Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: “MEMLUK ile çeşitli alanlarda alay malay çalışırsak çok husus başarabiliriz”

NEW Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “BENDE ile ilişkilerimiz hiçbir antlaşma yalınç olmadı ama akva ayrımsız asıl üstüne mensur edilmiş durumda. Mütenevvi alanlarda gelişigüzel çalışırsak haddinden fazla husus başarabiliriz.” dedi.

BM 77. Umumi Kurul Görüşmeleri amacıyla New York’ta mevcut Çavuşoğlu, ABD’nin önde mevrut hatır kuruluşlarından Dış İlişkiler Konseyinde konuştu.

Çavuşoğlu iklim değişikliği, çatışmalar, terörizm, gıda ve enerji güvenliği gibi eş müşkülat karşısında uluslararası sistemin, gelişim birliğine dair sakil ayrımsız reforma ihtiyacı olduğunu söyledi.

Türkiye’nin Orta Şark, Karadeniz, Kafkaslar, Balkanlar, Rusya, Ukrayna, Libya, Suriye, Irak, Afganistan ve Afrika üzere mail çevresindeki bölgelerde, eke aut siyasa konularında baş aktör olduğunu belirten Çavuşoğlu, çatışmaların çoğunun bu bölgelerde yaşandığına dikkati çekti.

Türkiye’nin göç, erke güvenliği, besin güvenliği ve yıldırı gibi toptan zorluklarla mücadelede aracısız yer aldığını anlatan Çavuşoğlu şunları kaydetti:

“Bu çatışmaların abra ve refahımıza etkilerini yeryüzü örgen indirgemek amacıyla proaktif bire bir dış yöntem izlememiz lüzum. Neticede Türkiye, toptan piyasalara entegre tıpkısı ortalık ekonomisi ve her arbede bizi doğrudan etkiliyor. Bu nedenle Ukrayna, Rusya, Afganistan, Libya, Suriye, Balkanlar, Orta Asya üzere konularda deli dolu politikamız tıpkı seçim değil, önemli tıpkısı zorunluluk.”

Türkiye ve BM’nin arabuluculuğunda varılan İstanbul hububat anlaşması ile Türkiye’nin Balkanlar ve Libya’daki çabalarını kat sayı veren Çavuşoğlu, bazı Avrupa Birliği üyesi ülkelerin Türkiye’yi Çin ve Rusya ile Balkanlar’de rakip gördüğünü anlatım etti.

“Böylesine kırılgan benzeri ortamda, rakip aktörlerle ilişkilerimizde mufassal aynı çizgide yürümemiz gerekiyor.” diyen Çavuşoğlu, “Benzer isnat etmek gerekirse komşularımıza müteveccih yaptırımlara BM destekli olmadıkça katılmamız bayağı değil. Zira sunma faziletli bedeli biz ödüyoruz ve dikkatli tıpkı yöntem yürütmezsek arabulucu rolü üstlenemeyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

NATO üyesi namına Türkiye’nin yükümlülüklerinin farkında ve güçlü benzeri eş olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, “Ama aynı zamanda kritik konularda muhtelif aktörlerle konuşabilmemiz gerekiyor.” dedi.

“Aynı bağlaşık namına MEMLUK’nin ulusal asayiş endişelerimize korku duymasını bekliyoruz”

Türkiye-KUL ilişkilerini değerlendiren ve BENDE aut politikasında rüçhan alanlarda Türkiye’nin kilit bire bir oyuncu olduğunu tamlayan Çavuşoğlu, “KUL ile ilişkilerimiz hiçbir ant macerasız olmadı amma akva aynı anne üstüne nesir edilmiş durumda. Değişik alanlarda birlikte çalışırsak çok husus başarabiliriz.” diye konuştu.

Türkiye ve ÇAKER arasındaki 3 sorunu KÖLE’nin PKK/PYD/YPG yıldırı örgütüne desteği, FETÖ ve CAATSA yaptırımları kendisine sıralayan Çavuşoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Hep bu mesail bizim için milli düzenlilik meselesi ve ayrımsız müttefik olarak KUL’nin millî güvenlik endişelerimize kaçınmak duymasını bekliyoruz. Terörle mücadelede bindi bekliyoruz. Aynı terör örgütünü ayrıksı tıpkı yıldırı örgütüyle savaşım amacıyla görmek banko kabul edilemez ve bati.”

Türkiye’nin Biden yönetimi ile anlaşmazlıkları halletmek amacıyla müspet ayrımsız şekilde çalıştığını anlatan Çavuşoğlu, “ESIR bu üç temel sorunu çözebilirse ortak çıkarlarımızın olduğu türlü alanlarda birlikte çokça molekül yapabileceğimizi düşünüyorum.” ifadesini kullandı.

ÇAKER’deki kâh lobilerin Türkiye ile ilişkilere adaletli olmayan bir şekilde hırçın etkisinden bahseden ve bu durumdan çeki duyduklarına dikkati çeken Çavuşoğlu, “Bu lobiler yüzünden ESIR kâh konularda Türkiye’ye karşı tekme standartlı benzeri yaklaşım izliyor.” dedi.

Yunanistan’ın Ege Denizi’nde Türkiye’ye müteveccih hasmane eylemlerde bulunduğunu ve Türk F-16’larına insiyak kilidi attığını hatırlatan Çavuşoğlu, “Kimesne bu provokasyonlardan bahsetmiyor hoppadak Türkiye’nin sevap tepkilerini duyuyoruz, değer veriş görmüyoruz. Söz Gelimi Hindistan, S-400 füzesi alınca yaptırımlardan affedilmiş tutuldu amma Türkiye’ye bu yüzden CAATSA yaptırımları uygulanıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’nin müttefiklerinden elden tarafsız aynı duruş beklediğini tamlayan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Dünya henüz kaotik tıpkı nakız alıyor. Beş Altı sene önceki kimesne Avrupa’bile konvansiyonel aynı uğraş evet bile iri tıpkısı global salgın beklemiyordu. Ayrıksı hangi nev büyük zorlukların ortaya çıkacağını bilmiyoruz ve bu dokuz canlı dönemlerde Türkiye-ABD ilişkileri ciddi hatır ve dirayetle ele alınmalı, elverişsiz çıkarların gölgesinde bırakılmamalı. Tığ üzerimize düşeni yapmaya hazırız.”

Share: