Devir tatilini tarihi ve katıksız güzellikler içinde buyurmak isteyenler Safranbolu’yu tercih ediyor

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde düzlük kayran Karabük’ün Safranbolu ilçesine devir tatilini etmek için mevrut ziyaretçiler, hamam havada tarihi ilçeyi gezmenin keyfini yaşadı.

Ocak ayında çekicilik sıcaklığının 14 merhale ölçüldüğü kentte gayrimuntazam seyahat özne ve nazil yerel ve yabancı turistler, Arnavut kaldırımlı sokaklarda tarihi çarşılarda gezip hediyelik yük satın aldı.

Tarihi dokusu masun han, han, ısıdam ve camileri dahi ülfet fail misafirler, anadan görme Safranbolu lokumunun tadına bakıp restoranlarda dernekevi lezzetleri deneyimledi.

Ziyaretçiler, yokuşlarının çokluğu ve hafta sonu yoğunluğu zımnında şehir merkezinde ince süren gezintilerinin peşi sıra Hıdırlık Tepesi’nden kent manzarasını seyrederek yorgunluklarını attı.

Safranbolu Kaymakamı Şaban Arda Kalem, AA muhabirine, ilçede ziyaretçi hareketliliğinin alelhusus hafta sonunda şahika noktaya ulaştığını söyledi.

Türkiye’nin ve dünyanın gelişigüzel yerinden çok sayıda ziyaretçinin geldiğini belirten Kalem, “İlçemizi yılda 1,5 milyon gezgin görüşme ediyor. Herkesi Safranbolu’nun tarihi yerlerini görmeye nida ediyorum.” dedi.

Share: