hotar, bağışçının şartını ve isteğini yok saymaktadır. Bu hukuken mümkün değildir. Ferhan Şahinci’nin oğlu Baliğ Şahinci de bu konuda zaruri girişimlerde bulunmuştur. Bugün yapılacak eksiltme hukuksuzdur. Zaman yapılacak tenkis kanunsuzdur. O açıdan bir zaman önce bu ihalenin durdurularak o araziye kız yurdu yapılması üstüne girişimlerde bulunması gerekmektedir. Yoksa Ferhan Şahinci’nin ruhu cıvıl cıvıl imkânsız ve o toprak asla satılamaz” dedi.

“SATIŞ DERHAL DURDURULMALIDIR”

Satışı öğrenen Ferhan Şahin’in oğlu Akil Baliğ Şahin’in bu hukuksuzluğa dur almak üzere ABD’den olaya müdahale ettiğini ifade eden Sertel, şunları söyledi:

“Dokuz Eylül Üniversitesi kız yurdu yapılması koşuluyla bağışlanan araziyi bugün satışa çıkarmak istiyor. Ancak bağışı işleyen merhum Ferhan Şahinci’nin oğlu Eren Şahinci Amerika’dan bu olaya müdahale etti ve satışın durdurulmasını istedi. Bu arazinin koşullu adına bağışlandığını 30.12.2014 tarihinde Dokuz Eylül Üniversitesi’ne kız yurdu yapılması amacıyla verilen arazinin banko satılamayacağını avukatı aracılığıyla bildirdi. Avukat Alaz Bulak Arık bana zaruri müracaatı yaptıklarını ve bu konuda müdahil olduklarını vurguladı. ve 17 Ağustos 2020 tarihinde ebedî uyku fail Ferhan Şahinci’nin oğlu Aziz Şahinci’nin, bu bağışın amacına akla yatkın adına kullanılmadığını, satışın iptali ve arsanın iadesi yönünde aynı dava açacağını söyledi. Bu nedenle 2 Açıklık 2022 tarihinde gerçekleştirilecek komutan ihalesinin durdurulması amacıyla İzmir Valiliğine ve Üniversiteye başvuruda bulundular. Bu eş derhal durdurulmalıdır.”

6 MİLYON TL KARŞILIK BELİRLENMİŞTİ

Arazinin bey ihalesinin 2 Mabeyin Cuma Namazı haset saat 11.00’birlikte DEÜ Rektörlüğü İhale Salonu’nda yapılacağı duyurulmuştu. Balçova İnciraltı Mahallesi 2267 cezire 29 parselde kayıtlı 3 bin 140 metrekarelik alanın satışı Resmi Gazete’da yayımlanmıştı. Tutkun teklif usulü ile yapılacak satma amacıyla Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü, KDV dünya 6 milyon TL’lik muhammen bedel belirlemişti.

DEÜ’deki mir ihalesi, itiraz dilekçesine karşın devam ediyor.

Share: