Darülfünun hayalini 70’inden sonradan gerçekleştirdi

Bayburt’ta diri Veysel Masraf, süresince düğüm küsurat darülfünun hayalini 70’inden sonradan gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyor.

Lise eğitiminin arkası sıra aksiyon hayatına atılmış ve darülfünun öğrenimi alamayan Masraf, 1989 yılında zor olduktan sonra kentte yerli eser eden benzeri gazetede çalışmaya başladı.

Yıllar içre bir nice gazete ve dergide muhabirlik ve köşe yazarlığı eden Harcama, bu sene darülfünun sınavına girdi. Harcama, yeterli puanı alarak Bayburt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Gündüz Bölümüne kayıt yaptırdı.

Oğlu Yusuf Gider (22) ile tıpkı sınıfı paylaşan Veysel Gider, ilerleyici yaşına karşın azmiyle ve derslere ilgisiyle öğrencilere ve çevresine yaşıt oluyor.

“Yaşlanınca bana ‘tarih dede’ diyerek hitap eden arkadaşlarım vardı”

Veysel Gider, AA muhabirine, 33 sene ilk zor olduktan sonradan, çocukken alçalma saldığı gazetecilik mesleğini etkili namına yapmaya başladığını söyledi.

Liseyi Gümüşhane’da sarıklı okulunda okuduktan sonraları yeryüzü balaban hayalinin üniversite olduğunu belirten Harcama, “Hoca tutmak arzumdu. Çokça istedim amma kader olmadı. Sonraları Bayburt’ta liseyi bitirdim. Liseyi bitirdiğim yıl Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Enstitüsünü kazandım. Orada anahtar yaptırdıktan bilahare işim nedeniyle okuyamadım. O içimde aynı ukde kaldı.” dedi.

Okuma yazmaya olan tutkusu nedeniyle yavru yaşlardan itibaren hem çalışıp hem de kentteki evcil gazetelere yazılar gönderdiğini aktaran 4 bala babası Harcama, 1960’lı yıllarda kentte ürün hayatını sürdüren Bayburt Postası’nda yazılarının yayımlandığını, ilerleyen yıllarda ise arkadaşlarıyla bu arada yıpranmamış gazete ve dergiler çıkardığını anlattı.

Bu yıl sınava girdiğini ve yeterli puanı alarak güneş bölümünü yeğleme ettiğini dile getiren Harcama, şunları kaydetti:

“Sıra bölümü benim çocukluğumdan beri özelikle de memleketim olan Bayburt’un geçmişini araştırı sevgisiyle başladı. Bağımlı memleketini muhip, memleketinin geçmişini de seviyor. Öğrenmeyi istek ediyor hangi oldu, hangi olmadı diyerek? Hakeza olunca az buçuk üstelik bizde devir sevdası ağırbaşlı bastı. Ayrıca yaşlanınca bana ‘gündüz dede’ diyerek hitap eden arkadaşlarım vardı. Tarihi seviyorum. Geleceğimize dolgunca bakmamız için geçmişimizi bilmemiz gerekiyor diye niteleyerek düşünüyorum. Dolayısıyla 6 düz yeğleme ettim. Bayburt Üniversitesi Tarih Bölümünü yazdım. Tanrı şans etti kazanmış olduk. Yani içimdeki bir bağlılaşım diyelim buna.”

Oğluyla tıpkı sırayı paylaşıyor

Gider, oğluyla bire bir sıraları paylaşmanın dahi kendisini antrparantez duygulandırdığını rapor ederek, şunları söyledi:

“Haddizatında oğlum, kızım, ego aynı anda kazandık. Kızım işi dolayısıyla elan başlamadı. Oğlumla tıpkı sınıfı paylaşıyoruz. Bu adamakıllı aynı his. Buradaki arkadaşları üstelik oğlum, kızım kabil görüyorum. Onlar üzere da şayet 71 yaşındaki birinin, akademik bilim elde etme düşüncesi gelişirse benim karım o olacaktır. Yoksa benim burada aynı icazetname alıp seçme şekilde ondan yararlanmamın bahis konusu olacağı bulunmayan.”

Darülfünun eğitiminin elan başında olmasına rağmen çokça evire çevire hatırat biriktirmeye başladığını tamlayan Gider, “Benim iki düşüncem var. Birincisi marifet, ayrıntı sevdası. İkincisi dahi bilgilerimi akademik terbiyeyle kabul etmek ve var olanları ona bakarak fethetmek. Yetişek tedris yılının ikinci haftasındayız. Bu ikinci haftada 60 kadar arkadaşla çokça şekerli anılarımız olmaya başladı. Birbirimize balaban, kıytırık ayrımı yapmadan güzelce ilişkilerimiz oldu. Böyle bire bir üniversitede filhakika bu olması gerekir. 81 ilden öğrenci arkadaşlarımız var.” diye niteleyerek konuştu.

Harcama, üniversitede seçme cins sosyal, sportif imkanların bulunduğunu ve daima yerine geliştirildiğini aktararak, Rektör Prof. Dr. Mutlu Türkmen’e da teşekkürname etti.

“Üniversitemizde böyle mülevven öğrencilerimizin sayısı berenarı çok”

Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkmen da ilişik oyun ve geçişler marifetiyle mevrut öğrenciler nedeniyle üniversitenin güdük sürede tüm doluluğa ulaşacağını söyledi.

Bu sene kayıt yaptıran öğrenciler ortada değişik nüfus bilimsel özelliklere ehil öğrenciler bulunduğuna bel eden Türkmen, şu değerlendirmede bulundu:

“Üniversitemizde hakeza mülevven öğrencilerimizin sayısı berenarı çok. Faziletkâr öğrenimin takkadak belirli tıpkısı gözyaşı aralığına seslenme etmediğini, özellikle ati yaşlarda bile haddinden fazla sayıda öğrencimizin olduğunu kıvançla terennüm etmek istiyorum. Bağımlı tığ toplumumuza yarar sağlayacak nitelikli herif kaynaklarını tavlandırmak ve iaşe etmek adına ağır sıklet ayrımsız yetişek öğretim programı sunuyoruz. Bu hizmetlerimizin kalitesini bile seçkin sabık zaman artırarak terbiye öğretime bitmeme etmeye mücahede ediyoruz.”

Share: