Deniz Kuvvetleri Komutanlığında ahit teyit töreni düzenlendi

Emekliye ayrılan Oramiral Adnan Özbal, Milli Defans Bakanı Hulusi Akaret’ın üstelik katıldığı törenle Bahir Kuvvetleri Komutanlığı görevini Oramiral Ercüment Tatlıoğlu’na devretti.

Oramiral Adnan Özbal’ın emekliye ayrılması nedeniyle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda zaman-teyit töreni düzenlendi.

Tören mangasını selamlayan Vekil Akaret’ın itibar defterini imzalamasının arkası sıra antlaşma konfirmasyon törenine geçildi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı brövesini Oramiral Ercüment Tatlıoğlu’na devreden Özbal, “Deniz lisesi öğrencisi adına 1973 yılında 15 yaşında Heybeliada’bile başladığım askeriye ve bahriye hayatına, 49 yıl boyunca şerefle taşıdığım üniformama 30 Ağustos 2022 tarihi bakımından veda ediyorum.” dedi.

Oramiral Özbal, şunları söyledi:

“2020 yılında bütün zamanların rekoru kırılarak 200 bin saat reviş yürütme edilmiş, TCG Giresun gemimiz 182 dönüş tek karaya basamak basmadan fariza icra etmiş, bir sene Gün Doğusu Akdeniz’üstelik 82 çevrim süreyle Oruç Resi Bey araştırı gemisine refakat ve dulda görevi başarıyla hesabına getirilmiştir. Libya görev grubuyla dost unsurlara bindi sağlanmış, Karadeniz’da mayına alın tedbirler başarıyla uygulanmıştır.”

Brövesi takılan Oramiral Tatlıoğlu ise ayrımsız deniz ülkesi olan Türkiye’nin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı görevine atandığından âlem kurum duyduğunu belirtti.

Oramiral Tatlıoğlu, kâin asayiş ortamı göz önünde bulundurulduğunda denizlerdeki doğruluk ve menfaatlerin uyarınca korunabilmesi için Deniz Kuvvetlerinin değme zamankinden daha canlı, caydırıcı ve etkili olması gerektiğini vurguladı.

Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, “Bu bilinçle celil önder Atatürk’ün gösterdiği birlik ve değer aynı Türk donanmasına malik olmak hedefi doğrultusunda bugüne büyüklüğünde olduğu kabil imdi birlikte Deniz Kuvvetlerimizi rastgele bakımdan çokça elan ati seviyeye öğütmek bir numara rüçhan görevimiz olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler üstelik görevi devreden ve devralan zırh arkadaşlarını tebrik etti.

Orgeneral Güler, “Asil milletimizin angajman ve beraberliği ile devletimizin bölünmez bütünlüğünü destek olmak amacıyla ömrünün balaban bölümünde Türk Silahlı Kuvvetlerine bakım etmiş kahraman cebe arkadaşlarımızın fariza ahit tesliminde sevinçlerine tanıklık etmenin mutluluğu içerisindeyiz. Alınan kararların milletimiz, devletimiz, silahlı kuvvetlerimizin üyeleri ve aileleri amacıyla leziz ve güzel olmasını istek ediyorum.” diyerek konuştu.

Törenin böylece Tatlıoğlu, Oramiral Özbal’a, görevi süresince kullandığı “kumandanlık forsunu” hediye etti.

“Deniz Kuvvetleri Komutanımızın yaptığı hizmetler nazikâne anılacaktır”

Törende konuşan Icra Vekili Akar, “Denizlere sığmayan Deniz Kuvvetleri Komutanımızın yaptığı bu hizmetler tamamen şişman ayrımsız saygıyla, nazik tıpkısı yadigâr adına fotoğraflarda, videolarda ve insanların hafızasında ferdî ve kurumsal hafızada nasıl yaşatılacak ve saygıyla anılacaktır.” dedi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Cumhuriyet tarihinin bildirme sakil günlerini yaşadığını tamlayan Akar, şunları rapor etti:

“Hakeza tıpkı dönemde Deniz ve Gelgel Kuvvetlerini komuta etmek alelade ayrıcalıktır. Aklınıza gelebilen hep taktik ve ustalık konular üzerinden icraat, uygulamalar yapıldı. Alelade ne kadar bilgisi, tecrübesi varsa arkadaşlarımın bunların hepsini vatan için ulus üzere alem amacıyla cumhuriyet altını üzere kullanma fırsatı oldu. Bu dönemde ülkemizin, milletimizin, devletimizin doğruluk, nispet ve menfaatlerini sakınmak ve arkalamak üzere ölürsek martir, kalırsak gazi anlayışıyla karada, denizde, havada haddinden fazla sakil, tehlikeli, manidar, şümullü, bilinçli tıpkısı savaş yapılmıştır.”

Deniz Kuvvetleri Komutanlığındaki antlaşma tasdik töreninin ülkeye ve millete iyi uğurlu olmasını dileyen Akar, “Pruvanız neta, denizleriniz sakin olsun.” ifadesini kullandı.

Nazır Akar, Oramiral Özbal’a hizmet anısı şilti ve hizmet belgesi takdim etti.Share: