Credit Suisse CEO’sundan ortaklık açıklaması

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Credit Suisse CEO’su Thomas Gottstein dev envestisman bankasının State Street eliyle satın alınacağına ilişkin haberlere cevap verdi. Gottsterin bu haberlerin “basit aptalca” olduğu yorumunu yaptı. CEO peş peşe mevrut krizlerle uğraşan bankının kişi kendini toparlayabileceğini sözlerine ekledi.

Wall Street Journal’ın haberine bakarak Credit Suisse’den Çarşamba günü yapılan açıklamada tıpkı ahir çeyrekte üçüncü misil sıkışık zarar edebilecekleri belirtildi. Banka zararın sebebi namına envestisman bankacılığı birimlerindeki gelirlerin kaba ayrımsız şekilde düşmesini gösterdi.

Habere göre Goldman Sachs Group’un Perşembe günkü konferansında mütekellim Credit Suisse CEO’su Gottstein Çarşamba günü yayınlanan raporun hesabına KUL’li para şirketi State Street’mağara bankayı satın alacağını ait haberler karşı konuştu.

Gottstein, “Babam vaktiyle bana şöyle bire bir başvuru vermişti: Kıytırık aptalca sorular üzere tek istimara yapmasan daha bol tamam” ifadelerine meydan verdi.

bahis konusu haberler State Street cephesinden dahi reddedildi. Firmanın sözcüsü, “State Street, Credit Suisse’mağara satın alınmasını yahut Credit Suisse ile eksantrik bir aksiyon ortaklığını takip etmemektedir. Devam eden ortalık söylentilerinin tıpkısı temeli namevcut” açıklamasında bulundu.

Söylentiler önceki ortaya çıktığında Credit Suisse’in pay fiyatını kısaca %10 yükseltmişti. Ancak henüz sonrasında paylar kalın kafalı çekildi ve eksiksiz zamanların sunma düşük seviyesine mümasil prosedür gördü.

Gottstein ayrıca, bankanın huzur yönetimi kolunu yahut dört asıl kolunu ayırmak amacıyla bir ortak adım düşünmediğini bile açıkladı. Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre İsviçre bankasının mal yönetimi, yatırım bankacılığı, yaşayış yönetimi ve İsviçre merkezli cihanşümul bankacılık birimi doğmak amacıyla dört esas kolu bulunuyor.

Credit Suisse’mağara kişi fonları ve gayrı kaynak yöneticileri ile kolektif oluşturulan fonlardan oluşan bankanın yaşayış yönetimi kolu rakip bankalar amacıyla tıpkı satın alma hedefi yerine görülüyor. Analistler, beklenir tıpkı satışın para yönetimine gerçeklik tedarik etmek amacıyla sermayeyi artırmanın ve Credit Suisse’in bilançosunu desteklemenin benzeri yolu olacağını söylüyor. Ancak bu kadem geçtiğimiz aylarda gayrı işletmelerini kapatan banka için henüz aşkın sağlık kaybı anlamına gelebilir.

Gottstein, bankanın işten çıkarmalar tarafından ve yatırımları yavaşlatarak durumunu kısmen kazanmak amacıyla yeterli keder gücüne ehil olduğunu açıkladı. CEO, tecim ve bankacılık alanında teknoloji alanında ve diğer geri plan büro pozisyonlarında işten çıkarmalar gerçekleştirebileceklerini sözlerine ekledi.

Gottstein, bankanın 28 Haziran’daki yatırımcı gününde maliyet düşürme planları için elan aşkın ilim vereceğini söyledi. Bankanın hala bazı birimlerde işe gurur yaptığını tamlayan CEO,buna karşın Çin’da henüz çok alım satım yöneticisi işe kabul etmek kadar kâh yatırım planlarını yavaşlattığını de açıkladı.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak Credit Suisse yönetimi arkası kesilmeyen skandallar zinciri dolayısıyla büyük bire bir ağırbaşlılık altında. İsviçre bankası geçtiğimiz sene eş envestisman ofisi Archegos Capital’ın iflası zımnında 5 milyar dolardan çok kayıp vermişti. Banka gene geçtiğimiz yıl Greensill skandalı nedeniyle birlikte 1,73 bilyon dolar uymazlık etmişti. Skandalların peşi sıra bankanın yürütme kurulu ve yönetim kurulu değişti. Banka Son Teşrin ayında stratejisini güncelleyerek yıllık maliyetlerini 1,5 bilyon dolar azaltmayı amaçladı. İsviçre bankası sermayesini yatırım bankacılığından dirlik yönetimi alanına kaydırmayı planlıyor. Banka ayrıca maliyet tenzil planlarını hızlandıracağını bile açıkladı.

Credit Suisse 2022 geçmiş çeyrekte de zarar etti

 

Asya devinde şişman servet krizi

 

Dünyanın yer fiyatlı 10 şehri

 

Share: