Çocuğun terane söylerken zorlanması curcunalı bozukluğuna meni edebilir

Patırtılı bozuklukları temas ne büyüklüğünde majör sorunuymuş gibi görünse bile epidemiyolojik veriler, çocuklarda patırtılı bozuklukları yaygınlığının on paralık de beş altı olmadığını gösteriyor. Kulak Büyüklenme Argıt Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ziya Bozkurt, “Tehlikeli patırtılı, çatallı, bozuk, boğunuk ses, yaşıtlarından ve cinsiyetinden beklenenden farklı olacak şekilde sesinin mufassal veya sıklet olması, terane söylerken sesinin kısılması kabilinden davranışlar curcunalı bozukluğunun başlıca belirtileridir” dedi.

Çalışmalar çocuklarda yüzdelik 1 ila yüzdelik 23.4 arasında değişen oranlarda gürültülü bozukluğu bulunduğunu ortaya koyuyor. Çocuğun sesinin yaşına, cinsiyetine göre akla yatkın sıfır tafsilat ya da kalınlıkta olması, normalden elan okkalı evet de yüksek olması evet dahi konuşurken zorlanarak boğunuk evet üstelik dağınık ayrımsız ses tonuyla konuşması gibi durumların çocukta patırtılı bozukluğunun göstergesi olduğunu söyleyen Kulak Koku Alma Organı Derbent Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Saf Bozkurt, gürültülü bozukluğunun altında yapısal bir illet varsa kendinden düzelmesini beklememek gerektiğini söyledi.

ÇOCUKLARDA CURCUNALI NİYE BOZULUR?

Çocuklarda doğuştan mevrut curcunalı bozuklukları olabileceği gibi henüz sonrasında yanlış patırtılı kullanımı alışkanlıklarına tutkun kendisine curcunalı bozuklukları görülebiliyor. Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Kulak, Büyüklenme, Argıt Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Fer Bozkurt’un verdiği bilgiye göre, anadan doğma mevrut curcunalı hastalıkları gürültülü teli kisti, curcunalı tellerinin erkin kenarlarında oluk şeklinde fesat eden sulkus vokalis, doğum sırasında olabilecek zorlanmalara kapalı bir tane veya çift yönlü ses teli felçleri adına sıralanıyor. Sonra gelişen curcunalı hastalıklarının başında ise curcunalı teli nodülleri geliyor.  Meslek çağındaki çocukların tahminî yüzde16’sında curcunalı teli nodülünün görülebildiğini söyleyen Op. Dr. Vuzuh Bozkurt, ‘Diğer yoğun görülenler ise ahtapot ve kist gibi hayırhah kitleler, ödem, larenjit, kas yüklülük disfonisidi’ diye konuştu.

BU ŞİKAYETLER SESTE SORUN OLDUĞUNA İŞARET EDİYOR

Bu çocukların yaşadıkları sorunlar dolayısıyla evde, okulda yahut arkadaşlarıyla birlikteyken konuşmaya alın isteksizlik gösterebildiklerini söyleyen Op. Dr. Aydın Bozkurt, ses bozukluklarının gerçek belirtilerini şöyle sıraladı:

“Ağır Sıklet gürültülü, çatallı, kara düzen, boğunuk patırtılı, yaşıtlarından ve cinsiyetinden beklenenden ayrımlı olacak şekilde sesinin tafsilatlı veya sıklet olması, konuşurken yorulması, konuşurken her an sesinin kısılması ve bozulması, sabah döküntü bir sesle uyanması, sesinin aktarılma zarfında açılması, yol söylerken sesinin kısılması, bozulması, içki alıp verirken hırıltılı duyulması ve haddinden fazla konuştuktan bilahare boğazında ağrı, yanma, batma hissetmesi adına söylenebilir.”

NEDENİNE GÖRE GÖRÜLME YAŞI DEĞİŞİYOR

Kalıtım Bilimi sebepli problemlerin çocuğun konuşmasıyla alay malay kendisini göstermekle alay malay, alelhusus sesin dokunaklı kullanımına bağlı sorunların meslek döneminde arttığını söyleyen Op Dr. Berrak Bozkurt, sözlerine şöyle devam etti:

“Ses bozuklukları her ant bizatihi geçmez. Bu ebat alttaki yatan sebebe sınırlı adına değişebilir. Sesimizin oluştuğu gırtlak yapımız büyüme ile beraber değiş gösterir ve ergenlikle beraber oluşumunu tamamlar. Eğer gürültülü bozukluğu bu gerilişimin tıpkı sonucu adına geçici aynı çağ amacıyla oluşmuşsa düzelebilir. Ama eğer strüktürel aynı maslahat varsa bu ebat bizatihi düzelmeyebilir. Dolayısıyla vaktiyle hekime müracaat etmek balaban.”

SESTEKİ SAV 2 HAFTADAN ETRAFLI SÜRÜYORSA HEKİME BAŞVURULMALI

Sesteki sorunun iki haftadan etrafli bire bir süredir bitmeme edip; günce yaşamını, iletişimini, akademik başarısını ve içtimai etkinliklere katılımını bozuyorsa bu durumda hoppadak hekime başvurulması gerektiğine işaret eden Op. Dr. Nur Bozkurt tedavi yaklaşımıyla ait şu bilgileri verdi:

“Şayet curcunalı problemi çocuğun günlük yaşamını, iletişimini, akademik başarısını ve içtimai etkinliklere katılımını bozuyorsa bu durumda otama gerekir. Şayet etken sesin ateş kullanımına bağlı ise bu çocukların tedavisinde sunu eke dideban çocuğa curcunalı hijyenini öğretmekten beğenilen. Zaruri durumlarda komütatör ve müracaat terapistine yönlendirilerek ses terapisi verilerek otama edilirler. Eğer sorunun kaynağı anatomik bozukluklar veya kist ve polip gibi sair kayran kaplayan oluşumlar ise bu durumda bazen bunların cerrahi tedavileri gereklidir.”

Share: