Chp, Sedat Peker’in İddialarında İsmi Geçenler Üzerine Yanlışlık Duyurusunda Bulundu. Muharrem Koca: “Tefessüh O Büyüklüğünde Büyüdü Ki Ölmezlik Sorunu Haline Geldi”

Vukuf: GÜRKAN DEMİRTAŞ – Kamera: ÜNAL AYDIN

CHP, Sedat Peker’in ‘alacak ve yöntemsizlik’ iddialarında ismi geçenler hakkında Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’na cürüm duyurusunda bulundu. CHP Umumi Başkan Yardımcısı Aşure Ayı Ayvaz, AKP’nin “yolsuzluk, yasaklar ve yoksullukla uğraş” sloganıyla iktidara geldiğini belirterek, “Eskimemiş Y’ler eklediler bu 3Y’ye. Dejenerasyon, yalan, perdesizlik. Çürüme o büyüklüğünde büyüdü kim, dejenerasyon o büyüklüğünde büyüdü ki kök benzeri ölmezlik sorunu haline geldi” dedi.

Sedat Peker, sosyal medya hesabından hesaptan yaptığı paylaşımlarda, AKP Erzurum Saylav Zehra Taşkesenlioğlu, çarkıt Sermaye Piyasası Aranjman Müesses Başkanı Mehabetli Fuat Taşkesenlioğlu, Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu, TOBB Bahir Meclisi üyesi Salih Orakçı ve Işaret Envestisman Ana Ortaklık Yönetim Kurulu Başkanı Mine Tozlu Sineren’in adının karıştığı alacak iddiasında bulundu. Peker, Mine Tozlu Sineren’den, borsada benzeri işlemi akdetmek için rüşvet istendiğini ve ismi geçen değişik eşhas de bu algı ağının içinde olduğunu öne sürdü.

CHP, Peker’in iddialarında geçen adlar hakkında bugün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunun ardından adliye uğrunda matbuat açıklaması yapıldı. Açıklamaya, CHP Genel Başkan Yardımcıları Bülent Tezcan ve Aşure Ayı Eş, Artvin Saylav Misyon Bayraktutan, Ankara Milletvekilleri Levent Asuman, Uca Haydar Hakverdi ve Garaz Emir, Görgülü Saylav Süleyman Bülbül, Nevşehir Saylav Faruk Sarıaslan ve Ankara İl Başkanı Yüksek Bilgelik Beyinli katıldı.

CHP’li Koca, Türkiye gündeminin akıbet iki gündür ‘dejenerasyon, usulsüzlük ve rüşvetle’ yüz yüze olduğunu dile getirerek şunları söyledi:

“Toplumun çok eke bir kesimi, nüfusumuzun yarısı, milyonlarca işsiz, milyonlarca zor, milyonlarca minimum ücretli, milyonlarca canlı, ev kadını, dip tıpkısı yoksullukla yüz yüze. Yolsuzluğun olduğu yerde yoksullukla savaş edemezsiniz. Amma biz kararlıyız. Biz, bugünkü saray iktidarı kabilinden yoksulluğu yönetmeyeceğiz, yoksulluğu bitireceğiz. Yoksulluğu yeneceğiz. Bu topraklarda fukaralık asla bir yıldız değildir.

“YENİ Y’LER EKLEDİLER”

Bir zaman bulunan iktidarın içerisinde düzlük düz, birlikte debi eden, iktidar ve çevreleri yerine korkutma, şiddet el kabilinden eylemleri gerçekleştiren, yani kuvvet ve çevresinin desteklediği tıpkısı yapının içerisinde düz düzlük tıpkısı sevimli, Sedat Peker’in bu ciddi iddiaları cihetiyle bugün Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’na eksiksiz milletvekillerimizin imzası ile yanlışlık duyurusunda bulunduk. 2002’dahi biricik başına iktidar olduklarında ‘3Y ile mücadele edeceğiz’ diyenler; ‘Yolsuzluk, yoksullukla ve yasaklarla savaşım edeceğiz’ diyenler, yeni Y’ler eklediler bu 3Y’ye. Soysuzlaşma, hile, yüzsüzlük. Çürüme o kadar büyüdü ki, soysuzlaşma o kadar büyüdü kim töz ayrımsız kalıcılık sorunu haline geldi. Onun için cesaretle daha çok topyekün herkesin; sivil toplumu, basını, siyasetçisi, yargısı, emniyetiyle bu yolsuzluk ve idrak çarkının üstüne gitmek zorundayız. 85 milyona alın hepimizin görev ve sorumluluğu bu. Ama yargının durumu üstelik içler acısıdır. Etki, yürütmenin gösterişli bire bir tahakkümü altında. Cumhuriyet savcıları harekete geçemiyor. Biz, zaman CHP milletvekilleri olarak ne üzere buradayız? Cumhuriyet Altını savcıları resen harekete geçemediği üzere. Halbuki kanun, bu görevi savcılara veriyor.

“YARGI YÜRÜTMENİN VESAYETİ ALTINDA”

Tamam ne amacıyla harekete geçemiyor Cumhuriyet Altını savcıları? Zira saray iktidarının, yürütmenin sakil bire bir vesayeti altında etki. Onun üzere ne diyoruz? İlk seçimde kudret olacağız, kategorik ve nasıl demokratik hususiyet devleti için bağımsız ve tarafsız yargıyı kuruluş edeceğiz.

“AKTÖRE ÇÖKTÜ”

Bugün saray iktidarı, ülkeyi yöneten siyasal kuvvet, hukuk devletinden uzaklaştıkça yanlışlık organizasyonlarına yakınlaştı. Birçok yoğun iddianın konusunda gidilemiyor. Uyuşturucu ticaretiyle ilgilendiren, bambaşka suçlarla ilişik; yolsuzluklarla, rüşvetle ilgilendiren pahal iddialar var. Sağlam şüpheler var. Onun amacıyla buradayız. Bildirme ana sorunlarımızdan biri. CHP namına, Millet İttifakı adına hangi diyoruz? İlk seçimde nüfuz olacağız, Ulus İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı, Türkiye’nin 13. Reisicumhur olacak. İlk tıpkısı hafta zarfında, TBMM Genel Müesses’ndan önce çıkaracağımız yasa, Siyasal Aktöre Yasası olacak. Zira aktöre çöktü. Görüyorsunuz, aynı siyasetçi, milletvekili, benzeri kamu personeli ile şeriklik kuruyor, hizmet veriyor. Nerelere hizmet veriyor, zahir hizmet veriyor? Resülmal Piyasası Kurumu’nun başındaki kişi, ortalık dolandırıcılığı suçlamaları ile yüz yüze. Yatırımcının, tezyifkâr behre sahiplerinin durumunu düşünün. Toplumda sarsılan güveni, piyasayı, ekonomiyi düşünün. Zaman tarihin genişlik derin siyasi ve soylu erki krizini yaşıyorsa topluluk, bunun bildirme temel sebebi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adı altında yaratılan bu ucube sistemdir. Bu sistemde çürümeyen hiçbir çekicilik, çürümeyen hiçbir asamble kalmadı.

“KURUMLAR ÇÜRÜDÜ”

İşte görüyorsunuz, ÖSYM’sinden tutun, KPSS’ye tutun, üniversitelerine tutun, Format Bankası’na tutun, Anamal Piyasası Müesses’na en son bakın. Bilcümle kurumlar çürüdü. Biz ne diyoruz? Dinamik kurumlar olmalı. Dallı Güllü kurullar, güçlü kadrolar, hareketli kurallar olmalı. Gücü bire bir kişide topladığınız devir tefessüh, yozlaşmayı bilcümle alay malay yıldızlı görüyoruz. Demin buradan yargıya ve Cumhuriyet Altını savcılarına haykırmak istiyoruz. Siz, Cumhuriyet Altını savcısısınız. Siz, bu yöntemsizlik, idrak çarkı ile cesurca mücadele edeceksiniz. Nereye uzanırsa uzansın, arkasında ki olursa olsun, eksiksiz bu güç iddiaların cesurluk ile konusunda gideceksiniz. Zira sizin ayrımsız tek efendiniz vardır. O dahi hukuktur. Bambaşka yerlere bakmayın, bıçkın olun. Hukukçular yürekli olmazsa 85 milyon vatandaşın, hiç kimsenin duygusal ve mal güvenliği yoktur. Bizim mücadelemiz bunun için. Bizim mücadelemiz, demokratik ünsiyet devleti ve doğruluk üzere.

“GERÇEĞİN ÜZERİNİ HİÇBİR KORKULU ÖRTEMEZ”

Türe olmazsa; adalet, etki suçla, yöntemsizlik, kazanç ile mücadele edemezse herhangi bir özdek mahvolur. Doğruluk olmazsa savuşmak, gelişim ve ekmek de olamaz. Bugün ayrıntılı tıpkı şekilde tam olayları, tehlikeli iddiaları ve kuvvetli şüpheleri savcının önüne koyduk. Savcılardan şümullü bire bir araştırma bekliyoruz. Zira ceza hukukunun, soruşturmaların, yargılamaların temel amacı maddi gerçeğe ulaşmaktır. Bunu yapacak olan da önceki aşamada savcılardır. Bu soruşturmanın, bu iddiaların sonuna kadar takipçisi olacağımızı de buradan vurgulamak istiyoruz. Hiç kimsenin endişesi olmasın. Imdi gırtlağına kadar batmış ve adi kuvvet, Türkiye’nin tek sorunu çözemez. Bunu dahi biliyoruz. Bu memlekette seçim kararı alındığı çevrim dahi ara sıra şeyler düzelmeye başlayacak. İlk seçimden bilahare yaşanan şanlı, nazik bire bir değişimle, yeni tıpkı siyasa kültürü ile ilkeli, ahlaklı, hak bire bir siyasetle ve yönetimle bu memleketin, vatandaşlarımızın tam sorunlarını çözeceğiz. Kamu usulsüzlükler, yolsuzluklar, idrak çarkları üstelik bugün ortaya çıkmazsa erte ortaya pekâlâ çıkacaktır. Gerçeğin üzerini hiçbir sakil örtemez. Kimse unutmasın kim ahbaplık seçme şeyi sonuna büyüklüğünde izlem değer.”

62 YIL 6’ŞAR TABAN KADAR HAPİSLE CEZALANDIRILMALARI İSTENDİ

CHP’nin savcılığa sunduğu yansıtma dilekçesinde, çarkıt Anamal Piyasası Yerleşmiş Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, AKP Erzurum Saylav Zehra Taşkesenlioğlu, öğretim üyesi Ünsal Ban, Cumhur Reisi Danışmanı Serkan Taranoğlu, TOBB Bahir Meclisi üyesi Salih Orakçı, Borsa Gündem gazetesi sahibi Orhan Pala, Hürriyet gazetesi yazarı Burak Taşçı, çarkıt Budur İl Milli Eğitim Müdürü Nesrin Kakırman, gelişim insanı Nedim Özbek ve Peker’in iddiasında geçen “Ahmet ve Süleyman” isimli şahısların cezalandırılmaları istendi.

Bu isimlerin, Resülmal Piyasası Kanunu’nun 106’ıncı maddesinde planlı ‘bilgi suistimali yolu ile kazanç sağlama’ suçundan 5 yıla kadar, 107’inci maddesinde planlı ‘etraf dolandırıcılığı’ suçundan 5 yıla kadar, Türk Ceza Kanunu’nun 152’inci maddesinin ikinci fırkasında planlı ‘amme görevlileri ile ilişkisini kullanarak tıpkı işi müşahede vadiyle bire bir başkasını aldatma’ suçundan 10 yıla kadar, benzeri kanunun 220’nci maddesinde planlı ‘suç harıldamak amacıyla teşekkül kurma’ suçundan 18 yıla büyüklüğünde, 250’inci maddesinden düzenlenen ‘irtikap’ suçundan 5 yıla büyüklüğünde, 252’nci maddesinde planlı ‘vergi’ suçundan 12 yıla kadar, 255’inci maddesinde düzenlenen ‘nüfuz ticareti’ suçundan 7,5 yıla büyüklüğünde ve Kazanç Usul Kanunu’nun 359’uncu maddesinde planlı ‘kaçakçılık’ suçundan cezalandırılmaları arzu edildi. Bu isimlerin, Anamal Piyasası Kanunu ve Türk Ukubet Kanunu’ndaki hükümlerden toplamda 62 yıl 6’şar aya kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.Share: