Deutsche Bank’a sürdürülebilir envestisman” soruşturması

Frankfurt Başsavcılığı aracılığıyla yapılan açıklamada, federal polisin, Almanya Federal Kriminal Dairesi (BKA) ve Bankacılık Düzenleme ve Fal Kurumu (BaFin) yetkilileri ile evresel, sosyal ve yönetişim (ESG) yatırımlarına ilgili soruşturmaya yönelik bankanın Frankfurt merkezinde Taunusanlage’daki koşa kulelere ve yakınlardaki DWS Group binasında arama yaptığı belirtildi.

Açıklamada, bu yılın başından bu yana devam eden ESG yatırımlarında “abartılı bilgi ödeme” iddiaları ile ilişkin sormaca zımnında yapılan aramaya 50 yetkilinin katıldığı belirtildi.

Haberin duyulmasından sonraları, bankanın hisseleri kestirmece yüzdelik 4 düşerek 10,50 eurodan muamele görüyor.

Mavera yandan, bozuk DWS Sürdürülebilirlik Başkanı Desiree Fixler, güzeşte yıl ağustosta DWS’yi çevresel, toplumsal ve yönetişim (ESG) yatırımlarında ilaveli bilgelik vermekle suçlamıştı.

Fixler, ESG entegrasyonundaki yetersizlikleri dile getirdiği amacıyla yıllık raporun yayımlanmasından bir periyot önceki, 11 Mart’ta işine son verildiğini açıklarken, nahak yere gerekçeyle işten çıkarıldığı amacıyla DWS’ye sevgili açmıştı.

DWS, Fixler’in iddialarını reddederek, şirketin ESG standartlarının bölüm ortalamasının üzerinde olduğunu belirtmişti.

ABD’de yetkilileri, martta DWS Group’un, varlıklarını yönetirken “sürdürülebilir envestisman” kriterini lacerem kullandığına ilişkin sormaca açmıştı.

Deutsche Bank ocak beklentilerin üstünde

 

Deutsche Bank’tan sakinlik uyarısı

 

Deutsche Bank’tan BOTAŞ’a 1 bilyon euroluk yüreklilik

 

Share: