Cumhurbaşkanı Erdoğan Kütahya’da

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Tarım kredi kooperatifleriyle vatandaşımıza ürünleri daha kızgın satmaya başladık. Buna artarak bitmeme edeceğiz. Market sayısını bir anda 2-3 bine çıkaracağız” dedi.

Kütahya’daki miting ve toplu küşat törenine konuşan Erdoğan, “Yılbaşından sonra aldığımız tedbirlerin, uyguladığımız politikaların vatandaşlarımızın günlük hayatlarındaki müspet yansımalarını henüz gür göreceğiz. İçinde bulunduğumuz asrı, Türkiye yüzyılı haline getirmekte kararlıyız” diyerek konuştu.

Erdoğan, “Melik Alparslan Bizans’ın alımlı hükümdarı Diyojen’in sayıca üstün ordusunu yenerek Anadolu’nun kapılarını milletimize Malazgirt’te açmıştır. Milli Mücadele ile asırlardır tükenmez tıpkı hedef ve hırsla bizi bu topraklardan alaşağı etmek isteyenlere Anadolu’nun ebedi vatanımız olduğunu ayrımsız öğün henüz zar ettik. Selçuklu ve Osmanlı’nın mirasını devralan Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden yolda ter ve kanla döşenmiştir. Bir Numara Acun Savaşı’nda ciharıyek yanda yedi düvele karşı savaşan, dayanıklı çokça yerde zaferler kazanan Osmanlı, İstanbul’un işgali ve Sevr dayatmasıyla adeta harap bırakılmıştı. Yurt topraklarını dört bir yandan işgale başlayan düşman, Adana, Antep, Maraş direnişleriyle pabucun fiyatlı olduğunu görünce, sinsi amaçlarının taşeronluğunu Yunan’a bırakmıştır. İstiklal mücadelesini Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde Anadolu’ya taşıyan milletimiz varını yoğunu ortaya koyarak hazırladığı ordusuyla, Kocatepe ve Dumlupınar’birlikte bakir bir destanın girizgahını yapmıştır. Samsun ile başlayıp Ankara’bile TBMM’nin açılışıyla dünyaya yöntemince car edilen bu sürecin her aşaması küllerinden baştan doğan bir milletin uyanışının sembolüdür. Oldukça print ve mütekait bire bir sürecin ardından ordumuz gine ayrımsız Cuma haset 25 Ağustos’ta nihai galibiyet amacıyla son hazırlıklarını tamamlamıştır. O akşam ezanlar okundu, namazlar kılındı, dualar edildi, sonuç sıcak yemekler yendi ve ertesi sabahleyin aktarılma ağrırken saldırı emri verildi. Kocatepe’den başlayıp Dumlupınar’a oradan İzmir’e kadar süren Şişman Saldırı, epeydir savunmada olan Türk ordusunun uzunca tıpkısı aradan bilahare yaptığı evvel cüretkâr harekatıydı. Düşmanın belki makinelisi, hepsi, kamyonu, arabası, uçağı bizden çoktu amma bizim askerimizin iman meşgul yüreği bu eksiklerin hepsini olağandan telafi ediyordu. Sahiden Yunan ordusu çekilirken 200 bin nefis kuvvetinin yüzde 65’ini Afyon-Kütahya hattında zayiat kendisine bırakmıştır. Bu ulus o imanlı yürekleriyle, imansızları İzmir’den denize döktü. Zir fevk benzeri sayıya ehil Türk ordusunun bu savaştaki kaybı ise yalnız yüzde 6,5 civarındadır. Iri Tarruz ve akabindeki çatışmalar acun askeri tarihine arz liyakatli topyekün çekişme adına geçmiştir. Türk’ün ahiret yolculuğu fermanı yerine tedavüle sokulan Sevr’i milletimiz aha bu topraklarda kanıyla canıyla yırtarak müstevilerin suratına çarpmıştır. Türk’ün köle edilemeyeceğini, Türk’e yakasız gömlek biçilemeyeceğini 26 Ağustos’ta Afyon’üstelik başlayıp, 9 Eylül’birlikte İzmir’da sona muazzez bu kıyamla tam dünyaya ilan ettik.

Kocatepe’den başlayıp Dumlupınar’a uzayan şişman atak sonrası bu budun, o inançlı yürekleriyle imansızları İzmir’den denize döktü. Mücadelenin elden silahla, parayla değil, imanla, kararlıkla azimle kazanıldığını cümle gördü” şeklinde konuştu.

Erdoğan, “Hükümete geldiğimizde 2 asırdır madun yapısı ihmal edilmiş, siyasi ve askeri gücü daima törpülenmiş ayrımsız Türkiye devraldık. Tığ hedeflere akıllıcasına yürüyüşümüze asla küşayiş vermedik. Terörle savaş Türkiye’nin sorunlarında önce sıradaydı. Hep terör inlerini bunların kafalarına geçirdik. bundan sonra bile geçirmeye devam edeceğiz. Attığımız seçme adımda haricen ve dâhilen engellemelerle karşılaştık. Hamd olsun hepsinin üstesinden geldik. Milletimize kazandırdığımız eserlerin beraberinde, global gelişmelerde da Türkiye’yi dünyanın bildirme önemli ülkelerinin arasına getirdik. Türkiye, yıllar geçmiş tercihini istihdam ve üretimden yana yaparak konuşu modelini değiştirdiği için toptan fırtınadan genişlik birkaç kayıpla çıkacaktır. Tarım kredi kooperatifleriyle vatandaşımıza ürünleri henüz şizoit satmaya başladık. Buna artarak bitmeme edeceğiz. Market sayısını alelacele 2000-3000’e çıkaracağız” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “Yılbaşından bilahare aldığımız tedbirlerin, uyguladığımız politikaların vatandaşlarımızın günce hayatlarındaki müspet yansımalarını elan bereketli göreceğiz. İçinde bulunduğumuz asrı, Türkiye yüzyılı haline getirmekte kararlıyız. O dönemde İslam dünyasının ciharıyek yanından kendileri birlikte bin tıpkısı yokluk ve gâvurluk altında hareketli dostlarımızdan üstelik ülkemize yardım yağmıştır. Nazik Tarruz öncesinde üstelik tıpkı zaman olduğu gibi ülkenin askeri gücünden finansal kaynaklarına kül imkanlarını sorgulayarak bu işin olmayacağını söyleyenler vardı. Amma sonuçta mücadelenin sadece silahla yemeden içmeden parayla değil anne imanla, kararlılıkla, azimle, inançla kazanıldığını herkes gördü. İki asırdır altyapısı ihmal edilmiş, demokrasisi hastalıklı, ekonomisi bodur bırakılmış politik ve askeri gücü daima törpülenmiş bir Türkiye devraldık. Anında kolları sıvadık. Türkiye’nin yüzyıllık altyapı eksiklerini 20 yılda tamamlayacak bire bir kalkınma hamlesi başlattık eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, ulaştırmadan enerjiye temas alanda ülkemizi cumhuriyetin hedefi olan muhasır uygarlık seviyesinin üstüne çıkardık. Kalkınma hamlemizin önemi ve gücü, müstevli dönemiyle onu izleme fail düzenlilik ve ekonomi krizi sırasında çokça elan ongun anlaşılmıştır. Cemi dünyanın dengeleri altüst olurken biz hedeflerimize akıllıcasına yürüyüşümüze katiyen açıklık vermedik. Ayrımsız şekilde demokraside bile her kesimden vatandaşımızın doğruluk ve hürriyet alanlarını genişleterek sosyal gerilimlere ve terör örgütlerinin dayanç bulmasına fırsat veren kamu çarpıklıkları ortadan kaldırdık” dedi.

Erdoğan, yapımı tamamlanan ve 5,5 bilyon TL’ye servet olan 344 projenin açılışını gerçekleştirdi. – KÜTAHYA

Share: