CHP’li Engin Altay, Model Bankası’nın faizi yüzdelik 12’ye düşürmesine reaksiyon gösterdi

CHP Kadro Başkanvekili Açık Deniz Altay, CHP Umumi Başkan Yardımcısı Yüce Öztunç, CHP İzmir Milletvekilleri Sevi Bakire Tığ ve Özcan Purçu ile gelişigüzel CHP İzmir İl Başkanlığı’nda matbuat toplantısı düzenleyerek gündeme ilişkin izahat yaptı.

Altay, “Erişah Arıcan, Cumhurbaşkanlığı Tutum Politikaları Kurulu üyesi. Yunus Arıncı, Cumhurbaşkanlığı’na tutkun Şevket Denetleme Kurulu’nun başkanı. Takatli Kıratlı, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı. Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı ve Ahmet Ulvi Şike Hammadi, Borsa İstanbul’un Katar temsilcisi” diye Borsa İstanbul’un umumi heyet üyelerini sıraladı.

Binlerce yurttaşın borsada kıygın olduğunu vurgulayan Altay, “Bu borsayı denetlemesi müstelzim Anamal Piyasası Yerleşmiş. Sermaye Piyasası Yerleşmiş’nu denetlemesi müstelzim üstelik Azamet Denetim Kurulu. Çap Denetim Kurulu Başkanı, Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi. Hani güveyi demişti ya giderken, ‘At izi, kapik izine karıştı.’ Cenabıhak sonumuzu yarayışlı etsin. Yaptığı haddinden fazla kavisli var ama akla yatkın ayrımsız sözü üstelik var” dedi.

Açık Deniz Altay’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

“HAZIRLIK, ÇALIŞMA, DEĞERLENDİRME KAMPI YAPIYORUZ

Zaman CHP, yekpare kol İzmir’de. Sedir Grubu’muz, sayın Umumi Başbuğ’ımız ve mazeretli 9 milletvekilimiz dışında 121 saylav ile İzmir, Seferihisar’dayız. Herhangi Bir yıl TBMM Yasama Yılı başlamadan geçmiş tıpkı tedarik, iş, istimara kampı yapıyoruz. Bu seneki toplantıyı da İzmir’birlikte yapma kararı aldık. Sayın Umumi Başbuğ’ımız da tıpkısı saat ilk İzmir’e indi. Yarın sabahleyin itibariyle saat 10.30’birlikte sayın Genel Komutan’ımızın basına yalınlık kamp açış konuşması ile toplantılarımızı, çalışmalarımızı başlatacağız.

GRUBUMUZ SEÇİM HAZIRLIKLARI İLGİLİ DAHI ÇALIŞMA VE DEĞERLENDİRMELER YAPACAK

Bu toplantıdan muradımız, esbak tıpkı önceki teşri yılını değerlendirmek, eksiğimiz, yanlışımız, ihmallerimiz varsa bunları değerlendirmek. 1 Ekim’birlikte başlayacak teşri yılına birlikte hazırlık. Önümüzdeki sene intihap yılı olduğu üzere elbet grubu muz seçim hazırlıkları ilişik üstelik mesai ve değerlendirmeler yapacak. Bu çerçevede tutum ilkin gelmek üzere aut yöntem, seçme sandık güvenliği çalışmamız, kampımızın sunu koskocaman başlıklarından birisi. Müntehip tercihleri ve öncelikleri üstelik eke başlıklarımızdan.

SOYER, AVRUPA KARMA PARLAMENTERLER MECLİSİ’NDEN, AVRUPA ÖDÜLÜ ALDI

Güzel bir selen dahi aldık. İzmir’imizin, Erdoğan’ın çok uğraştığı, kafaya taktığı Büyükşehir Belediye Başkanı Bronz Soyer, hepimizi kıvançlandıran ayrımsız bergüzar aldı. Avrupa Muhtelit Parlamenterler Meclisi’nden, Avrupa Ödülü aldı. İzmir buna layık görüldü. İzmir, lacerem gelişigüzel şeyin en iyisine layık. Bronz Soyer’in bu ödül törenine dahi sayın Umumi Başbuğ’ımız katılacak. Genel Komutan’ımız gelmişken Büyükşehir Şehremaneti’mizin önemli iki hizmetinin birlikte meni fişeğini atacak. Birincisi, Konak’ta idraksiz tahavvül merkezi açılacak. 25 Ilkgüz Veriş haset 10.30’dahi. Ayrımsız gün saat 12.00’üstelik Gaziemir’da kentsel transformasyon ve dolgun bölük temel atma töreninde Genel Başkan’ımız bulunacak.

YARGI SARAYDAN İŞARET BEKLİYOR

Türkiye’üstelik maalesef gelişigüzel geçen dönem yargının az buçuk elan çürüdüğüne tanık oluyoruz. Sermaye Piyasası Oturmuş Başkanı hakkında iddialar var, şikayet var. Bire Bir eş diyor ki; bunlar, bu eş benden ayrımlı aracılar vesilesi ile mülk istedi.’ Anca ayrımsız tabloda yapılması gereken hem şikayetin hem da iddiaların üzerine gitmekken maalesef geçerlilik bu konuda saraydan belen bekliyor.

‘MİLLETVEKİLİNİ DA BİR DAHAKİ SEÇİM ADAY YAPMAYIZ’ GELMEK ORTADAKİ PİSLİĞİ AKLAMAZ

Erdoğan geçtiğimiz günlerde adli sene açılış töreninde konuşuyor. ve diyor ki, ‘Birileri adalet sisteminin yanlışlık çetelerinin kalıntı oyunlarına kurban söylemek amacıyla var kuvvetiyle uğraşıyor. Böyle bire bir rezilliğe asla izin vermeyeceğiz.’ Erdoğan, rezalet ortada doğrusu. 180 milyonlardan bahsediliyor. İki çıngı danışmanını görevden ne aldın kardeşim? Danışmanı görevden kabul etmek, ‘milletvekilini dahi benzeri dahaki intihap namzet yapmayız’ buyurmak ortadaki pisliği aklamaz. Hakeza arınamazsın Erdoğan. Bu meselede arınmanın, aklanmanın yolu mahkemedir. Mahkemeye gideceksin. Ego sen git demiyorum kim savcıların elini, kolunu çöz yeter. Savcıların elini, kolunu çöz Erdoğan. Savcılar senden korktuklarından dilekçeleri almıyorlar.

VALLAHİ DA BİLLAHİ DA MİLLETİN KÖR KURUŞUNUN HESABINI SORMAZSAK NAMERDİZ

Rüşvet sarmalında adı geçen saray danışmanlarını görevden aldım, bu işi kapattım diyemezsin. Tığ başvurduk. Bizim başvurumuzu aldılar. İYİ Öğür’nin dilekçesini üstelik almadılar. Bırak dilekçeyi işleme almayı, dilekçeyi birlikte almadılar. Bunu akseptans etmemiz benzer değil. Buradan Erdoğan’a sesleniyorum; Erdoğan bu soruşturmanın uğrunda o gövdeni çek kardeşim. Çek. Bu pisliği kapatmazsın. Kavim bunu unutur, geçer diyemezsin. Tıpkı 128 bilyon dolarda olduğu kabilinden. Tıpkı 10 bin dolar algı kayran siyasetçide olduğu kabil, benzeri bakanlarına hileli ve fahiş fiyatlara dezenfektan satan bakanın yolsuzluğunda olduğu kadar, tıpkısı usulsüz güvence artışlarında olduğu gibi bizim bunları unutmamız mümkün değil. Hesabını üstelik sormamamız birlikte mümkün değil. Tallahi üstelik billahi de milletin görme engelli kuruşunun hesabını sormazsak namerdiz. Hesap sormayacağımız aynı kuvvet bize kader olmasın.

MİLLETÇE BANKALARA ÇALIŞIYORUZ

Ihtişam Denetim Kurulu seyrediyor. Görüngü hangi? Şu. Borsada alelade yatırımcılar kekleniyor, silkeleniyor. Eş bir 50 bin TL koymuş borsaya, isteklendirme etmiş. Bizzat nazır ‘borsaya elkızı’ demiş. Akıbet: Bankaların hisseleri şişirilmiş, doğrusu milletçe bankalara çalışıyoruz. Sonuç, millet bozuk. Bu resim akseptans edilemez. Ağustos 2022. Sayın Nebati, milleti borsaya çağırıyor. ‘Borsaya kadın, borsa çok gani.’ Hangi varsa… Benzeri bakanın, milleti yatırım konusunda yönlendirmesi garip bire bir iştir. Aynı 128 milyar doların buharlaşması kabilinden. Benzeri doların tıpkı gecede 18’den 12’ye düşmesi, 18’den satıp 12’den alması nazik rantlar elde etmesi gibidir. Bunlar alışılagelen demokrasilerde olan amal değil.

PARASINI ENFLASYONDAN YÜKLENMEK İÇİN BORSAYA GİDEN YATIRIMCI YÖNTEMINCE SOYULDU

Borsa İstanbul’de birçok kişinin parası var diye niteleyerek sorsam bilmeyebilirsiniz. Alışılagelen. 2 milyon 623 bin insanımızın parası var. Kimisinin 1 TL, kimisinin 1000 TL, kimisinin 50 bin TL… Amma esas 129 bin kişinin 500 bin TL ve üzerinde parası var. E olsun. Fakat spekülatörler borsa oyunları ile ilk vezneci hisselerinin fiyatlarını yapay yerine yükselttiler. Bilahare hangi oldu? Iktisat yönetimi, sayın Icra Vekili dahil borsayı adres gösterdi. Bizim bunlara çokça inanlar kalmadı ama biraz inananlar bundan sonra gitti borsaya. Serencam, borsa çöküyor. 13 Ilkgüz itibariyle behre senetleri düşmeye başladı. Dokunaklı tıpkısı düşüş var. Parasını enflasyondan korumak amacıyla borsaya giden yatırımcı resmen soyuldu, silkelendi, keklendi. Bu vatandaş bizim vatandaşımız. Onların hakkını, hukukunu arkalamak bize anayasanın verdiği ayrımsız görev. Sermaye Piyasası Yerleşmiş seyretti ya. Bu pisliği, bu kepazeliği, spekülasyonu, bu hoşur yatırımcıyı silkeleme operasyonunu seyretti.

SAKSI İYİ BİR KAFA DEĞİLDİR; BİR SORUN VARDIR O KAFADA:

Bu âdem Cesamet Başkanı filan değil, ana ortaklık patronu. Dirlik Fonu diyerek tıpkı görüntü oluşturdular, başkanı Erdoğan. Sonradan Amme Özel İşbirliği, aracısız Recep Bey’e sınırlı. Minval Bankası… Başkan değiştirmeye doymadı. Suret Bankası, Tayyip Eş. Değme şey ona merbut. Bu alışılagelen değil. Bunu istemek üstelik normal değil. Borsa, Huzur Fonu, Eşkal Bankası, Amme Hususi İşbirlikleri bana merbut olsun, 10 dönüm hazne arazisi kiraya verilecekse birlikte o önüme gelmeden verilmesin diyen aynı saksi bereketli ayrımsız temel değildir. Bir sav vardır o kafada.

EY GESTALT BANKASI, HANGİ BANKA VATANDAŞIN KULLANDIĞI TÜKETİCİ KREDİSİNİ BİR PUAN AŞAĞIYA ÇEKTİ

Format Bankası, faizi düşürmüş. Önceki kamer 14’ten 13’e düşürmüştü. Demincek 12’ye. Güler misin, ağlar mısın? Düşürdün birlikte ne oldu? 14’ten 13’e düşürdün, ulan Suret Bankası, hangi banka vatandaşın kullandığı tüketici kredisini veya analog kredileri benzeri fakül aşağıya çekti? Müfit efendim, 27’yse 28 yaptı. Aynı vatandaşımız bankalardan yüzdelik 26’dan düşük faizle mülk alabiliyorsa beni arasın lütfen. Ben da diyeyim kim İzmir’dahi yanlış konuşmuşum. Bulunmayan anca aynı molekül.

ERDOĞAN, SEN BU MİLLETİ HUSUSI BANKALARA, SARAYA, TEFECİLERE VE FAİZ BARONLARINA FELLAH YAPTIN EVET

Tarım, uran küçülmüş amma bankalar yetik. Hangi alabalık memleket. Böyle ayrımsız resim karşısında şunu anlatmak türlü. Üzülerek söylüyorum; Erdoğan, sen bu milleti hususi bankalara, saraya, tefecilere ve nema baronlarına dikici yaptın evet. Lacerem aynı kafa bu. Şüphesiz aynı heybet adamlığı. İki de bire bir dava açıyor, onun amacıyla dilimi biraz aklık kullanmaya çalışıyorum. Lacerem benzeri kafadır bu ya. İsyan ediyoruz, filhakika sinirleniyorum. Zaman Forma Bankası, 12’ye düşürmüş, devletin kasasını ulus ödediği vergilerle dolduracak, hususi banka sahibi onu yüzde 12’den alıp yüzde 28’den satacak. Faizcilik. Fehamet, tefeciliğin payandası ergin. Bunu kabul etmemiz tür değil.

EY SAVCILAR, HİÇ Mİ TANRI KORKUNUZ NAMEVCUT YA, VURGUN VAR EVET

Lan savcılar, on paralık mi Cenabıhak korkunuz bulunmayan ya, soygun var evet. 6 bin 500 savcı var bu ülkede. İstanbul’birlikte onlara uysak kahraman polisimiz ile bizi yüz yüze getirmeye çalıştılar. Tığ bu tuzağa düşmedik. Savcı kanı talimatıymış. Adliyenin etrafına kimse gelmesin diye buyruk vermiş. Savcıya bak savcıya. Ey müddeiumumi, İYİ Fırka arzuhâl verdi, veremedi. Savcı mazur, bulunmayan adliyede. Adliyeden kaçan müddeiumumi olur mu evet. Buraya türe sarayları denebilir mi? Türe sarayları yapıyorlar, içre adaletin ‘a’sı yok.

DEVLET DENETLEME KURULU BAŞKANI, BORSA İSTANBUL YÖNETİM MÜESSES ÜYESİ

Beş pare kişioğlu okuyacağım; Erişah Arıcan, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu üyesi. Yunus Arıncı, Cumhurbaşkanlığı’na ilişkin Devlet Denetim Kurulu’nun başkanı. Stabil Kıratlı, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı. Yani Türkiye’nin sunu iri azamet memuru, bozuk başvekâlet müsteşarının adına denk geliyor. Fahrettin Altun, hiçbir yerden kalık değil maşallah, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı. ve Ahmet Uca Şike Hammadi, bu dahi beyefendinin yeni ortağı. Borsa İstanbul’un Katar temsilcisi. Bunların beşi üstelik Borsa İstanbul Umumi Heyet üyesi. ve borsada binlerce herif silkelenmiş. Dahi bu borsayı denetlemesi gereken Sermaye Piyasası Kurulu. Anamal Piyasası Yerleşmiş’nu denetlemesi müstelzim birlikte Şevket Denetleme Kurulu. Mehabet Denetleme Kurulu Başkanı, Borsa Umumi Heyet Üyesi. Hani güveyi demişti ya giderken, ‘At izi, kapik izine karıştı. Cenabıhak sonumuzu yararlı etsin.’ Yaptığı çok kusurlu var ama akıllıcasına tıpkısı sözü dahi var.

GÜNAYDIN; TÜRKİYE’Yİ SİZ BATININ MUHACIR DEPOSU YAPTINIZ:

Suç işleri bakanı Saraybosna’üstelik aynı toplantıda konuşmuş. Yanlış söylememek, suç işlememek için buradan okuyorum; ‘İngiltere bize teklifte bulundu. Bize gelen göçmenleri size gönderelim’ demiş. Bizimki demiş kim ‘Tığ sizin göçmen deponuz muyuz?’ Bonjur. E senin reisin değil mi, Merkel’e, ‘Bu 3 milyar beş altı, 6 milyar verirsen alırız’ diyen. Göçmenleri dolduran… ya İstanbul, İzmir, Gaziantep, Kilis, Ankara dahil sokaklarımız, mahallelerimizde erinç kalmadı. İnsan haklarına saygılıyız. Savaştan kaçan insanlara Türkiye bakabilecek kabiliyettedir. Amma öyle imkânsız. Ben iki sene ilk Yunanistan’birlikte benzeri adaya gittim. Küçücük tıpkısı yeri çevirmişler, burası hangi dedim. Muhacir, sığınmacı kampı 10 bin mülteci var dediler. Afiyet, beslenme, tahaffuz, yetişek hizmeti veriliyor. Kampta… Türkiye’yi siz batının göçmen deposu yaptınız. 3 milyar euro uğrana.

PUTİN SÖYLEYİNCE VAKUR RABITALI DİYALOG KAPISI AÇIYORSUN; MÖSYÖ KEMAL SANA BUNU YILLARDIR SÖYLÜYOR

Erkek Eksiksizlik’e kızabilirsin, sevmeyebilirsin, senin koltuğunu salladığı amacıyla Bay Kemal’den tiksinti edebilirsin. Putin ki ya. Putin söyleyince ağirbaşli paşa Suriye tarz yönetimi ile diyalog kapısı açıyorsun. Bay Eksiksizlik sana bunu yıllardır söylüyor. Müfit, hakeza bir husus akseptans edilemez.

KİMSENİN UMUDUYLA, HAYALİYLE OYNANMASIN

Af tartışmaları var. Ego bu af sözcüğünün çok dikkatle ağza alınması gerektiğinden yanayım. Cezaevindeki insanların hakeza tıpkı düş içinde kalmaları, sonradan hayalet kırıklığı yaşamaları tırı vırı kötü tıpkısı haldir. Kimsenin umuduyla, hayaliyle oynanmasın. Cumhuriyet’imizin yüzüncü yılında böyle tıpkı özdek kabil. Süslü üstelik mümkün. Tabi galiba suçların affı imkânsız. Amma eğer şans mahkümu diyerek nitelendirebileceğimiz noktalarda hakeza aynı husus türlü. Bu konuda bir kavim mutabakatı şarttır. Bu konusunda Divan mutabakatı üstelik şarttır. Bunun bu şekilde dillenmesi lazım.

AL SANA 7 TRİLYON BU MİLLETİN SIRTINA YÜK

AK Parti, Tayyip Erdoğan iktidara geldiğinde hazinenin 243 bilyon TL borcu vardı. Zaman bu vecibe kamu 14 tekmil arttı. Yani zaman hazinen borcu eskimemiş servet ile 3 trilyon 651 milyar TL’ye ulaştı. Kılıklı olsun. Bu borcu ulus ödeyecek. 3 trilyon 651 milyar TL’lik borcun 3 trilyon üstelik faizi olacak. Şike sana 7 trilyon bu milletin sırtına dara. 7 trilyon. Nerede dünyalık? Bir kuruş harcamadık diyorlar bu yapılan işlere. Nerede servet? Çiftçiye, esnafa, sanayiciye destek namevcut. Öğrenciye elverişsiz namevcut, burs bulunmayan. Mezuna aksiyon namevcut, SERPMEK yok. Para nerede kardeşim? Dünyalık beşlide. Mal New York’ta, Londra’de. TÜRGEV’den TÜRKEN’e… Abla ahi… Haydi git paralar. Hoppadak düzey korumalı mevduattan âlem 100 bilyon TL’ye mümasil mülk gitti. Form Bankası ne verdi bilmiyoruz? Güzeşte hafta soru önergesi verdim. Henüz yanıt namevcut.

Şunu söylemiş: ‘Avrupa’üstelik market rafları abes.’ Pes. Avrupa’dahi market rafları kavim alabildiği üzere boş. Bizimkiler dahi komple, akıllıcasına. Kimse alamadığı üzere dolu Erdoğan. Erdoğan, bu kış geçmez, aklını başına al.”

Share: