Çin nükleerde acun ikincisi

Çin Ulusal Çekirdeksel Düzenlilik İdaresi’nden Tang Bo, Çin’in dünyada faaliyette kâin ve yapım aşamasında olan sunma aşkın çekirdeksel dokunaklı ünitesine ehil ikinci mutluluk olduğunu söyledi. 29. Uluslararası Nükleer Mühendislik Konferansı’nın (ICONE) küşat töreninde müzakere işleyen Tang, haziran ayı itibarıyla Çin’bile 54 çekirdeksel kırıcı ünitesinin faaliyette bulunduğunu ve 23 çekirdeksel ağır sıklet ünitesinin yapım aşamasında olduğunu belirtti.

Tang, nükleer enerjinin geliştirilmesinin Çin’in tam enerji arzı edinmesine, çevreyi iyileştirmesine ve karbon zirvesi ile karbon kuvvetsiz hedeflerine henüz da yakınlaşmasına apotr olduğuna işaret etti. Çin Nükleer Derneği Başkanı Wang Shoujun, ülkenin nükleer gücünün mecmu oturmuş kapasitesinin 2025 yılına kadar yaklaşık 70 milyon kilovata ulaşmasının beklendiğini dile getirdi. Çin, 2030 yılına kadar karbondioksit emisyonlarını zirveye görmek ve 2060 yılına kadar karbon sönük ayrımsız ülkeye benzeşme hedefini akdetmek üzere ceht göstereceğini duyurmuştu.

Japonya Makine Mühendisleri Derneği ve Amerikalı Makine Mühendisleri Derneği eliyle 1991 yılında kolektif başlatılan ICONE, çekirdeksel uzmanlar üzere önde gelen tıpkısı toptan konferanstır. Çin Nükleer Derneği, 2005’ten bu yana organizatörlerden biri olmayı sürdürdü. Çin’mağara Beijing ve Shenzhen kentlerinde 8-12 Ağustos günlerinde planlı 29. ICONE’ye, 20’den aşkın ülkeden bin 200’ü çok sevimli katıldı.

Çin’de ‘langya virüsü’ alarmı: Pandemi ihtimali var mı?

 

Çin’bile kovid vakaları 3 ayın zirvesinde

 

Çin 16 uyduyu uzaya fırlattı

 

Guterres’ten çekirdeksel silahlara sahip ülkelere: İlk kullanan olmayın

 

Share: