Diyarbakır fen | Cumhurbaşkanı Erdoğan Diyarbakır’da 140 projenin açılışını yaptı

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan Diyarbakır’üstelik 12 milyar 342 milyon liraya dünyalık olan 140 projenin açılışını yaptığı programda, Kürtleri kullanan HDP yöneticilerine tepki göstererek, “Diyarbakır’ın yaşadığı bed de geride kalmıştır. Edirne cezaevinde yatan erkek Kürt değil amma Kürtleri sömürüyor. tek koca başkanları var Kürt mü değil? Amma Kürt kardeşlerimi sömürüyor. Bunların oyununa gelmeyeceğiz. Diyarbakırlı kardeşlerim bunların hesaplarını soracak, buna inanıyorum” dedi.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan Diyarbakır İstasyon Meydanında 140 projenin açılışın yaptı. Açılışta mütekellim Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, gördüğü deste karşısında kalabalığa teşekkür etti. Erdoğan, “Bu ne yetişkin tıpkısı ilişki. Bu güne büyüklüğünde Diyarbakır’ı ben böyle görmemiştim. Bugün Diyarbakır bire bir apayrı pir. Ne domuzuna pankartlar küşade. Bire Bir pankartta, ‘Reis paradan 6 sıfırı sen attın 2023’da 6 sıfırı bile biz atacağız’ yazıyor. Diyarbakır’ı özlemişiz. Sizlerin coşkusundan anladığım kadarıyla Diyarbakır’da bizi özlemiş” diye konuştu.

“Kusuru olanlardan hesabı sorulacak”

Konuşmasında Amasra’bile meydana gelen beyaz zehir ocağına birlikte değinen Erdoğan, “15 Ekimde sizlerle alay malay olacaktık, Ancak Bartın’ın Amasra ilçesindeki aynı kömür madeninde yaşanan yaslı kaza dolayısıyla programımızı örtmek zorunda kaldık. Orada martir olan kardeşlerimiz ve aileleri bizlere emanettir. Hep şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Başlatılan incelemelerin peşi sıra olayda kusuru tayin edilen olursa rastgele tip işlemi yapacağız” şeklinde konuştu.

Konuşmasında dikkatini çeken ayrımsız pankarta henüz değerlendirme yapan Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Bir pankart daha var. ‘Diyarbakır etrafında Bağlar var. 6 masa size buradan kanı var. Sahiplerinize vesile vermeyeceğiz. Kürtleri masanıza küçümseme etmeyeceğiz’ Tığ yıllardır hangi diyoruz, biz Türküyle, Lazıyla, Kürdüyle, Abazasıyla yaradılanı yaradandan çevre severiz,, alt bölüm yok, öyleyse hep beraber aynı olacağız, anaç olacağız, zihayat olacağız, kardeş olacağız, hep beraber Türkiye olacağız. Bizi bölmek isteyenlere da punt vermeyeceğiz. Tıpkı periyot kucaklaşmamızı engel olmak amacıyla gelişigüzel yolu denediler ama bilmediler kim kalpten kalbe revan görülmeyen yollar vardır. Biz gerekirse içten geçeriz amma heves birlikteliğimizden vazgeçmeyiz dedik ve yolumuzdan dönmedik” dedi.

“Diyarbakır Annelerini batının şempanzelerine bırakmadık”

Konuşmasında Diyarbakır Annelerine da değinen Erdoğan, “Avrupa’dan beslenen zehirli köklerini bıçak kabilinden bilmek isteyenlere eyvallah etmedik. Diyarbakır annelerini batının şempanzelerine bırakmadık. Nerede bu batının eş hakları savunucuları tıpkı nöbet gelip dahi Diyarbakır annelerini müzakere ettiler mi? Illet, çünkü onların adam hakları savunucularıyla alakası bulunmayan. Onlar çabucak manzara artisti. Ama Diyarbakır annesi kardeşlerim bunlara beniz vermediler. Yalman durdular eğilmediler ve peyder pey evlatları dönüp geldi. Milletimizle aramıza fitne oyulgamak isteyenlerin bulaşık yüzlerini ortaya çıkardık” diye niteleyerek konuştu.

“Diyarbakır’ın rengi yıldırı değil, kardeşliktir”

Diyarbakır’a kazandırdıkları yatırımları açmaya geldiklerini belirten Cumhur Reisi Erdoğan, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Bugün burada 140 projenin açılışını yapıyoruz. Buradan tamlık acun ve tekmil Türkiye’ye ile altını çizerek tesahup etmek istiyorum Diyarbakır’ın rengi terör değildir, uğur ekin yolu festivalidir. Üreten istihdam eden fabrikalardır. Diyarbakır’ın rengi PKK istismarı veya HDP’nin sapkınlığı değildir, bugün sergilediğimiz bu kardeşliktir. Ey Diyarbakır gel, rastgele güzelliği ortamında barındıran rengine birlikte cemaat çıkalım. Binlerce almanak geçmişine gelişigüzel topluluk çıkalım. İnsanlık tarihi büyüklüğünde eski olan bu bölgenin bayrı şehirleri Şam’ın, Bağdat’ın, Kudus’ün boynu bükülürken ülkenin 81 vilayeti ile alay malay senin yıldızını yükseltelim. Sen bu memleketin gözbebeğisin. Sen büyük ve canlı Türkiye hedefimizin sunma kebir hedeflerinden birisin. Sen Diclenin sunu nazlı kuzusu, Mezopotamyanın bildirme bulunmaz hazinesisin”.

“Surların dili olsa da bu şehrin kolunu kanadını kıranları anlatsa”

Hz Ömer’in fethinden beri bizim olan Diyarbakır’a göz çaltı onma olmaz diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ayn dikenin onma olmayacağı açıktır. Şu Diyarbakır surlarının dili olsa üstelik konuşsa. Elan düne kadar bu coğrafyanın tarihi ile kültürü ile sanayisi ile bildirme önemlisi insanı ile sunma seçkin şehri olan Diyarbakır’ın kolunu, kanadını kıranların inadını anlatsa. El Erki lafını sakat etmeyenlerin yaptıklarını anlatsa. Bunların pekâlâ zulmün, zaman emecisi olduğunu anlatsa. Sürekli Kürt lafı ederek Kürtleri sömürenlerin yaptıkları riyakarlıkları anlatsa. Bunların adı Kürt, kendileri Kürtlükle alakası yok. Kürt kardeşlerime arz şişman zumlu eden bunlar. Kandil’e benim Kürt çocuklarımın kardeşlerini kaçıran seçkin tür tacizi yapan bunlar değil mi? Öyleyle 7 kamer var. 7 ay bilahare yapılacak seçimlerde bilcümle bunların hesaplarını sormaya var mıyız?” dedi.

Demirtaş’a gönderme

Kürt olmayanların bölgedeki Kürtleri sömürdüğünü tabir fail Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Yasın Börü evladımızı Diyarbakır caddelerinde martir eden alçaklar bunlar değil mi? İşte bunun hesaplarını Diyarbakırlı kardeşlerim soracak. Rastgele gecenin benzeri sabahı olduğu gibi Diyarbakır’ın yaşadığı şüpheli de geride kalmıştır. Edirne cezaevinde yatan şahsiyet (Selahattın Demirtaş) kKrt değil, amma Kürtleri sömürüyor. biricik kayırıcı başkanları var Kürt mü değil, amma Kürt kardeşlerimi sömürüyor. Bunların oyununa gelmeyeceğiz. Diyarbakırlı kardeşlerim bunların hesaplarını soracak, buna inanıyorum. Diyarbakır artık huzurun şehridir. Irak’ı Suriye’siyle tüm bölgenin huzura ihtiyacı var. Ülkemizi gün doğusu sınırlarından cenup sınırına, günindi sınırlarından, kuzey sınırlarına ciharıyek yanı ile benzeri huzur adası yapmaya çalışıyoruz. Buna yıldırı örgütleri engel olamayacak. Türkiye’yi gelişigüzel şeyi ile büyütüyoruz. Büyüyen Türkiye’nin her bir ferdi da bu domuzuna iklimde geleceğine güvenle bakacak. Diyarbakır’ı yaptığımız 57 milyarlık kamu yatırımıyla değme anlamda geliştirmenin gayreti içre olduk. Batıya hangi yaptıysak doğuya, güneydoğuya aynısını yaptık. Bu şehrin rastgele karış toprağına bu şehirdeki her bireyin gönüllerine dokunduk. Kürtçe öğretmenlerin kadrosunu açtık. Site hastanesinin ihalesini müstacelen yenileyerek sizlerin hizmetine sunacağız” diyerek konuştu.

“Diyarbakır kodes müzeye dönüştürülüyor”

Reisicumhur Erdoğan Diyarbakırlılara beşaret dahi verdi. 12 Eylül döneminde şişman eziyetlerin yaşandığı Diyarbakır Cezaevinin müzeye dönüştürüldüğü müjdesi veren Erdoğan, “Diyarbakır Cezavini tahliye, müze ve hars evi etme sözü vermiştim, sözümü tuttum. Kodes Doğruluk Bakanlığından Firez ve Turizm Bakanlığına devredildi. Müstelzim proje hazırlandı. Bir Vakitler birçok zulümlere konu olan Diyarbakır Cezevi sanata bakım edecek. Bu eserin şimdiden Diyarbakır’a anlı şanlı olmasını diliyorum. Diyarbakır mapushane müze oluyor, daha çok bu açının yaygınlaştığı bu mapushane ortadan kalkıyor. Diyarbakır’ın bu domuzuna tablosundan tasalı olanlar bile var. Yegâne sermayesi kaos olanlar bu hizmetlerden kahroluyorlar. Son Diyarbakır ziyaretimde PKK ve HDP zihniyetinin elindeki programa bakarak karı yapımızı ortadan kaldırma ortamında olduğunu söylemiştim bu sözlerimi birileri bu kadar dahi değil demişti. Ama demin görüyoruz Kürt kardeşlerimizi ayrımsız apaz sapkınlığın elinde bittabi sömürme edildiğini görüyorsunuz. HDP 50 bin Kürt kardeşimizin canına servet olan yıldırı örgütünün birlikte kayran almıştır. Bunlar bütün sapkınların aktörü durumundadır. CHP kurduğu 6’lı masaya bunları almaya tenezzül etmemiştir. Bunlar birlikte buna alın çıkıp gidip ayrımsız kol ki olduğu belirsizlerle kavil kurmaya çalışmışlardır. Buradan öyle bire bir curcunalı verin ki Kandil’den Bürüksel’e büyüklüğünde seçkin yerden duyulsun. Diyarbakır Türkiye yüzyılını gelişigüzel nesir etmeye hazır mıyız? 2023’te gönençli Türkiye üzere seferber olmaya hazır mıyız? 2053 vizyonuna sahip çıkmaya hazır mıyız? Türkiye düşmanlarının heveslerini kursaklarında bırakmaya amade mıyız? O zaman bütün alay malay, bir tane budun, biricik öncü, yegâne yurt, bir tane çap, benzeri olacağız, deneyli olacağız, yaşayan olacağız, ahi olacağız hep gelişigüzel Türkiye olacağız” şeklinde konuştu.

Konuşmaların peşi sıra 140 projenin küşat kurdelesi kesildi. – DİYARBAKIR

Share: