Diyarbakır bilgelik! Diyarbakır’da “Sur Hars Yolu Festivali” başladı

Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Sur Hars Yolu Festivali’nde, “Doğu’nun göz bebeği Diyarbakır’dayız. Bu yıl 5’e çıktı, önümüzdeki yıl 10’a çıkacağız ve değme sene bu sayıyı artırarak, hep illere kazanmış olacağız. Önceliğimiz 7 bölgeye festivalleri aksettirmek.” dedi.

Türkiye Kültür Yolu Festivalleri bünyesinde Diyarbakır’üstelik düzenlenen Uğur Ekin Yolu Festivali, İçkale Müze Kompleksi’nde açılan sergilerle başladı.

Nazır Ersoy, Ekin ve Turizm Icra Vekili Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Ilbay Ali İhsan Su, Uğur Kaymakamı Asım Solak, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Umumi Sekreteri Abdullah Ekinci, SELIM Fırka Diyarbakır Milletvekilleri Mehdi Eker, Oya Eronat ve Ebubekir Bal, SELIM Fırka MKYK Üyesi Alaattin Parlak ve DÜRÜST Tümen İl Başkanı Muhammet Mukaddes Işıklı ile “Amida Höyük ve Artuklu Sarayı Kazıları Sergisi”, “Siyah Parafin Diyarbakır Sergisi”, “Diyarbakır Kazı İzleri Sergisi” ile Türkiye Jokey Kulübü vasıtasıyla açılan “11. Resim Yarışması Sergisi” ve “Diyarbakır Kazı Bilimsel ve İslami Asar Sergisi”ni gezdi.

Daha sonraları, “Fotomaraton Diyarbakır Etkinliği”ni başlatan Ersoy, burada yaptığı konuşmada, Hars Yolu festivallerinin Beyoğlu Hars Yolu Festivali ile başladığını belirterek, sonrasında Bakanlık yerine bu festivalleri Anadolu’ya yayma kararı aldıklarını söyledi.

“Ati yıl ilave 5 şehrimiz geliyor, 3’ü kesinleşti”

Beyoğlu Kültür Yolu ile başlayan festivallerin Payitaht Kültür Yolu Festivali devam ettiğini dile getiren Ersoy, şu bilgileri verdi:

“Bu yıl Çanakkale ile başladık. Çanakkale’yi, Konya Gizemci Saz Festivali izledi. 1 Ekim’üstelik Beyoğlu ve Başkent Ekin yolu festivalleri başladı. Demincek Doğu’nun göz bebeği Diyarbakır’dayız, Talih Ekin Yolu Festivali’ndeyiz. Bunun startını üstelik bu vesileyle vermiş oluyoruz. Bu sene 5’e bundan sonra, önümüzdeki yıl 10’a çıkaracağız ve temas yıl bu sayıyı artırarak, bütün illere kazanmış olacağız. Ati sene arttırma 5 şehrimiz geliyor, şu esas kadar 3’ü kesinleşti.”

Ersoy, ati yıl nisan ayında yapılacazk Adana Portakal Çiçeği Karnavalı’nı himayelerine aldıklarını anlatarak, İzmir’de Efes Ekin Yolu Festivali’nin da nisan ayında düzenleneceğini kaydetti.

Alsancak Inhisar Fabrikası’nın yenileme ve renovasyon çalışmalarının mart sonuna kadar tamamlanacağını belirten Ersoy, etkinlik alanını oluşturarak, april ayına İzmir’i üstelik eklediklerini rapor etti.

Hars ve Turizm Bakanı Ersoy, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ilkgüz ayında Gaziantep Gastro Festivali vardı, onu de Firez Yolu Festivali adına himayemize alıyoruz. Gastro Gaziantep Firez Yolu Festivali adına eylül ayında onu bile katmış oluyoruz. 2 şehrimize henüz katacağız. Biri mahsus Akdeniz Bölgesi, diğeri Trabzon olacak. Zira önceliğimiz 7 bölgeye festivalleri yansıtmak. Sonrasında iri şehirlerimize, yavaş yavaş bile Anadolu’ya yaymak.”

Bu festivallerin en hararetli bölümlerinden birinin “fotomaraton” olduğunu dile getiren Ersoy, zira fotomaraton ile haddinden fazla domuzuna fotoğraflar üretilip, bunların toplumsal iletişim araçları üzerinden yayılmasının sağlandığını söyledi.

“Alışılmadık tıpkı coğrafya”

Festivale katılan foto muhabiri ve belgesel yapımcısı gazeteci Coşkun Aral de uygarlığın, “bereketli hilal” diyerek tanımlanan, hep insanlığı doyuracak nitelikte ilklerin olduğu topraklarda bulunduklarını belirterek, bu kentin yanı başındaki Siirt’te doğduğunu söyledi.

Terör olaylarının yaşandığı dönemde de bölgeye geldiğini anlatan Aral, “Bura doğruluk etmediği günleri yaşadı. Ama şimdi görüyorum ki; Diyarbakır türe ettiğini yaşamaya başlayacak. Çünkü 3 günden beri buradayım. Bu rüya yeşerdi bu topraklarda, bu topraklardan hep Orta Şark coğrafyasına yayılacak diyorum.” diye konuştu.

Fotoğrafın önemine belen fail Aral, fotoğrafın dünyada yer haddinden fazla konuşulan araç haline geldiğini belirtti.

Aral, şunları söyledi:

“Az Daha 2-3 milyar insanın enformasyon diline dönüştü. ve konuşacak bahis çok Diyarbakır’a ilgilendiren. Suriçi’nde yıllar ilk ilk defa havadan görüntü çekmiştim, yabansı benzeri coğrafya. Artık eskimemiş devir geliyor yabanlık üzere, Diyarbakır de bunların başlangıcı. Bambaşka illerde yapmış olduğumuz fotomaratonu münasebet Diyarbakır’da yaptık? Buradaki fotoğrafhane arkadaşlarımız çokça amma çok görmüş geçirmiş. Bölgede yıllardır ayrı ayrı etkinlikler yapıyoruz. Sayın Bakanımızdan ricam bu asıl etkinleri artıralım. Bu tıpkısı çıban. Bir site coğrafyası, o kentlinin gözünün dışında eksantrik kentlerden gelenlerin gözleriyle yansıtıldığında haddinden fazla henüz verimli peki.”

Vekil Ersoy ve beraberindekiler henüz sonraları Gâvur Burcu’nda açılan “Inhina Erbil Elvan ve Teknikler Sergisi”ni gezdi.

Muannit Burcu’nun terasında, Dicle Üniversitesi Yavru Eğitimi Uygulama ve Araştırı Merkezinde planlı etkinliklere katılan çocuklarla görüşen Ersoy, “Baht Ruz Gözlemleri” etkinliği kapsamında tarihi Zerzevan Kalesi ile ait çekilen fotoğrafların saha aldığı sergiyi de gezdi, çalışmalarla ilgilendiren vukuf aldı.

Share: