Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kadınlarla Büyük Türkiye Amacında” programında konuştu Açıklaması

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Kadını hayatın rastgele alanında desteklerken aileyi bile en dinamik şekilde ayakta tutup, geliştirecek tıpkısı politika izlem etmenin kararlılığı içerisindeyiz.” dedi.

Erdoğan, Panorama 25 Açıklık Müzesi’nde planlı “Kadınlarla Balaban Türkiye Amacında” programında yaptığı konuşmada, Gaziantep’te çok değişik güzelliklerle bire bir arada olduklarını belirtti.

Havalimanından şehre gelene kadar vatandaşların haddinden fazla değişik noktalarda kendilerine ilgi gösterdiğini anlatım fail Erdoğan, kadın kooperatiflerinin bütün eserlerini sergilemek yoluyla ikramlarda bulunduğunu söyledi.

Açılışını yaptıklarını Gaziray ile Gaziantep’in çokça koskocaman benzeri esere eş olduğunu dile getiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Maliyeti 10 bilyon lirayı buldu. Bu eserle yollar, ıraklar bundan sonra andıran oldu. TÜVASAŞ’tan bilcümle vagon ve lokomotiflerini ulaşmak suretiyle evcil benzeri imkana üstelik erbap olacak. TÜVASAŞ Sakarya’üstelik üretim işleyen yerel sanayimizin, vagon sanayinde mefret ayrımsız merkezi. Aynı merkezimiz dahi Eskişehir’dahi var. Şu anda TÜVASAŞ ile bu kadem atılacak. Böylelikle Gaziantep bu eserinin vagonlarını dar dışından falanca değil, Sakarya’dan gerçekleştirme etmiş olacak.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep’in düşman işgalinden özlük bileği ve yüreğiyle kurtaran tıpkısı şehir olduğunu dile getirdi.

Programı gerçekleştirdikleri müzenin açılışında bulunduğunu ve buranın övünç ettiği tıpkı müze olduğunu anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Anadolu’birlikte bu kabil müzelere rastlamıyoruz. Bire Bir dahi mozaiğimiz var, Zeugma Müzesi. Onun açılışını birlikte şahsen yapmıştım. O de ayrı tıpkı zenginliğe, güzelliğe cemaat bir meydan. Birleştirme Sanayi’dahi zaman açılışını yaptığımız 70 eskimemiş üretimevi var. Elan ilk 300 fabrikayı açmıştık. Salim olsun o ahit, ana muhalefetin başı ‘Nerede bu?’ demişti. Ego de çağırma etmiştim. ‘Şöyle bire bir Gaziantep’e teşrif ederseniz, 300 pare fabrikanın dahi nerede olduğunu, oradaki tevhit sanayinin başındaki Cengiz As size gösterirler, gezdirirler’ demiştim. Geldi ama buraları herhalde göremedi mi bilmiyorum? Sağlam üstelik bahtiyar olmadı ihtimal, bilemiyorum.”

“Gaziantep’in ihracatı

Erdoğan, Gaziantep’te başı çeken sanayi ve ticaret odası, borsa ve divan başkanlarıyla aynı derinti yaptıklarını dile getirdi.

Yetkililerin zaman itibarıyla 10 milyar doları bulan ihracat rakamını 11 bilyon dolara yükselttiğini anlatan Erdoğan, “Henüz birlikte iri tıpkı hedefleri var. Ayda 1 bilyon dolar hedefini kendilerini vermiş, ‘Gaziantep’e bu yakışır’ demiştik. Onlar bile bunu kendilerine tasavvur olarak belirlediler. Ayda 1 milyar dolarla yılda 12 milyar doları çakozlamak aracılığıyla Gaziantep Ankara’yı esbak durumda. Elan üstelik müstakbel benzeri konuma ulaşacak.” ifadelerini kullandı.

Cumhur Reisi Erdoğan, Gaziantep’in rağbet coğrafyasında özellikle zalim yönetimlerden yıldırı örgütüne kadar envai asıl sıkıntıları yaşadığını aktardı. Gaziantep’in demin huzurun, güvenin, istikrarın ve bunun sonucu refahın sembolü benzeri kent konumunda olduğunu ifade eden Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Şu anda bittabi iki üniversitesi var. Liseleriyle değişik tıpkı konumda. Yıllardır mazlumları ve mağdurları kucaklayan, sırtlandığı balaban yüke rağmen Gaziantep’in verdiği adamlık derslerinin tarifi olanaklı değildir. Böyle da aynı şehrimiz ve gazi sıfatına bağlılık layık ergin benzeri şehrimiz. Büyükşehir Şehremaneti Başkanımız Fatma Hatun’ın dahi sembolleri ortada olduğu bu levha adi bizleri birlikte övünç edeceğimiz benzeri noktaya akıllıca taşıyor. kadın hareketi noktasında birlikte Fatma Eş üstelik tabii buradaki başarısıyla kadınlarımıza, özellikle yeknesak yapılanma etmesi bakımından muvaffakiyetli. Dide değmesin diyoruz. İnşallah başarılarına bitmeme etsin.”

Erdoğan, 20 yıldır ülkede kadınların tamamını, ailelerinin asıl direkleri, çocuklarının ebedi öğretmenleri olmalarının beraberinde hayatın değme alanında adalet ettikleri yere çakozlamak isterken ilhamı bu ortamlardan aldıklarını vurguladı.

Türkiye’birlikte Kanunuesasi’dan yasalara büyüklüğünde türel zeminde yaptıkları reformlarla, eğitimden istihdama rastgele alanda verdikleri desteklerle kadınları güçlendirirken haddizatında ülkenin potansiyelini da büyüttüklerini söyleyen Erdoğan, “Kadınıyla, erkeğiyle seçkin vatandaşımızın ülkemize katacağı haddinden fazla değerler var. Aramızda şu zaman karı rektörlerimiz var. Yıpranmamış yeni avrat rektör adaylarımız söz konusu. Bütün bunlarla üniversitelerimizdeki değişim, dönüşüm da ayrı bire bir baylanlık bu sürece katıyor.” diyerek konuştu.

Esas değişikliği teklifi hazırlığı

Aile konusunda benzeri hamle attıklarını anımsatan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Kanuni aranjman ile muhalefetin önümüze geldiği aynı dönemde biz bu kanuni düzenlemeyi yürekten bulmadığımız üzere kadın bu işi anayasal bir düzenlemeye taşıyalım ve olayı de hemen başörtüsü olayı olmaktan çıkartarak hem onu mizan alalım ama ayrımsız de bunun yanı sıra aile konusunu da anayasal zemine koyuvermek yoluyla ailede temas sıkıntıya okazyon vermeyecek şekilde karı kavramını buraya yerleştirelim dedik. Bundan herhalde bulut etmiş ihtilaf. ‘Sayın komutan sülale kavramı ile ne gelmek istiyor’ falan demişler. Türe Bakanımız ve birlikte revan arkadaşlarımız, ‘Burada endişe edilecek, korkulacak, herhangi bir öz namevcut’ demişler. Hareketli eş yaşayan milletleri doğurur. Burada yapılması müstelzim bile bu. Dallı Güllü aileler oluşturalım ki güçlü kavim olduğumuz ortaya çıksın. Bundan endişe etmeye lazım yok. Vurgun ocak tipleri etkili milleti zayıflatır. Tığ buna vesile çevirmek istemiyoruz. Onun için bu çalışmayı gelin beraber sizler bize hangi katkıda bulunacaksınız ona bakarak biz bu katkılardan yararlanmak isteriz. Biz sabırla işin konusunda gidelim. Plan Bütçe müzakereleri bitirdikten sonra…

Avrat ile erkek arasındaki mecmu çizgiler ortadan kaldırıldığında kadının kendine ve insanlığa kattığı zenginlikleri bitmeme yol açmak lacerem olabilir olacak? Bunu halletmemiz geçişsiz. Bu hakikatlerden hareketle kadını hayatın rastgele alanında desteklerken aileyi üstelik genişlik dinç şekilde ayakta tutup, geliştirecek tıpkısı siyasa izlem etmenin kararlılığı içerisindeyiz. Teklifini vermeye hazırlandığımız akıbet Temel değişikliğiyle ocak kurumumuza ve insan fıtratına yönelik tehditlerin önüne zümre çekmiş olacağız. Bu konuyla ilişkin çalışmaları arkadaşlarımız karı kollarıyla azimli ayrımsız şekilde sürdürüyorlar. İnşallah Türkiye yüzyılını de kadınlarımızla nesir edeceğiz.”

Erdoğan, Gaziantepli kadınların sükse öykülerini dinledi

TÜBİTAK Marmara Araştırı Merkezi (MAM) Kutup Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Burcu Özsoy, Antarktika’evet 2017’bile başlatılan evvel seferden bugüne elde edilen başarıları ve 2023’te yapılacak 7. sefere ilişkin bilgileri paylaştı.

İş insanı Türkan Jülide Konukoğlu ise Gaziantep’e katışıksız kutnu kumaşının yeniden keşfine ilişkin yaptığı çalışmaları ve Kutnia markasıyla 68 ülkede yaptığı faaliyetleri anlattı.

Erdoğan, 2023’te yapılacak 7. Millî Antarktika Haber Seferi’ne ilgili, “Belli bu kullanılmamış gidişinize Şiddetli Ensesi Kalın katılacak. Benden geçenlerde izin aldı, ‘Gidebilir miyim?’ dedi. Dedim ‘Ne söylemek. Hayırlısı.’ Vakıa o ahit elan Grup Başkanvekili olmamıştı.” dedi.

Geminin çalışmalarının normalde 30 ahit sürdüğünü fakat 7 günün Antarktika istasyonlarını ülfet ve Türkiye temsili üzere tam olacağının belirtilmesi üstüne Erdoğan, “Hayırlısı.” yanıtını verdi.

Gaziantep’te ruh gösteren Ziyafet Çikolata’nın CEO’su Elif Sürücü bile 33 yılık firmalarının dünyaya dış satım yaptığını belirterek, yatırımlara devam edeceklerini söyledi.

Şiir dinletisi sunuldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Paralimpik Milli Yüzücü Sevilay Öztürk üzere “Bu var ya, bu tehlike. Bu neler yapıyor, neler. Bizim yapamadığımızı bu balıktan aldığı ilhamla yapıyor.” ifadelerini kullandı.

İstanbul’dan mevrut Feyza Akdoğan, 2011 yılında irtihal eden Reisicumhur Erdoğan’ın annesi Tenzile Erdoğan’a Allah’tan rahmet dileyerek, ilahi okudu.

Program, âşık Fazilet Bayazıt’ın “Sana, Bana, Vatanıma, Ülkemin İnsanlarına Dayalı” isimli şiirinin dinletisiyle bitmeme etti.

Share: