CHP’li Sarıbal: “Ilk Teşrin yapılan bölgelerde sübvansiyon nakit yapılsın”

CHP Bursa Mebus Orhan Sarıbal, Başak deneyli uygulamasının gâh problemlere bozukluk olabileceğini belirterek, matbu ve mazotunu bire bir ay önce düzlük ve ekimini mütemmim çiftçilerin mağdur olmaması üzere yılbaşına kadar, özellikle ilk teşrin yapılan bölgelerde desteklemenin akça namına hesaplara yatırılmasını istedi.

Sarıbal, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı ilk teşrin ayına ilişkin Tarım Ürünleri Yetiştirici Karşılık Endeksi (Tarım ÜFE) rakamlarını değerlendirerek, “Buradan şöyle bir sonuç çıkmasın; ‘Ekinci ürününü fiyatlı satıyor’. Buradan sâdır sonuç; çiftçinin maliyetler karşısında ezildiğidir.” dedi.

Çiftçilere desteğin “kösteğe” dönüştüğünü tez fail Sarıbal, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin Rençper Araç Sistemi’ne kayıtlı çiftçilerin 2022 yılı üretim dönemine ilişkin mazot ve matbu desteklerinin akçe yerine değil, Kültür Bankası güven kartlarına yüklenerek verileceğine ilişik açıklamasını hatırlattı.

Her hareket durumunda Kültür Bankası itimat kartını kullanmanın türlü olamayabileceğini ve bunun sevgili yaratacağını dile getiren Sarıbal, Türkiye’de ayrımlı teşrinievvel dönemleri olduğunu, bir nice bölgede ekimin gerçekleştiğini amma kartlı uygulamanın kullanılmamış devreye gireceğini söyledi.

Gübresini ve mazotunu aynı kamer ilk düz çiftçilerin ağırbaşlılık yaşayacağını tamlayan Sarıbal, “Başak kartı zorluyorlar oysaki ekimler tamam, gübresini almış, mazotunu kullanmış. Bu aplikasyon total kendisine bakıldığında kavisli olmayabilir amma bunun az buçuk süreci var. Yılbaşına kadar, özellikle teşrinievvel yapılan bölgelerde çiftçilerin kıygın olmaması üzere bu desteklemenin akça kendisine hesaplarına yatırılmasını sağlayın.” ifadelerini kullandı.

Demokrat Fırka Genel Başkanı Uysal’a teşekkür

Demokrat Öğür Umumi Başkanı Gültekin Uysal’ın, CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığına ait “Kazanabileceğini düşünüyorum” şeklindeki açıklamasına ilgili değerlendirmesi sorulan Sarıbal, Uysal’a teşekkür ederek, Kılıçdaroğlu’nun altılı masanın “elbet tıpkı reisicumhur olmalı” kriterlerine ağız ağıza yanıt verebilen benzeri genel başbuğ olduğunu ama akıbet kararı altılı masanın vereceğini söyledi.

Sarıbal, kâh İYİ Partililerin Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığına ilişkin açıklamalarının hatırlatılması üzerine ise siyasilerin değişik meşruhat yapabileceğini, asıl kebir olanın ise altılı masanın bire bir araya gelip zat aralarında konuşmaları olduğunu vurguladı.

Share: