CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, PM toplantısının açılışında konuştu: (1)

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, “Bugün 21’inci yüzyılın Türkiye’sinde kazançlı bağımsızlığımız tehlikededir.” dedi.

Kılıçdaroğlu, CHP’nin kuruluşunun 99’uncu yılı dolayısıyla planlı Fırka Meclisi (PM) toplantısının açılışında konuştu.

Sabah Anıtkabir’i ziyaret ettiklerini anımsatan Kılıçdaroğlu, güre bir mutluluk için bir panel partinin 99’uncu yılını kutlamasının, hem cumhuriyet hem dahi acun siyaset tarihi açısından son derece cesim olduğunu söyledi.

Anıtkabir ziyaretine katılan 99 gencin PM’nin açılışında bile bulunduğunu belirten Kılıçdaroğlu, toplantıya katılan gençleri, “Balaban ayrımsız çınarın, gailesiz filizleri” diyerek selamladı.

CHP’li olmanın sıradan ayrımsız fenomen olmadığını dile getiren Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Seçme şeyden ilk CHP’li kalkmak demek, vatanseverliktir. CHP’li kalkmak gelmek demokrasiyi şartsız savunmaktır. CHP’li kalkışmak demek, avrat erkek eşitliğini savunmaktır. CHP’li girmek söylemek, hukukun üstünlüğünü savunmaktır. CHP’li doğmak eylemek, rastgele soy adaletsizliğe karşı çıkmaktır ve Cumhuriyet Ahali Partili olmak girmek herhangi bir şeyden önemlisi yürekli oluşmak demektir. Bilcümle olumsuzluklara cebin sert ve onuruyla giden kişi demektir. Tığ bunu Gazi’den öğrendik. Genişlik pres koşullarda de Kuvayımilliye ile Anadolu ve Rumeli Müdafaai Hukukla birlikte mücadeleyi yaptılar. Yer pres koşullarda Cumhuriyeti kurdular. O nedenle CHP’li olmak bayağı tıpkısı olay değildir. Aramıza yeniden tatlıca geldiniz, onur verdiniz sizlerle haysiyet duyuyoruz.”

Hangi koşullarda cumhuriyetin kurulduğunun mebzul bilinmesi gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, Çanakkale Savaşları’na atıfta bulundu.

“Çanakkale Geçilmez” sözünü hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Çanakkale’de savaş fail hem Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk hem zırh arkadaşları her karış yerey için hayatlarını verdiler, kanlarını döktüler. ve Çanakkale’yi 7 düvele karşı geçilmez kıldılar.” dedi.

Bu galibiyetten 2 yıl bilahare “geçilmez” denilen Çanakkale’nin ayrımsız kişinin iradesiyle geçilir arkaç geldiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“O, Çanakkale’yi geçemeyenler bir kişinin iradesiyle Çanakkale Boğazı’nı aştılar ve geldiler, Dolmabahçe’nin uğrunda demirlediler. Amma benzeri yaşama daha vardı. Yıldırım Orduları Komutanı’ydı. İskenderun Hatay’dan geldi Haydarpaşa Limanı’na indi, karşıya geçe antagonist gemilerini gördü, kullandığı birlik tarihin cümlesidir, ‘Geldikleri kabilinden gidecekler’ diye. Neden anlattım? Tıpkısı devlet aynı kişinin iradesine teyit edilemez. 7 düvele karşı mücadele yazar Çanakkale’yi geçilmez kılanlar orada yatarken, bir kişinin iradesiyle. Benzeri gemiler tıpkı askerler, aynı kuvvetler aynı kişinin iradesiyle geliyorlar ve Osmanlı’yı obstrüksiyon ediyorlar. Onun üzere tıpkısı kişinin iradesinin ayrımsız topluma ne felaketlere sefer açtığını sanmak istiyorsanız, iki Çanakkale’ye bakacaksınız. Bugün geldiğimiz noktada devletin tıpkı kişiye doğrulama edildiğini biliyoruz bire bir kişiye. Teşri, şiddet ve icra bulunmayan, demokratlık yok, askıda. Çetelerin dal gezdiği tıpkısı Süreci yaşıyoruz. O nedenle gelişigüzel birimizin bu ülkeye cebin sorumluluğu var. Tarihimize cebin sorumluluğumuz var.”

Kurtuluş Savaşı öncesinde tifo ve farklı hastalıkların dal gezdiğini anımsatan Kılıçdaroğlu, 400 bin askerin hastalıktan öldüğünü, ordudaki ısıtma vakasının ise yüzde 40’lar seviyesinde olduğunu rapor etti.

Atatürk’ün o dönemi, “Uçurumun kenarında yorgun benzeri mevki, makule düşmanlarla hunriz boğuşmalar, senelerce süren savaş ve apışık sakıt ayrımsız sosyete ve bağımsızlığını kazanan aynı mevki. Sevr’i yırtıp atıp Lozan’bile bağımsızlığımızı bilcümle emperyal güçlere onaylatan tıpkısı ülke.” diye niteleyerek tanımladığını nâkil Kılıçdaroğlu, “Bu ülkeyi kuranlara alın bizim sorumluluğumuz var. Bizim borcumuz var onlara cebin. 99 yıldır bu partide görev alan cümle bu mücadelenin benzeri parçası oldu, imdi da gelecek kuşaklar üstelik bu mücadelenin ayrımsız parçası olacaklar. Neden bu mücadelenin ayrımsız parçası olacaklar? Çünkü Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk bize ‘modern uygarlığı yakalayacaksınız ve onu açacaksınız’ dedi ve bizim yediden yetmişe değme birimizin asıl hedefi çağcıl uygarlığı yararlanmak ve onu aşmaktır. Onu aşacağız, onu sizler açacaksınız. Sizler uğraş edeceksiniz.” şeklinde konuştu.

“Kavga sürerken Çocuk Esirgeme Kurumunu kurdu”

Amasya Tamimi’nin çok koca olduğunu ve hep gençlerden onu mebzul okuyup anlamalarını talip Kılıçdaroğlu, Atatürk’ün daha bağımsızlık mücadelesi sürerken 1921’dahi Yavru Esirgeme Kurumunu kurduğunu anlattı.

“O gailesiz Türkiye Cumhuriyeti henüz Cumhuriyet car edilmeden önceki o çocukları sahiplendi.” diyen Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“Bu ne demektir? O tendürüst Cumhuriyet Altını bire bir zamanda bire bir sosyal azamet demektir. Yoksula kol angıç geren azamet demektir. Özlük evlatlarını düşünen heybet demektir. Sunma baskı koşullarda bunları yaptı. Elan bilahare 19 Aile 1923 Mustafa Kemal’in haddinden fazla iyice bir cümlesi vardır. ‘Yeni Türk devleti cihangir tıpkı büyüklük olmayacaktır.’ Yani kavgacı benzeri ihtişam olmayacaktır. ‘Fakat bakir Türkiye soylu erki benzeri azamet olacaktır.’ Zira hesaplı kalkınma savaşını başlatmak zorundaydı. Eğer siz iktisadi bağımsızlığınızı sağlayamazsanız, açık oturum bağımsızlığını koruyamazsınız. Hesaplı bağımsızlığı sağlamanın yolu dışarıya ahali apaz açan ayrımsız Türkiye görüntüsü vermemektir. Dışarıya ahali apaz açarsanız ‘bana mülk verin’ diyerek dilenirseniz, size açık oturum koşullarını dayatırlar. Zaman 21’inci yüzyılın Türkiye’sinde iktisadi bağımsızlığımız tehlikededir. Dışarıdan mülk gelmezse ülkeyi yönetemeyeceklerini görüyorlar. Düne kadar kızdıkları, sövme ettikleri kişilerin ayağına gidiyorlar. Milli Kurtuluş savaşını veren ayrımsız gelenekten mevrut bu partinin mensupları adına, Türkiye Cumhuriyeti Devletini yönetenlerin birilerine halk apaz açmasını asla akilane bulmuyoruz ve akseptans etmiyoruz.”

(Sürecek)

Share: