DEMİRCAN: FESTİVALLERLE YARATICI DÜŞÜNCEYİ TARİHİ MEKANLARA YÖNLENDİRMEYİ AMAÇLIYORUZ

KÜLTÜR ve Turizm Nazır Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan,”Festivaller şehirleri lanse etmek, turistleri seslemek, sanatı desteklemeyi amaçlıyor. Yıpranmamış sabah yeli kaynaklarını insanlara tarif etmek kabil, bir nice çıktısı olan etkinliklerden oluşuyor” dedi.

Türkiye Ekin Yolları Festivalleri’nde sanatseverler tiyatrodan sinemaya, edebiyattan dansa, müzikten dijital sanatlara kadar birçok etkinlikle buluşacak. Beyoğlu Hars Yolu Festivali’nde ise 1-24 Ilk Teşrin tarihleri ortada, 51 ayrı mekanda, 88 salon ve 5 örtüsüz albeni sahnesinde, 6 binden aşkın sanatçının katılacağı binden aşkın etkinlik gerçekleştirilecek. Kültür ve Turizm Nazır Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan festivallerle ilgilendiren açıklamalarda bulundu.

“BEYOĞLU’NUN BIREY SINIRLARI SINIRSIZDIR”

Demircan kültürün site hayatı içerisinde geliştiğini belirterek, “Şehirlerde görev bölümü yapıyoruz. Sanatçılarımız şehirleri fikrî, mimarlık, tasarımsal ve gastronomi üzerine geliştiriyor. Aynı yandan sanatçılarımızın hayatımızı geliştirdiği şeyin adı şehir olurken, öte yandan insanlar şehirdeki mütekâmil yenilikleri, hayatına içselleştirerek yaşıyor. Özetle kent kültür ve sanattır. Firez ve Turizm Bakanlığı yerine sanatın birçok disiplininde gerçekte bir nice festivaller ve etkinlikler yapıyoruz. Amma site festivali bambaşka tıpkısı madde. Site içtimai hayatın bütün disiplinleriyle tıpkı arada yaşandığı yerin adı. Şehri tıpkı hep adına terennüm etmek, tarif etmek, paydaşlarıyla birlikte sunmak balaban. Dünyada ‘Avrupa ekin başkenti’ süreçleri Afrika’da ve Amerika kabil bir nice yerlerde şehirleri civar plana çıkartan firez festivalleri yapılıyor. Hars ve Turizm Bakanlığı adına Beyoğlu’nda başladığımız bu süreçte restore ettiğimiz çok tarihi mekan oldu. Beyoğlu restorasyon yapılarının yanına bakir modern yapılarla eşleştirdiğimiz, geçmişle geleceği bağırsak içe sunan çağcıl hayatta, tarihi mekanları sanatla yoğurarak toplumun önüne çıkartan benzeri yerdir. Sınırları ancak kabil görünür fakat, duygusal sınırları sınırsızdır. Bakanlık yerine AKM’den başlayarak Galataport’a büyüklüğünde aracısız yaptırdığımız binlerce yapının olduğu tıpkısı nesep. Tığ bu şehre bütün hâller ve dinamikleriyle dolay plana intikal etmek anlamına gelen bu etkinliği yapınca, bunun tuttuğunu ve istendiğini gördük. Ankara, Diyarbakır, Çanakkale derken bunu bilcümle Türkiye’ye ifşa moduna akla yatkın evrildik. Firez ve Turizm Bakanlığı’nın anne hedefi bu” diye niteleyerek konuştu.

“ŞEHRİ TANITMAK, SANATI BESLEMEK, TURİST ÇAĞIRMAK”

Demircan, Beyoğlu Firez Yolu’nun üçüncüsünü gerçekleştirdiklerini belirterek, “Bu hem Beyoğlu ve İstanbul açısından hem dahi sair yaptığımız etkinlikler açısından çok mefret. Yer mehabetli amacı Türkiye’deki şehirlerin, ne yöntemlerle tanıtılacakları ve destekleyeceklerinin öğretilmesi. Tıpkı yönüyle şehirleri lanse etmek, sair yönüyle turistleri çağırmak, sanatı bakmak ve doğurucu düşünceyi tarihi mekanlara yönlendirmek. Bakir esin kaynaklarını insanlara tarif etmek üzere bir nice çıktısı olan etkinlikler manzumesi. Kalburüstü olduğunu görüyoruz ve herkesi bu mekanlara bu gözle bakmayı nida ediyoruz” ifadelerini kullandı.Share: