Çiftlik Bank davasında konuşan Mehmet Vazıh: “Ortaklık üstüne kayıtlı 70 açkı satılarak mağdurların esas dünyalık zararı giderilebilir”

Çiftlik Bank davasında konuşan Mehmet Aydın: “Iştirak üzerine kayıtlı 70 vesile satılarak mağdurların ana mal zararı giderilebilir”

İSTANBUL – Çiftlik Bank davası sanığı ‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Aydın ve ağabeyi Fatih Münevver’ın da aralarında bulunduğu 20 sanığın 4 ayrı sav çerçevesinde yargılanmasına bitmeme edildi. Mehmet Okumuş duruşmada, “Rastgele konuşmamda kar ve kötülük olacağını belirttim” dedi. Duruşmaya SEGBİS ile katılan tıpkısı müştekinin sanıklar Mehmet Münevver ve Fatih Entelektüel üzere “İdam edilsinler” demesi üstüne vakfedilmiş sanık Fatih Işıklı, “Sen ölüm cezası edil” dedi. Duruşmada vakfedilmiş sanıklar Mehmet Ziyalı ve Fatih Okumuş’ın alıkonulma halinin devamına karar verildi.

Kom Bank davasında tutuklanan ‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Görgülü ve ağabeyi Fatih Vazıh’ın üstelik aralarında bulunduğu 20 sanığın 4 ayrı sav çerçevesinde yargılanmasına bitmeme edildi. Küçük Asya 6. Ağır Sıklet Ukubet Mahkemesinde görülen duruşmaya, vakfedilmiş sanıklar Mehmet Entelektüel ve ağabeyi Fatih Kültürlü SEGBİS ile bağlanırken, ara sıra tutuksuz sanıklar ile sanık avukatları salonda hazır bulundu. Öte yandan, duruşmaya SEGBİS ile katılan ayrımsız müştekinin sanık Mehmet ve Fatih Entelektüel üzere “İdam edilsinler” demesi konusunda vakfedilmiş maznun Fatih Işıklı, “Sen idam cezası edil” dedi.

“Ego kimseyi kandırmadım”

Duruşmada hezel sunulan tutuklu maznun Mehmet Işıklı, “Ego yanımda çalıştırdığım işçisinden umumi heyet başkanına kadar hiç kimseye gayrikanuni komut vermedim. Gelişigüzel konuşmamda kar ve engel olabileceğini söyledim. Katılımcılar de bu riski göz önüne aldılar. Huzurunuzda bulunan matbuat mensuplarının etkisi ile değil adil değişmeyen verilerek, tahliye edilmemi rica ediyorum. Ben şirketlerimde tahminî 200 personele aksiyon imkanı sağladım. Ego kimseyi kandırmadım. Her konuşmamda kar ve engel olacağını belirttim. Ego inanmadığım hiçbir hayale kimseyi inandırmadım. Yatırımcılar bile bu riski göze aldılar. Ben masumum. Adalete olan güvenim ve inancım birlik. Tahliyemi irade ediyorum” ifadelerini kullandı.

“70 kesim kurgu satılarak, mağdurların esas servet zararı giderilebilir”

Sözlerine devam eden Vazıh, “Halen şirket üzerine kayıtlı 70 şerha vasıta satılarak mağdurların ana dünyalık zararı giderilebilir. Kayyumlar marifetiyle satılarak, mağdurların zararlarının giderilmesini rica ediyorum” şeklinde konuştu.

“Şirketin familya şirketi olmadığı bildirme edilerek içeriye alınmıyorduk”

Mevkuf sanık Fatih Işıklı bile, “Hazırlanan raporlar lehimedir. Dinlenen maznun beyanlarında şirketlerde becerikli olmadığım belirtik bildirme edilmiştir. Ego kardeşimin yanında gıda kolisi haklamak üzere çalıştım. Şirketlerde idarecilik veya imza yetkisine ehil değildim. Annem ve babamla gelişigüzel kardeşimi konuşma ettiğimizde dahi Cenk Ciddi ve asayiş vasıtasıyla şirketin karı şirketi olmadığı bildirme edilerek içeriye alınmıyorduk. Tahliyemi arzu ediyorum” diye konuştu.

Şikayetçi olduğunu belirten sızlanan L.İ., “İnternetten malumat sahibi oldum. Zararım 20-25 bin TL civarındadır. Ego önce mal yatırdım, tıpkı kısmını ansız aldım ve mankafa aldığım kısmı yeniden yatırdım. Açık rakamı bilmiyorum” dedi.

Müşteki E.B., “Son Teşrin ayında 4 bin 400 TL yatırdım. Beyaz Zehir Show ve TV’de yer alan yayınlardan etkilendim” dedi.

“İsterseniz zaman çıkartın, benim amacıyla dava namevcut”

Tutuklu olduğu üzere duruşmaya SEGBİS ile katılan şikâyetçi, “İstanbul İl Güven Müdürlüğünde müteharrik arkadaşlarımdan öğrendim. 20 bin TL yatırdım, 6 bin TL aldım. Onlar üstelik benim üzere mahkum. Paramı öderlerse uzlaşırım. İsterseniz zaman çıkartın, benim için dava bulunmayan. 10 bin liramı verdikten sonra benim üzere sav namevcut” dedi.

Mahkeme heyeti, vakfedilmiş sanıklar Mehmet Vazıh ve Fatih Münevver’ın mevkufiyet halinin devamına değişmeyen verirken, ehlihibre raporunun dönüşünün beklenmesine hükmetti.

Çiftlik Bank’a ait açılan 4 ayrı davada, sistemin kurucusu Mehmet Kültürlü ile ağabeyi Fatih Münevver’ın birlikte aralarında bulunduğu 20 sanığın, “yanlışlık gitmek için teşekkül ihdas ve düzen”, “bilişim sistemlerini açkı yerine soldurmak aracılığıyla kalifiye dolandırıcılık” ve “ticari şirketlerin faaliyeti çerçevesinde nitelikli dolandırıcılık” suçlarından 4 bin 559 kişiyi kıygın ettikleri gerekçesiyle 25 bin 699 yıldan 85 bin 646 yıla büyüklüğünde hapisle cezalandırılması isteniyor.Share: