Cumhur Reisi Erdoğan, “İlk Evim, İlk İşyerim Projesi İlk Asıl Atma Töreni”nde konuştu: (1)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Başlattığımız bu son kampanyayla TOKİ aracılığıyla milletimize sunduğumuz basamak sayısını 2 milyona yükseltiyoruz. Antrparantez kentsel inkılap projeleri birlikte hızlı hızlı ilerliyor. Halihazırda kentsel dönüşümle üretilen basamak sayısı 3 milyonu bulmuş durumdadır.” dedi.

Erdoğan, Sincan Lale Meydanı’nda “İlk Evim, İlk İşyerim Projesi İlk Temel Atma Töreni”ne katıldı.

Buradaki konuşmasına, kendisini dinleyenleri selamlayarak başlayan Erdoğan, zaman gazi payitaht Ankara’nın pir ilçesi Sincan’birlikte, Türkiye’nin genişlik balaban göz, iş yeri ve yer kampanyasının önce temel atma törenini gerçekleştireceklerini belirtti.

Türkiye’nin 2. Dünya Savaşı sonrası plansız, programsız ve berenarı aceleci ayrımsız şehirleşme sürecine girdiğini hatırlatan Erdoğan, köylerden kaymakamlık ve diyar merkezlerine, bilhassa büyükşehirlere yönelen göçü yönetecek uyanıklık olmayınca, ortaya gecekonduların ve sağlıksız beton yığınlarından oluşan yerleşim alanlarının çıktığını söyledi.

Bir yandan müstacelen mütezayit nüfusun basamak ihtiyacı yeterince karşılanamazken, gayrı yandan inşa edilen yapıların beceri kontrolünün yapılamadığına dikkati çeken Erdoğan, bu sağlıksız yapılaşma nedeniyle rastgele depremde yüreklerin ağza geldiğini, nice insanın hayatını kaybettiğini anımsattı.

“Projelerimizin yaygınlaşması özel sektörü bile harekete geçirmiştir”

Yaşanılan gelişigüzel yer sarsıntısı, dominant ve toprak kayması felaketinin bu gerçeği yüze çarptığını dile getiren Erdoğan, bunun İzmir’de, Malatya’üstelik, Elazığ’üstelik, Simav’birlikte, Türkiye’nin ciharıyek yanında yaşandığını kaydetti.

Yakın tarihin genişlik büyük acısı olan 1999 depreminin arkası sıra bu doğrultuda bazı adımlar atılmışsa birlikte millete talep ettiği soylu erki ve konforlu göz arzının yeteri büyüklüğünde sunulamadığına meni fail Erdoğan, “Hükümete geldiğimizde TOKİ tarafından nesir edilmiş konut sayısı neydi biliyor musunuz? 43 bin. Biz, zaman bu rakamı 1 milyon 170 binin konusunda çıkardık. Nereden nereye.” dedi.

Ayrıca bu konut bölgeleri ve çeşitli kurumlar üzere 26 bin içtimai bünye inşa ettiklerini nâkil Cumhur Reisi Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Başlattığımız bu akıbet kampanyayla TOKİ eliyle milletimize sunduğumuz ev sayısını 2 milyona yükseltiyoruz. Ayrıca kentsel inkılap projeleri dahi çabucak ilerliyor. Halihazırda kentsel dönüşümle üretilen ev sayısı 3 milyonu bulmuş durumdadır. Elan yakında İstanbul Esenler’bile 60 bin konutluk kentsel inkılap projesinin ilk etabının konfirmasyon töreninde vatandaşlarımızın heyecanına ve sevincine ortak olduk. Elbette 81 ilimizi ve ilçelerinin tamamını havi bu iri konut atılımı ve kentsel transformasyon projelerimizin yaygınlaşması özel sektörü birlikte harekete geçirmiştir. Cidden bugün ülkemizde 28,5 milyon konutun 13,5 milyonunun sonuç 20 yılda mensur edildiğini görüyoruz.”

“Vatandaşlarımızın duasına talibiz”

Evvel Kovid-19 salgınıyla sarsılan, arkası sıra Rusya- Ukrayna Savaşı’yla elan bile derinleşen aynı krizin içine sürüklenen dünyadaki gelişmelerin Türkiye’yi de etkilediğine meni eden Erdoğan, bölük ve kira fiyatlarında yaşanan, tek ekonomik ölçüyle kıyaslanamayacak artıştan vatandaşların mağdur olduğuna dikkati çekti.

Erdoğan, fırsatçıların yüksek kiralar uyguladığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“İşte bunun üstüne icar artma sınırlamaları kadar tedbirleri hayata geçirirken, senkronik olarak üstelik arzdaki artışı temin edecek bu çalışmalara başladık. Son dönemde, 2019’dahi 50 bin, bire bir ahir yılda 100 bin haneyi kapsayan iki ayrı içtimai göz projesine milletimizin gösterdiği ilgiden aldığımız cesaretle, Cumhuriyet Altını tarihinin sunu nazik kampanyasını planladık. Milletimizle paylaştığımız 500 bin ev, 250 bin yer ve 50 bin iş yeri kampanyamız aha bu hazırlığın neticesidir. Henüz sonradan yer sayısını hangi yaptık? 1 milyona çıkardık. Hangi dedik? Ad Çekme ile bu arsaların birlikte dağıtımını yapacağız. TOKİ desteğiyle zat evini yapmak talip cemi vatandaşlarımızı bu kampanyaya çağırma ettik. Atacağımız kadem nedir? Atacağımız adım şu, altyapıyı biz yapacağız, konutu dahi vatandaşımız yapacak.”

Türkiye’üstelik TOKİ’nin sunduğu imkanlarla sülale sahibi olabilmiş milyonlarca insanın bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, “Bizim üzere yer iri mükafat, bu vatandaşlarımızdan aldığımız duadır. Zaman birlikte yıpranmamış kampanyamızın temelini atarken, yeniden vatandaşlarımızın duasına talibiz.” diye niteleyerek konuştu.

“İş ika kapasitemizin büyüklüğünü gösteriyor”

“Kampanyaya referans sayısının 8 milyona yaklaşması, hangi büyüklüğünde akıllıcasına gelişim yaptığımızı, hangi şişman tıpkı ihtiyacı karşıladığımızı göstermektedir.” diyen Erdoğan, hane ve arsaların hacısı hocası hizmete girdiğinde yaklaşık 6 milyon vatandaşın daha huzurlu, emniyetli yuvasına kavuşmuş, tahminî yarım milyon insanı istihdam edecek gelişim yerlerinin faaliyete esbak olacağını söyledi.

Erdoğan, projeyi açıkladıkları tarihten çabucak 40 devir bilahare yaptıkları bu ana atma töreninin üstelik millete olan taahhütleri konusundaki hassasiyetlerinin beraberinde hareket etme kapasitelerinin büyüklüğünü bile gösterdiğini vurguladı.

Temelini attıkları önceki hamle 5 bin 615 konutun Ankara, Zonguldak, Kırşehir, Kahramanmaraş, Vazıh, Bolu, Konya, Afyonkarahisar, Diyarbakır, Uşak, Erzurum, Muğla, Yozgat, Manisa, Amasya, Tunceli ve Elazığ illerini kapsadığını aktaran Erdoğan, hazırlıklar tamamlandıkça bu temelleri gelişmemiş tıpkı sürede 81 ilin ve ilçelerinin tamamına yaygınlaştıracaklarını dile getirdi.

(Sürecek)

Share: