Cumhurbaşkanı Erdoğan 34 hidroelektrik santralin küşat töreninde konuştu: (2)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Ekincilik Kredi Kooperatiflerinin kocabaş ette yüzde 30-35 indirimle satışa başlayacağını belirterek, “Bu, piyasaların dengesini bozanları üstelik hizaya getirecek.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kurultay ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen, Oran Su İşleri eliyle yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santralin açılış törenine katıldı.

Dere reform çalışmalarının sayısını 5 binden 10 bin 267 seviyesine çıkartarak hem yerleşme birimlerini hem arazileri koruduklarını tamlayan Erdoğan, “Sulamaya açılan arazi büyüklüğümüzü 6,85 milyon hektara yükselttik. Ayırdığımız korkulu miktardaki kaynaklarla ülkemizin yeryüzü şişman kalkınma projesi, GAP’ı hızlandırdık.” diyerek konuştu.

GAP’ın arz iri adımlarından biri olan 8 baraj ve 23 sulama tesisinden oluşan Silvan Projesi’ni üstelik hızlı hızlı tamamlayacaklarını dile getiren Erdoğan, “Projenin asıl yapısı olan ve ülkemizin Atatürk Barajı’ndan ahir 2’nci büyük eseri olacak Silvan Barajı geçenlerde akarsu tutmaya ve enerji üretmeye başlıyor. Barajdaki suları şebekelere aktaracak, Babakaya Tüneli’nin evvel tüpünde, bu sene böylecene artık mum görülecek.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan, proje kapsamındaki ayrıksı barajları ve sulama tesislerini dahi dakikasında nesir ederek 2 milyon 350 bin dekar araziyi sulayacak, 305 bin istihdam oluşturacak Silvan Projesi’ni ülkeye kazandırmakta kararlı olduklarını söyledi.

Türkiye’nin mecbur su kaynaklarını sunma artağan şekilde kullanacak yatırımları bir anda yaptıklarını ve yapmaya devam ettiklerini anlatan Erdoğan, abuhava değişikliği kadar global tehditlerin giderek imdi konuşulmaya ve hassaten emarelerinin görülmeye başlandığı bire bir dönemde bu yatırımların değerinin elan gür anlaşılacağını belirtti.

“Şimdi mesafelik 2053 vizyonumuzu hayata geçirmekte”

Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin “Kamil odur ki koya dünyada tıpkı nişane. Eseri olmayanın durumunda yeller yapıt.” sözünü hatırlatan Erdoğan, konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“Tamam tığ dünyaya sözümüzü, ülkemizi eserlerimizle ve hizmetlerimizle donatarak söyledik, söylüyoruz. Bu konuda üstelik iddialıyız. Ülkemizi 20 yılda asırlık işaret ve hizmetlere kavuştururken aklımızda ve gönlümüzde hep henüz balaban hedefler vardır. Hamdolsun, eğitimden sağlığa, güvenlikten sanayiye, enerjiden ulaştırmaya, seçkin alanda kalkınmanın altyapısını majör ölçüde tamamladık. Demin mesafelik temel hedeflerimizde yani 2053 vizyonumuzu hayata geçirmekte. Bundan 11 sene evvel milletimizle 2023 hedeflerimizi paylaştığımızda birileri dudak bükmüş, saraka ile bize saldırmıştı.

Bugün bile tığ 2053 vizyonu dedikçe bu vizyonun somut hedeflerini oluşturmaya ve açıklamaya başladıkça gene eş tavırlarla karşılaşıyoruz. Türkiye’nin elde ettiği rastgele kazanımı sanki başına inik varyos kabil değersizleştirmeye, kötülemeye çalışanları mahzunca strateji ediyorum. Dünyada öz ülkesinin ve milletinin felaketinden medet umacak başkaca bunu berrak dileyecek kadar erzel tıpkı güruhun yaşadığı aynı apayrı saha var mıdır bilmiyorum.”

“Batıda ne varsa, doğuda, güneydoğuda birlikte o olacak”

18 Mart Çanakkale Köprüsü inşasına önceden kendileriyle orostopolluk geçildiğini tamlayan Cumhur Reisi Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bu olur mu? Tabiatıyla bunlara bakarak imkânsız. Zira iki kulenin arasındaki duruluk mesafesi, dünyada eşi tıpkı sıfır tıpkı 18 Mart Çanakkale Köprüsü’nü yapıyorsunuz. Bunların aklı bunu almaz, havsalası bunları almaz. Biz oralarda yeri geldi günlerce bekledik. Ama demin 6 dakikada uzaktan geçiyorsun. Tıpkısı şeyi Osmangazi’da yaptık. Tıpkısı şeyi Güç Şehriyâr Haklı Köprüsü’nde yaptık. Bire Bir şeyi Şanlıurfa- Adıyaman Nissibi Köprüsü’nde yaptık. Bunlar kalkacak dahi Şanlıurfa ile Adıyaman’ı Nissibi Köprüsü’yle buluşturacak? Hakeza tıpkı öz türlü mi? Imkânsız. Münasebet? Zira bunlar, medeniyet denildiği ahit takkadak İstanbul, İzmir, Ankara’yı anlıyor. Ama biz hangi dedik yola çıktığımızda, dedik kim batıda hangi varsa, doğuda, güneydoğuda da o olacak. Eğitimden sağlığa hepsinde olacak.

Ülkenin 81 ilinin tamamında üniversite bulunduğunu dile getiren Erdoğan, şunları söyledi:

“Hangi dediler? ‘Ya bu kadar üniversiteye hangi lazım var?’ 76 üniversiteden 208 üniversiteye çıktık, 81 vilayetin tamamında çıktık. Bizim derdimiz Hakkari’deki yavrumuzu İstanbul’a, Ankara’ya değil, bütün profesörlerimizi, doçentlerimizi oralara almak. Tatlıses, Şanlıurfa ile ilgili bir dönme ‘Yani Oxford vardı da biz gitmedik mi?’ dedi evet şimdi tığ da hepsini Hakkari’ye, Şırnak’a büyüklüğünde taşıdık. Hepsinde var. Üniversitemizin olmadığı Ağrı, Kars aklınıza ne gelirse, hepsinde üniversitemiz var mı? Var. Hep hocalarımızla bu arada buralarda var mıyız? Varız. Bu bir şeyi gösteriyor. Medeni almak budur, asrileşme budur, çağı çakmak budur, çağcıl savaşım budur.”

“Tığ konu değil hareket üretiriz”

Site hastaneleri kurduklarını hatırlatan Erdoğan, “Ankara’bile bilinen bir numara site hastanesini açtık. Hizmete bitmeme ediyor. Demincek ikincisini bile 1-2 kamer içinde açıyoruz. ve amma velakin Ankara iki pasaj dev site hastanesine eş oluyor. Arkadan Kocaeli, İzmir geliyor. Art Arda bunları 2-3 ay ortamında yapıyoruz. Tığ yaparız. Biz bahis değil iş üretiriz.” dedi.

Ekincilik Emniyet Kooperatiflerine komut verildiğini vurgulayan Reisicumhur Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Marketlerde benim vatandaşımı abra sokanlar, Tarım Cesaret Kooperatifleri talimatı aldı. Bundan hakeza koyun-kuzu etinde yüzde 25 iskonto, bunu başlattık. ve bu sabah Ekincilik Yüreklilik Kooperatifi Başkanıyla bile konuştum. Bakanım üstelik zaten gerekenleri konuştu. Kocabaş hayvanlarda bile yüzde 30-35 üzere bire bir indirimle onların de satışına başlayacağız. Tabiatıyla ülkemizin seçkin yerinde bilinen koyun, kuzu meri değil. Söz Gelimi Karadeniz’üstelik çıktı kocabaş makbuldür. Demincek oralarda büyükbaşın kesiminden piyasaya sürdüğümüzde alelhusus hele yüzde 30-35 kadar bire bir indirim başlatınca benim vatandaşım ona bile hangi yapacak? Alışacak. Bu, piyasaların dengesini bozanları bile hizaya getirecek.”

“Ekincilik Yüreklilik, 30-40 tuhaf üründe dahi hemen indirime gidecek”

Reisicumhur Erdoğan, hususi sektördeki marketlerin yanında Türkiye Tarım Cesaret Kooperatifleri bünyesinde 1300 marketin bulunduğuna meni etti.

Tarım Itimat Kooperatifleri marketlerinde çabucak deri ürünlerinde değil farklı ürünlerde de tenzilat yapılacağını anlatım fail Erdoğan, “Ekincilik Emniyet, şeker hastalığı, buğday, un, zeytinyağı, ayçiçeği yağı kabil değişik ürünlerinde, özellikle 30-40 çeşit üründe bile müstacelen indirime gidecek. Talimatımız şu, sen kar üzere çalışmayacaksın çabucak başa saksı noktasında benim vatandaşımı koruyacaksın. Demincek Tarım Itimat Kooperatifi üstelik bu amaçla çalışmalarını hızlandıracak.” diye konuştu.

“Tabii gazı çıkardığımızda tamam bölgede havanın lacerem değiştiğini bile göreceksiniz”

Tamam bu tablonun gerisinde 20 yılda yüzyıllık iz ve hizmetleri gerçekleştirmiş olmanın getirdiği sili güvenin bulunduğunu vurgulayan Erdoğan, enerjide yapılan atılımlara dikkati çekerek, “Tabii gazı çıkardığımız andan itibaren eksiksiz bölgede havanın pekâlâ değiştiğini de göreceksiniz.” dedi.

Mersin’deki Taşucu Limanı’ndan Abdülhamid Konak Sondaj Gemisi’ni ilk fariza adına uğurladıklarını anımsatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Fakat Yunanistan çokça rahatsız ergin, ‘Erdoğan ne yapıyor.’ demiş. Erdoğan bir özdek yapmıyor, görevini yapıyor. Bu gemi dünyada evvel, öyle bir araştırı gemisi. Tığ senelerce paramızla tetebbu yaptıracak sefine kiralayamazdık amma demincek 4 tetkik gemimiz, iki sismik araştırı gemimiz var, şimdi biz güçlüyüz.”

“Mösyö Eksiksizlik gibi burma küşat töreni yapmadık, biz bu işleri yaptık”

Cumhur Reisi Erdoğan, salondaki gençlere, “Dik duracağız ama dikleşmeyeceğiz. Şurası üstelik unutmayacağız, bize ara vermek yakışmaz.” tavsiyesinde bulundu.

Ankara’de Beştepe Ulus Kurultay ve Kültür Merkezi, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), İstanbul’üstelik ise Atatürk Kültür Merkezi, İstanbul Kongre Merkezi gibi alanları vatandaşların hizmetine sunduklarına dikkati çekici Erdoğan, “Bunların hepsini Ankara’mıza, İstanbul’umuza biz kazandırdık. Hani bunlar sanattan, kültürden yanaydı, illet yapmadılar?” diye niteleyerek konuştu.

Hizmete verilen salonlarda, konferans programlarından değişik organizasyonlara kadar birçok etkinliğin gerçekleştirildiğine işaret eden Erdoğan, Türkiye’ye geçmiş resmi ziyarette mevcut Slovenya Reisicumhur Borut Pahor’a bile bu salonları gösterdiğini ve kendisinin dahi bu alanlara hayran olduğunu dile getirdi.

5 milyon betik kapasitesine eş Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nin 24 saat hizmet verdiğine, kütüphanede çay-kahve üzere ikramların ücretsiz olduğuna dikkati çekici Erdoğan, millet namına bu hususi projeyle kıvanma ettiğini, evcil ve yabancı misafirlerin da gelip gördüğünde “Bu projeyi bize bile verir misiniz?” dediğini anlattı.

Erdoğan, hars-laf alanındaki bütün bu hizmetlerin 20 yılda ülkeye kazandırılan altyapı-mahiyet yatırımlarına arttırma eserlere olduğunu vurgulayarak, “Durmadık, taraf gelip yatmadık. Mösyö Kemal kabil kıvrılmış açma töreni yapmadık, biz bu işleri yaptık. Aynı birlikte Kağıthane’üstelik ‘temel atmama töreni’ yapıyorlar, ne günlere kaldık.” ifadesini kullandı.

“Bu ülke amacıyla tuğla üzerine tuğla koyan herkesin başımızın üstünde yeri vardır”

Cumhur Reisi Erdoğan, gün ve rüzgar üzere yenilenebilir erke kaynaklarını kül imkanlarla teşvik edip, yaygınlaştırdıklarının altını çizerek, şunları kaydetti:

“Yatırım, istihdam, istihsal, ihracat ve akan fazlayla ülkemizi izam stratejisine müstenit iktisat programımızın hangi kadar akıllıcasına olduğu, yaşanan değme gelişmeyle benzeri defa elan görülüyor. Bizim arz büyük gücümüz milletimizin beherglas ferdidir, emekçisinden girişimcisine iş dünyamızdır. Bu mevki için bu kavim amacıyla tuğla üstüne tuğla koyan herkesin başımızın üstünde yeri vardır.”

Erdoğan, 34 hidroelektrik santralin Türkiye’ye dobra olmasını dileyerek, yatırımlarıyla ülkeye ulama sağlayan girişimcileri tebrik kartı etti.

Törenden notlar

Yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santralin açılış töreninde, Kerem Akarsu İşleri Genel Müdürlüğünün hizmetlerini anlatan video izletildi.

Reisicumhur Erdoğan’ın konuşmasının arkası sıra Muş Alparslan-2 Barajı ile Eskişehir Gürsöğüt Barajı’nın açılışı aktif angajman ile gerçekleştirildi.

Muş Alparslan-2 Barajı’nın görüntülerini izleyen Erdoğan, “İşte bu ovalar kuruydu. Deminden bambaşka oldu. Su hayattır, su medeniyettir. İşte burada bunu görüyoruz.” dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Enerji ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci ile Ilmek İşleri Başkanı Prof. Dr. Büyük Erbaş’ın yaptığı duanın arkası sıra kurdele keserek şişman açılışı gerçekleştirdi.

(Bitti)

Share: