DKMP 1. Havza Müdürlüğünden “Hayvanları Koruma Haset” etkinliği

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 1. Nahiye Müdürlüğüne vabeste illerde, 4 Teşrinievvel Dünya Hayvanları Himaye Günü kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlendi.

???????Bölge Müdürlüğünden 4 Ekim Dünya Hayvanları Esirgeme Günü dolayısıyla yapılan açıklamaya göre, Havza Müdürlüğüne ilişkin Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Sakarya ve Kocaeli’ndeki “Çıkmaz Hayvanları Rehabilitasyon” çalışmalarında bugüne büyüklüğünde 178 bin 50 hayvana ilkah, 133 bin 361 hayvana kısırlaştırma işlemi gerçekleştirildi.

Çıkmaz hayvanlarından 1446’sı sahiplendirildi, binlerce su ve abla kapları ile kedi ve kapik evleri dağıtıldı.

Bu özel dönem zımnında Polonezköy Melez Hayatı Terbiye Merkezi’nde öğrencilere karışık hayatı ve biyoçeşitlilik eğitimi verildi, istihsal istasyonundaki sülünler ile karacalar öğrencilerce gözlemlendi. Tedavisi tamamlanan uz kuşlar doğaya salınırken öğrencilere akarsu ve çaça kapları ile hediyeler dağıtıldı.

Tekirdağ’da ekol bahçesine stant kuruldu. İlköğretim öğrencileri koşuk, resim ve seyretme etkinlikleri gerçekleştirdi. Jandarma eğitim bilimi köpekleriyle gösteriler düzenlendi, çıkmaz hayvanları için mama ve akarsu kabı dağıtıldı.

Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde Turfa Aşılanmamış Hayatı Ihya Sahası’nda çocuklara doğa eğitimi verildi.

Öğrencilerle kuş gözlemi

Marka Ajansı’nın teknik desteğiyle “Nadir Yaban Hayatı Geliştirme Sahasında Kuş Gözlemi Öğreniyorum” projesi kapsamında ilköğrenim 4. sınıf öğrencileriyle kuş gözlemi etkinliği yapıldı. İzmit’te sokak hayvanlarını hizmetçi noktalarına abla bırakıldı.

Edirne’nin Keşan ilçesinde “Yerli Hayvan Hayat Parkı” açıldı. Sakarya’da “Çıkmaz Hayvanları Arızi Bakımevi Otama ve Rehabilitasyon Merkezi’nin tanıtımı yapıldı.

Kırklareli Belediyesi Arızi Kademe’nde düzenlenen etkinlikte, hayvanseverler ve öğrencilerle tıpkı araya gelindi. Katılımcılara ası ve broşür dağıtıldı.

Share: