CHP Kadro Başkanvekili Mutlak Özel, gündemi değerlendirdi Açıklaması

CHP Kadro Başkanvekili Mutlak Özel, CHP’nin mevkuf gazeteciler raporunun, 23 Temmuz 2013’te yayımlandığını, yıldırıcı Dilşah Ercan’ın 11 Mayıs 2013’te 4. Egemenlik Paketi ile başıboş bırakıldığını belirterek, “Bu hüküm paketini AK Fırka Divan’e getirmiş. Zaman bize tweet atanlar, SELIM Parti’üstelik o devir da zaman de fariza yapanlar, koşa ahali kaldırıp fikir vermiş, Mersin saldırganını dahi salıvermiş.” dedi.

Özel, Divan’te düzenlediği matbuat toplantısında, Mersin Ağacı’deki saldırıyı gerçekleştiren teröristin isminin, CHP’nin gazetecilere ilişkin tıpkısı raporunda kayran almasına yönelik eleştirilere karşılık verdi.

Bu kişinin, tabir hazırlandığı tam “gazeteci” namına cezaevinde bulunduğunu anlatan Hususi, şunları kaydetti:

“Rapor, 23 Orak Ayı 2013’te yayımlanmış; bu birey 11 Mayıs 2013’te 4. Karar Paketi ile erkin mevdu. ‘Barış süreci’ kendisine nitelendirilen PKK ile görüşmelerin en son düzeyde sürdürüldüğü süreçte, cezaevlerini boşaltan hız paketiyle çıkarılmış. Egemenlik paketini DOĞRU Fırka Divan’e getirmiş. Bugün bize tweet atanlar, SELIM Öğür’da o bölüm üstelik bugün da görev yapanlar, koşa el kaldırıp oy vermiş, Mersin Ağacı saldırganını birlikte salıvermiş. CHP’nin raporunda, bir satır adı geçiyor, bize ne betik yazdıysa onu vermişiz. Bunları, bizim rapordan 3 kamer önce AKP’nin salıverdiğini ki münasebet olgun yapmıyor?”

Gazeteci Nedim Şener’in, raporda isminin düzlük almasına ait “kendisiyle görüşülmediği” açıklamasında bulunduğunu anlatım fail Özel, Şener ile cezaevinde yaptığı görüşmede tuttuğu notları matbuat mensuplarına aktardı. Şener’in ziyaret sırasında ilettiği tıpkısı konuyu, “zaman utanacağı” için açıklamadığını söyleyen Özel, “(Açıkla) dersen açıklarım, inkar edersen açıklarım. ‘Hür Hususi, CHP gelmedi. Bize görüşme yok, benim üzerimden aklamayın.’ Sen aklanacağın kadar aklanmışsın. DÜRÜST Fırka seni aklamış paklamış kardeşim. Amma hile tıpkısı yere kadar.” ifadelerini kullandı.

-“Martir ailelerine bağışlayacağız”

DOĞRU Öğür yöneticilerinin rapora ilgilendiren açıklamalarını eleştirirken birlikte Özel, “Üç görüş için değecek mi? Bülent Turan seni bu mu kurtaracak? DÜRÜST Partililer bu mu kurtaracak sizi? Sizden korkan beter olsun. CHP’nin vatanseverliğine, şehidine, gazisine, toprağına, bayrağına saygısının yanından geçemez, zekatı olamazsınız. Erdoğan zaman desin, zaman ortak, anlaşma, kanal değiştirirsiniz. Bugün milliyetçisiniz, yarın herhangi bir şeyi terk değer gider bambaşka tıpkı düzlemde Erdoğan’ın karar verdiği kimse, onunla kısım fehamet, aşna fişne edersiniz.” diyerek konuştu.

Hususi, rapora ait uydurma bilgelik ve yorumlar karşı CHP Genel Merkezinin hüküm için başvuracağını, antrparantez açacakları ödence davalarını kazanmaları halinde bunu martir ailelerine bağışlayacaklarını bildirdi.

CHP Kadro Başkanvekili Hususi, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın Avrupa ülkelerindeki enflasyon oranlarına ait açıklamalarına değinerek, Türkiye’nin, Avrupa ülkeleri içerisinde yer erdemli para şişkinliği oranına erbap olduğunu savundu.

Erdoğan’ın, başörtülü CHP üyelerine ilişkin sözlerini aktaran Özel, “Bu küçümseme başörtüsünü siyasete cihaz etmenin, istismar konusu yapmanın, üzülerek izah etmek geçişsiz ki başörtülü kardeşlerimizi siyasette kendine tapulu kabil görmenin, bunun tıpkısı inanç değil alelacayip ayrımsız husus olduğunu argüman etmenin şaz bire bir şeyi. Tığ o kardeşlerimizin başörtüsüne, inançlarından kıran saygılıyız.” dedi.

CHP’li Hususi, Gestalt Bankasının, yılda 2 kat TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nu bilgilendirmesi gerektiğini anımsatarak, Meclis açıldığında, alelhusus düzey korumalı mevduat hesapları konusu başta oluşmak amacıyla bu görevin yerine getirilmesi çağrısında bulundu.

Türkiye ekonomisinde, “net günah sakim” kaleminde alelhusus intihap öncesi yüksek tutarlar görüldüğünü, bu tutarın bu yıl 24 bilyon dolara ulaştığını dile getiren Hususi, öte yandan kayıtlardakinden haddinden fazla elan fazla kızıl ithal edildiği ve bazı rafinerilerde işlendiği yönünde iddialar bulunduğunu öne sürdü.

-“Teminatı, liderlerimizin birbiriyle olan ilişkileri ve güvenleri”

Özel, ayrımsız gazetecinin sorusu konusunda, İYİ Fırka Genel Başkanı Meral Akşener’in, CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığı konusundaki açıklamasını değerlendirdi.

Adaylık konusunda 6’lı masanın karar vereceğini vurgulayan Hususi, “Genel Başkanımızın söylemiyle çelişen aynı durum yoktur.” dedi.

Akşener’in “CHP’ye borcumuz yok. Varsa dahi 31 Mart’ta ödedik, üste alacaklı ağıl döndük. Kılıçdaroğlu’na olan vefa borcumu ayrı tutuyorum.” ifadelerinin sorulması konusunda Özel, devir ahit partiler beyninde beyin ayrılıkları olabileceğini dile getirdi. Hususi, “Bunun bir soruna dönüşmeyeceğinin teminatı, liderlerimizin birbiriyle olan ilişkileri ve güvenleridir.” değerlendirmesinde bulundu.

Mutlak Özel, Anayasa Mahkemesi organ seçimine katılıp katılmayacaklarının sorulmasına fiyat dahi bu konunun partisi eliyle MYK’da değerlendirileceğini söyledi. Özel, “Ama sabık seferden bakarsanız katılmamamız belkili.” ifadesini kullandı.

Share: