Diyarbakır siyasa: Cumhur Reisi Erdoğan, Diyarbakır’da dolgun açılış töreninde konuştu: (3)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır’birlikte 20 binin üstünde şişman konutla dokuz canlı çokça ilçe ve mahalleyi adeta yeni baştan nesir ettiklerini belirterek, “Şimdi, serencam kampanyamızla Diyarbakır’a 5 bin 570 basamak, 450 endüstri sitesi ve 30 bin konutluk yer daha kazandıracağız.” dedi.

İstasyon Meydanı’nda planlı “Diyarbakır Mekân Yolu, TOKİ 1525 Bölük, 17 İşyeri, 1 Cami ve Büyükşehir Yatırımları ile Yapımı Tamamlanan Başka Projelerin Şişman Açım Töreni”nde mütekellim Erdoğan, bugüne kadar Diyarbakır’ı yaptıkları 57 bilyon lira amme yatırımıyla değme alanda geliştirmenin gayreti zarfında olduklarını söyledi.

Diyarbakır’ı bir kenarda bırakmadıklarını vurgulayan Erdoğan, Batı’ya ne yapıldıysa Doğu’ya ve Güneydoğu’ya dahi onun yapıldığının altını çizdi. Erdoğan, ayrımcılığa katiyen girmediklerine işaret ederek, “Burada Kürt kardeşlerim var’ demedim. Çünkü, az önce da söyledim, Türk’üyle, Laz’ıyla, Kürt’üyle, Gürcü’süyle yaratılanı yaratandan ötürü sevdik.” diye konuştu.

Erdoğan, sözlerine şöyle bitmeme etti:

“Bu şehrin değme karış toprağına cebin terimizle, bu şehrin insanlarının gelişigüzel birinin hayatına arzu bağımızla dokunduk. Eğitimde tamam mahallelerimizi okullarla donattık. Serencam atamada selektif dersler amacıyla dilek edilen bilcümle Kürtçe öğretmenlerimizin kadrolarını açtık. Sağlıkta cemi ilçelerimizi hastanelerle bezedik. İnşallah, inşaatı süren Şehir Hastanemizin birlikte ihalesini tezelden yenileyerek, sizlerin hizmetine sunacağız.

Sporda ülkemizin bildirme gündeş statlarından birini Diyarbakır’a kazandırdık. Şehircilikte nesir ettiğimiz 20 binin üzerinde toplu konutla stabil çokça ilçemizi, mahallemizi adeta yeni baştan mensur ettik. Demincek, son kampanyamızla Diyarbakır’a 5 bin 570 bölük, 450 sanayi sitesi ve 30 bin konutluk yer elan kazandıracağız. Kura neticesinde arsaları ki kazanırsa onlar alacak. Sakat stadın hesabına Millet Bahçesi yapıyoruz. Kentsel tahavvül çalışmalarına hızla bitmeme ediyoruz. Ulaştırmada 44 kilometrelik mukassem misil uzunluğunu 456 kilometreye çıkardık, bugünkü açılışımızla yer yolunu bile hizmete alıyoruz. Havalimanımızı yaptığımız terminal binasıyla çağcıl tıpkı çehreye kavuşturduk. Eskimemiş pervaz hatlarıyla havalimanımızı elan birlikte güçlendirmenin hazırlığını yapıyoruz.”

Erdoğan, bugüne büyüklüğünde yaptıkları barajlara, içme suyu tesislerine ilave olarak Silvan Barajı, tünelleri ve sulamalarını üstelik Diyarbakır’a kazandırdıklarını ifade ederek, barajın geçenlerde akarsu tutmaya başlayacağını bildirdi.

Erdoğan, Babakaya Tüneli’nin inşasının sürdüğünü, Silvan Tüneli’nde münakasa yenilemesi cihetiyle yavaşlayan çalışmaların birkaç hafta içre tam doğal gaz yeniden başlayacağını kaydetti.

Diyarbakır topraklarının verimine verim katacak bu projenin alay verildiği kabilinden kolaylıkla bitirileceğini anlatan Erdoğan, tevhit sanayi bölgelerinin kabına sığmadığını ve yenilerinin tam beklediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“gaz hattını, elan bu imkana kavuşamamış ilçelerimize akıllıcasına genişletiyoruz. mütemadi sizin için çalıştık, çalışıyoruz, ara vermek namevcut… Zaman burada resmi açılışını yapacağımız nişane ve hizmetleri da Diyarbakır’ın geleceğine uğramış kullanılmamış ışıklar adına görüyorum. Açılışını yapacağımız eserlerden biri, şehrin trafiğinde çok koskocaman ayrımsız deşarj sağlayacak olan Diyarbakır Güneybatı Çevre Yolu’dur. Uzunluğu 30 kilometreye yakın, yatırım bedeli tıpkısı milyar lirayı aşan bu sefer, üzerindeki üç köprüsü ve üç köprülü kavşağıyla Şanlıurfa istikametinden Mardin istikametine olan trafiğin yükünü kent içinden alacaktır. Hem sizlere hem bu yolu kullanarak transit intikal yapacak cemi araçlara çabuk, konforlu, emin, hesaplı benzeri erişim sağlayacak Güneybatı Kasaba Yolumuzun yalabık olmasını diliyorum.”

“Vekaleten başkanların idaresindeki belediyelerimizde iyice hizmet veriliyor”

TOKİ’nin çalışmalarında tıpkı yandan 500 bin konutu, ayrımsız milyon arsayı ve 50 bin işyerini kapsayan yeni kampanyayı başlatırken, özge yandan dahi kâin projeleri kolaylıkla tamamladıklarını tabir fail Erdoğan, zaman Yenişehir’birlikte 550, 277 ve 635 konutluk üç ayrı etabın, Talih’bile 78 ev ve 3 aksiyon yeriyle daha önce tamamlanan parsellerin kasaba düzenlemelerinin, antrparantez Bağlar Budun Bahçesi’nin açılışını yaptıklarını söyledi.

Erdoğan, Talih bölgesindeki çok sayıda düzenleme çalışmasının resmi açılışının birlikte yapıldığını aktardı.

Tarım ve Orman, Afiyet ve Milli Yetişek bakanlıkları ile valiliğin şehre kazandırdığı çokça sayıda eseri bile yöntemince hizmete açtıklarını dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

“bu arada belediyelerimizin eserlerine biricik yegâne giremeyeceğim. Ilkin Büyükşehir Belediyemiz tevessül etmek üzere, yıldırı örgütüne bugüne büyüklüğünde peşkeş calip, teröristler vasıtasıyla yönlendirilen kişilerden alarak, yeniden sizlerin hizmetine verdik. Hamdolsun, vekaleten görevlendirdiğimiz başkanların idaresindeki bu belediyelerimizde çokça iyice hizmet veriliyor, şehrimize çok şanlı yatırımlar yapılıyor. Büyükşehir Belediyemiz, 1 bilyon 717 milyon teklik tıpkı yatırımla şehrimize yan pazarı, saha düzenlemesi, öğün, park, restorasyon, fidanlık, eğitim kurumlarının hizmet ve onarımı üzere hizmetleri kazandırdı. Kayapınar, Yenişehir, Hani, Bismil, Ergani, Lice, Bağlar, Kaplıca ve Hazro kaymakamlık belediyelerimiz birlikte öz sıkıntı alanlarında pek çok çalışmayı tamamladı.”

Belediyelerin tamam bu iz ve hizmetlerinin resmi açılışlarını üstelik zaman yaptıklarını anlatan Erdoğan, yatırımların şehre iyi olmasını diledi.

“Her hizmetin bizzat takipçisi, destekçisi, teşvikçisi olmayı sürdüreceğiz”

Erdoğan, Diyarbakır’ın baştan Türkiye’nin genişlik kebir sanayi ve üretim merkezi olma uğrunda acul adımlarla ilerlediğini söyledi. Zaman açılışı yapılacak olan Tekstil Birleştirme Endüstri Bölgesi’nde 15 ve Diyarbakır Tevhit Uran Bölgesi’nde 4 yıpranmamış fabrikanın bu hakikate bel ettiğini belirten Erdoğan, “Toplamda 1 milyar 200 milyon liranın üzerinde bire bir yatırımla tamamlanan bu 19 üretimevi, üretimde, ihracatta ve istihdamda sağlayacağı katkılarla, şehrimizin ışıldak yıldızına bindi olacaktır.” dedi.

Bu fabrikaların üstelik okşayıcı olmasını arzu eden Erdoğan, “Bütün bu eserleri, hizmetleri, yatırımları Diyarbakır’a kazandıran bakanlıklarımızı, kurumlarımızı, belediyelerimizi, özel sektörümüzü tebrik kartı ediyorum. Ülkemize ve Diyarbakır’a getirilen rastgele hizmetin, kazandırılan seçme sabah yeli bizzat takipçisi, destekçisi, teşvikçisi olmayı sürdüreceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

Erdoğan, geçmiş Malatya’üstelik olduğunu hatırlatarak, orada caddelerin tıklım tıklım dolduğunu söyledi ve “Saha, 65 bin kişiyle doluydu. Demin bakıyorum bugün Diyarbakır, burası da resmi rakam elan almadım amma gördüğüm kadarıyla 70 binin üzerinde benzeri paydaşlık var.” değerlendirmesinde bulundu.

(Sürecek)

Share: