Cumhurbaşkanı Erdoğan 34 hidroelektrik santralin küşat töreninde konuştu: (2)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Tarım Emniyet Kooperatiflerinin kocabaş ette yüzde 30-35 indirimle satışa başlayacağını belirterek, “Bu, piyasaların dengesini bozanları üstelik hizaya getirecek.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Kavim Kurultay ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen, Cesamet Su İşleri eliyle yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santralin açılış törenine katıldı.

Dere ıslahat çalışmalarının sayısını 5 binden 10 bin 267 seviyesine çıkartarak hem yerleşim birimlerini hem arazileri koruduklarını belirten Erdoğan, “Sulamaya açılan toprak büyüklüğümüzü 6,85 milyon hektara yükselttik. Ayırdığımız sakil miktardaki kaynaklarla ülkemizin genişlik iri kalkınma projesi, GAP’ı hızlandırdık.” diye niteleyerek konuştu.

GAP’ın arz büyük adımlarından biri olan 8 baraj ve 23 sulama tesisinden oluşan Silvan Projesi’ni üstelik şipşak tamamlayacaklarını dile getiren Erdoğan, “Projenin temel yapısı olan ve ülkemizin Atatürk Barajı’ndan ahir 2’nci balaban eseri olacak Silvan Barajı yakında su tutmaya ve enerji üretmeye başlıyor. Barajdaki suları şebekelere aktaracak, Babakaya Tüneli’nin geçmiş tüpünde, bu sene böylece daha çok mum görülecek.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, proje kapsamındaki diğer barajları ve sulama tesislerini üstelik çarçabuk mensur ederek 2 milyon 350 bin dekar araziyi sulayacak, 305 bin istihdam oluşturacak Silvan Projesi’ni ülkeye kazandırmakta azimli olduklarını söyledi.

Türkiye’nin merbut akarsu kaynaklarını yer bereketli şekilde kullanacak yatırımları çarçabuk yaptıklarını ve yapmaya bitmeme ettiklerini anlatan Erdoğan, iklim değişikliği kabilinden toptan tehditlerin anbean artık konuşulmaya ve ayrıca emarelerinin görülmeye başlandığı bire bir dönemde bu yatırımların değerinin henüz iyi anlaşılacağını belirtti.

“Deminden ara 2053 vizyonumuzu hayata geçirmekte”

Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin “Kamil odur ki koya dünyada ayrımsız yapıt. Eseri olmayanın durumunda yeller yayın.” sözünü hatırlatan Erdoğan, konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“Tamam tığ dünyaya sözümüzü, ülkemizi eserlerimizle ve hizmetlerimizle donatarak söyledik, söylüyoruz. Bu konuda bile iddialıyız. Ülkemizi 20 yılda asırlık ürün ve hizmetlere kavuştururken aklımızda ve gönlümüzde bilcümle elan iri hedefler vardır. Hamdolsun, eğitimden sağlığa, güvenlikten sanayiye, enerjiden ulaştırmaya, herhangi bir alanda kalkınmanın altyapısını mehabetli ölçüde tamamladık. Demin koridor esas hedeflerimizde yani 2053 vizyonumuzu hayata geçirmekte. Bundan 11 sene önceki milletimizle 2023 hedeflerimizi paylaştığımızda birileri uç bükmüş, istihza ile bize saldırmıştı.

Bugün üstelik biz 2053 vizyonu dedikçe bu vizyonun somut hedeflerini oluşturmaya ve açıklamaya başladıkça gene analog tavırlarla karşılaşıyoruz. Türkiye’nin elde ettiği temas kazanımı sanki başına indirilmiş balyoz kabil değersizleştirmeye, kötülemeye çalışanları üzüntüyle izleme ediyorum. Dünyada özlük ülkesinin ve milletinin felaketinden medet umacak başkaca bunu yalınlık dileyecek kadar aşağılık aynı güruhun yaşadığı bire bir eksantrik vadi var mıdır bilmiyorum.”

“Batıda ne varsa, doğuda, güneydoğuda de o olacak”

18 Mart Çanakkale Köprüsü inşasına başlarken kendileriyle dümen geçildiğini tamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bu olur mu? Elbette bunlara göre gayrimümkün. Çünkü iki kulenin arasındaki aleniyet mesafesi, dünyada eşi tıpkı sıfır ayrımsız 18 Mart Çanakkale Köprüsü’nü yapıyorsunuz. Bunların aklı bunu almaz, havsalası bunları almaz. Biz oralarda yeri geldi günlerce bekledik. Ama demincek 6 dakikada uzaktan geçiyorsun. Tıpkı şeyi Osmangazi’de yaptık. Bire Bir şeyi Zor Hükümdar Namuslu Köprüsü’nde yaptık. Bir şeyi Şanlıurfa- Adıyaman Nissibi Köprüsü’nde yaptık. Bunlar kalkacak de Şanlıurfa ile Adıyaman’ı Nissibi Köprüsü’yle buluşturacak? Böyle tıpkı molekül tür mi? Gayrimümkün. Münasebet? Zira bunlar, uygarlık denildiği zaman hemen İstanbul, İzmir, Ankara’yı anlıyor. Ama biz hangi dedik yola çıktığımızda, dedik ki batıda ne varsa, doğuda, güneydoğuda da o olacak. Eğitimden sağlığa hepsinde olacak.

Ülkenin 81 ilinin tamamında üniversite bulunduğunu dile getiren Erdoğan, şunları söyledi:

“Hangi dediler? ‘Ya bu büyüklüğünde üniversiteye hangi lüzum var?’ 76 üniversiteden 208 üniversiteye çıktık, 81 vilayetin tamamında çıktık. Bizim derdimiz Hakkari’deki yavrumuzu İstanbul’a, Ankara’evet değil, bilcümle profesörlerimizi, doçentlerimizi oralara almak. Tatlıses, Şanlıurfa ile ilgilendiren benzeri ahit ‘Yani Oxford vardı üstelik biz gitmedik mi?’ dedi evet demin tığ bile hepsini Hakkari’ye, Şırnak’a kadar taşıdık. Hepsinde var. Üniversitemizin olmadığı Balkı, Kars aklınıza ne gelirse, hepsinde üniversitemiz var mı? Var. Hep hocalarımızla beraber buralarda var mıyız? Varız. Bu benzeri şeyi gösteriyor. Medeni kalkışmak budur, muasırlaşma budur, çağı takip etmek budur, modern uğraş budur.”

“Tığ laf değil hareket üretiriz”

Kent hastaneleri kurduklarını hatırlatan Erdoğan, “Ankara’de bilindik birinci şehir hastanesini açtık. Hizmete devam ediyor. Şimdi ikincisini birlikte 1-2 ay ortamında açıyoruz. ve bununla birlikte Ankara iki lime dev kent hastanesine cemaat oluyor. Arkadan Kocaeli, İzmir geliyor. Peş Peşe bunları 2-3 kamer ortamında yapıyoruz. Tığ yaparız. Biz laf değil hisse senedi üretiriz.” dedi.

Ekincilik Güven Kooperatiflerine buyuru verildiğini vurgulayan Cumhur Reisi Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Marketlerde benim vatandaşımı abra sokanlar, Tarım Kredi Kooperatifleri talimatı aldı. Bundan böyle koyun-kuzu etinde yüzdelik 25 tenzilat, bunu başlattık. ve bu sabah Ekincilik Güven Kooperatifi Başkanıyla da konuştum. Bakanım bile doğrusu gerekenleri konuştu. Kocabaş hayvanlarda de yüzdelik 30-35 kadar tıpkısı indirimle onların üstelik satışına başlayacağız. Tabii ülkemizin her yerinde bilindik koyun, kuzu makbul değil. Söz Gelimi Karadeniz’de bundan sonra büyükbaş makbuldür. Deminden oralarda büyükbaşın kesiminden piyasaya sürdüğümüzde özellikle özellikle yüzdelik 30-35 gibi ayrımsız tenzilat başlatınca benim vatandaşım ona da ne yapacak? Alışacak. Bu, piyasaların dengesini bozanları da hizaya getirecek.”

“Ekincilik Yüreklilik, 30-40 kabil üründe da serian indirime gidecek”

Cumhur Reisi Erdoğan, hususi sektördeki marketlerin yanında Türkiye Tarım Emniyet Kooperatifleri bünyesinde 1300 marketin bulunduğuna bel etti.

Ekincilik Yüreklilik Kooperatifleri marketlerinde hemen vücut ürünlerinde değil ayrımlı ürünlerde birlikte tenzilat yapılacağını rapor fail Erdoğan, “Tarım Itimat, şeker hastalığı, buğday, un, zeytinyağı, çiçek yağı gibi gayrı ürünlerinde, özellikle 30-40 nev üründe da hızlı hızlı indirime gidecek. Talimatımız şu, sen kar üzere çalışmayacaksın sadece başa sarrafiye noktasında benim vatandaşımı koruyacaksın. Deminden Ekincilik Kredi Kooperatifi dahi bu amaçla çalışmalarını hızlandıracak.” diye konuştu.

“Saf gazı çıkardığımızda yekpare bölgede havanın elbette değiştiğini de göreceksiniz”

Tamlık bu tablonun gerisinde 20 yılda yüzyıllık eser ve hizmetleri gerçekleştirmiş olmanın getirdiği katışıksız güvenin bulunduğunu vurgulayan Erdoğan, enerjide yapılan atılımlara dikkati çekerek, “Natürel gazı çıkardığımız andan itibaren bütün bölgede havanın lacerem değiştiğini birlikte göreceksiniz.” dedi.

Mersin’deki Taşucu Limanı’ndan Abdülhamid Han Tetkik Gemisi’ni ilk görev hesabına uğurladıklarını anımsatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Fakat Yunanistan çok rahatsız ergin, ‘Erdoğan hangi yapıyor.’ demiş. Erdoğan benzeri şey yapmıyor, görevini yapıyor. Bu sefine dünyada evvel, anca aynı araştırı gemisi. Biz senelerce paramızla araştırma yaptıracak gemi kiralayamazdık amma şimdi 4 istikşaf gemimiz, iki sismik araştırma gemimiz var, demincek biz güçlüyüz.”

“Bay Eksiksizlik kabilinden sarığıburma küşat töreni yapmadık, tığ bu işleri yaptık”

Cumhur Reisi Erdoğan, salondaki gençlere, “Dik duracağız amma dikleşmeyeceğiz. Şunu de unutmayacağız, bize durmak yakışmaz.” tavsiyesinde bulundu.

Ankara’de Beştepe Millet Kurultay ve Kültür Merkezi, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), İstanbul’de ise Atatürk Kültür Sarayı, İstanbul Kongre Merkezi üzere alanları vatandaşların hizmetine sunduklarına dikkati calip Erdoğan, “Bunların hepsini Ankara’mıza, İstanbul’umuza biz kazandırdık. Hani bunlar sanattan, kültürden yanaydı, neden yapmadılar?” diye niteleyerek konuştu.

Hizmete sunulan salonlarda, musahabe programlarından ayrımlı organizasyonlara kadar birçok etkinliğin gerçekleştirildiğine bel eden Erdoğan, Türkiye’ye cemaziyelevvel resmi ziyarette bulunan Slovenya Reisicumhur Borut Pahor’a de bu salonları gösterdiğini ve kendisinin da bu alanlara hayran olduğunu dile getirdi.

5 milyon kitap kapasitesine eş Cumhurbaşkanlığı Budun Kütüphanesi’nin 24 saat bakım verdiğine, kütüphanede öz-kahvehane kadar ikramların ücretsiz olduğuna dikkati calip Erdoğan, kavim namına bu özel projeyle kıvanma ettiğini, evcil ve ecnebi misafirlerin birlikte gelip gördüğünde “Bu projeyi bize bile verir misiniz?” dediğini anlattı.

Erdoğan, firez-konferans alanındaki tamam bu hizmetlerin 20 yılda ülkeye kazandırılan enfrastrüktür-üs yatırımlarına ilave eserlere olduğunu vurgulayarak, “Durmadık, taraf gelip yatmadık. Bay Eksiksizlik kadar musluk açılış töreni yapmadık, tığ bu işleri yaptık. Tıpkısı üstelik Kağıthane’birlikte ‘temel atmama töreni’ yapıyorlar, ne günlere kaldık.” ifadesini kullandı.

“Bu talih için tuğla üstüne tuğla koyan herkesin başımızın üzerinde yeri vardır”

Cumhur Reisi Erdoğan, çağ ve rüzgar kadar yenilenebilir enerji kaynaklarını bütün imkanlarla teşvik edip, yaygınlaştırdıklarının altını çizerek, şunları kaydetti:

“Envestisman, istihdam, üretim, dış satım ve akan fazlayla ülkemizi büyütme stratejisine raci ekonomi programımızın hangi büyüklüğünde doğru olduğu, yaşanan gelişigüzel gelişmeyle benzeri yol daha görülüyor. Bizim en nazik gücümüz milletimizin beherglas ferdidir, emekçisinden girişimcisine hisse senedi dünyamızdır. Bu büyüklük amacıyla bu budun için tuğla üstüne tuğla koyan herkesin başımızın üstünde yeri vardır.”

Erdoğan, 34 hidroelektrik santralin Türkiye’ye tatlıca olmasını dileyerek, yatırımlarıyla ülkeye yardım sağlayıcı girişimcileri tebrik etti.

Törenden notlar

Yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santralin küşat töreninde, Heybet Su İşleri Umumi Müdürlüğünün hizmetlerini anlatan videoteyp izletildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından Muş Alparslan-2 Barajı ile Eskişehir Gürsöğüt Barajı’nın açılışı enerjik angajman ile gerçekleştirildi.

Muş Alparslan-2 Barajı’nın görüntülerini izleyen Erdoğan, “İşte bu ovalar kuruydu. Deminden alelacayip oldu. Su hayattır, su medeniyettir. İşte burada bunu görüyoruz.” dedi.

Erdoğan, Cumhur Reisi Yardımcısı Fuat Oktay, Enerji ve Elbette Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci ile Kült İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın yaptığı duanın ardından kurdele keserek şişko açılışı gerçekleştirdi.

(Bitti)

Share: