Dokuma firmalarına “Çırakbul web” uygulamasının tanıtımı yapıldı

İşletmelerin istediği nitelikte çırağı bulabilmesi için, Adıyaman İl Milli Yetişek Müdürlüğü namına geliştirmiş olduğumuz ‘Çırakbul web’ uygulamasının tanıtımı yapıldı.

Ara elaman ihtiyacının karşılanması ve mesleksel terbiye merkezi programında karşılaşılan problemlerin çözülmesi için Adıyaman İl Milli Yetişek Müdürlüğü Mesleki Eğitimden Mesul Ofis Müdürü Necmettin Beyaz Başkanlığında nesiç ürünleri imalatı (Amade çul) eden işletmelerin yetkilileriyle güruh yapıldı. Sektörlerin ihtiyaç duyduğu kalifiye ara elaman sorununun çözülmesi için Adıyaman Mimar Sinan Meslek Lisesi bünyesinde moda hazır çul alanının açılması ve sektörle gelişim birliğine gidilerek hazır çul alanında üretim yapılmasıyla ilişkin çalışmaların başlatılması kararlaştırıldı. İşletmelerin hazır giysi sektöründe gerekseme duydukları makina yedek parçaların Adıyaman İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü bünyesinde kurulan yayın geliştirme merkezinde (ÜRGEM) geliştirilmesi ve çığır liselerinde üretilmesi için konuşma yapıldı. İşletmeler, Çırakbul web uygulamasına methal yaptıktan bilahare “İşletme kaydı” menüsünden işletmelerine ait rüşvet etiket numarası ve istenen gayrı işletme bilgileriyle “İşletme kaydı” oluşturmakta. İşletmeler, “İşletme kaydı” oluşturduktan bilahare “Şakirt Talebi” menüsüne methal yaparak gerekseme duydukları alan-dallarda, istedikleri nitelikte şakirt talebinde bulunmaktadır. bununla birlikte aksiyon arayan ve çıraklık sistemine karışma doğmak talip eşhas üye girişi menüsünden etiket numaraları ve başka zatî bilgilerini girerek üyelik oluşturmaktadır. İş arayan ve çıraklık sistemine karışma doğmak talip eşhas üyelik oluşturduktan sonradan hisse senedi ilanları menüsünden kendilerine akıllıca hareket ilanlarına referans yapmaktadırlar. bununla birlikte işletmeler, çırak talebi menüsünden gerekseme duydukları kayran-dallara hareket arayanların yapmış oldukları başvuruları görmekte ve işe alacakları şahıslar için işlem kasılma edebilmektedir. İş arayan ve çıraklık sistemine dahil tevessül etmek talip şahıslar ise “Başvurularım” menüsünden başvurdukları hisse senedi ilanların sonucunu izlem edebilmektedir. İşe alınacak kişiler, işletmeler marifetiyle, mesleki yetişek merkezi programı uygulayan okullara, yönlendirilerek çıraklık sistemine karışma edilmektedir. Çıraklık sistemine dahil edilen kişiler ortaokul mezunu olup, lise icazet programına vasıta olmuşsa bu şahıslar için, 9., 10. ve 11. sınıflarda asgari ücretin yüzdelik 30, 12. Sınıfta ise yüzdelik 50’si oranında oran katkısı verilir. Bu şahıslar haftanın 4-5 günü işe, 1 haset okula masraf. Mezun olmaları durumunda bu kişilere meslek lisesi diploması + beceri belgesi + iş yeri açım belgesi verilecek.

En birkaç ortaöğretim mezunu olanlar ise 27 haftalık ustalık telafi programına dahil edilecek ve bunlar üzere ise bu süreçte minimum ücretin yüzde 50’si büyüklüğünde kerem desteği verilecek. – ADIYAMAN

Share: