CHP Belediye Başkanları Çalıştayı’nın sonuç bildirgesi açıklandı

CHP Genel Komutan Yardımcısı Seyit Torun, Sivas’ta planlı CHP Şehremaneti Başkanları Çalıştayı’nın serencam bildirgesini açıkladı.

Torun, kentteki bir otelde düzenlediği matbuat toplantısında, çalıştay dolayısıyla 3 gündür Sivas’ta bulunduklarını belirtti.

Çalıştayın akıbet bildirgesini açıklayan Torun, kuruluşunun 100’üncü yılına revan Türkiye Cumhuriyeti’nin, siyasi iktidarın sorumlu olduğu bati aynı siyasal ve iktisadi buhrandan geçtiğini öne sürdü.

İktidarın milletin verdiği yetkiyi istismar ettiğini savunan Torun, “Aşağılık bir azınlığın servetine dünyalık kattığı, geride mütezayit milyonların ise vahim mağduriyetler yaşadığı adaletsiz tıpkısı akort topluma dayatılmaktadır.” diyerek konuştu.

“Parçalanmamış uray başkanlarımız kişi sorumluluklarının farkındadır”

Ülkede toplumsal yardım olmadan ayakta duramayan vatandaşların sayısının genişlik erdemli seviyelere çıktığını kanıt eden Torun, iktidarın krizleri çözmek adına bunlardan faydalandığını söyledi.

Uray Başkanları Çalıştayı’nda iktidarın tamam bu politikalarının değerlendirildiğini aktaran Torun, şunları kaydetti:

“Sayın Umumi Başbuğ’ımızın liderliğinde, tamlık kadrolarımızla bağlantı ve beraberlik zarfında, altılı masada gösterilen kuma iradeye makul olarak savaşım ika kararlılığının altı çizilmiştir. Çalıştayımızda siyasal iktidarın berceste uray başkanlarımıza yönelik, fırkacı, ayrımcı, baskıcı ve adaletsiz tutumu ele alınmıştır. Ülkemizde berduş, etken ve sürdürülebilir uray hizmetlerini temelli kuzuluk getirmenin biricik yolunun da ancak erk değişimi ile olabilir olacağı vurgulanmıştır. Bu kapsamda, önümüzdeki umumi seçimlerin, belediyecilik yerine bile dirimsel intihabat olduğu rapor edilmiştir. Tamlık belediye başkanlarımız zat sorumluluklarının farkındadır. Umumi intihap sürecinde beher belediye başkanımız, bölüt cebin sorumluluğunun gereğini hesabına getirecektir.”

“Belediyelerimizin izin ve gelirleri ellerinden alınmaktadır”

Torun, iktidarın CHP’li belediyelerin hizmetlerini engellemeye çalıştığını ati sürerek, “Belediyelerimizin izin ve gelirleri ellerinden alınmaktadır. Belediyelere sağlanan kerem desteklerinde tarihte görülmemiş aynı partizanlık yaşanmaktadır. Belediyelerimizin hakkı olan kaynaklar, hemen erk belediyelerine, Halk İttifakı belediyelerine aktarılmaktır.” ifadelerini kullandı.

CHP’li uray başkanları karşı nahak ve hukuksuz soruşturmalar açıldığını savunan Torun, şöyle bitmeme etti:

“Uydurma ve yaptırmama algı operasyonlarıyla, FETÖ taktikleriyle şehremaneti başkanlarımıza kumpaslar kurulmaktadır. Şehremaneti başkanlarımız tek tutamak olmadan görevden alınmakta ve kül suçlamalardan aklanmalarına rağmen görevlerine iade edilmemektedir. İktidar sandıkta kazanamadığı belediyeleri, masa başı oyunlarıyla gasp yazar, milli iradeye çarpış vurmaktadır. Belediyelerimizi antagonist kendisine gören ve bize oy veren vatandaşlarımızı cezalandıracak büyüklüğünde gözü dönen tıpkı otoriteli yönetimle alın karşıyayız. Biliyoruz kim bu baskılar önümüzdeki süreçte elan üstelik artacaktır ancak iktidarın bu sorunlu çabaları, gitmekte olan aynı iktidarın akıbet çırpınışlarından ibarettir.”

Toplantıda, uray başkanlarının CHP’li bire bir belediyeye alın yapılan saldırının bilcümle belediyelere cebin mamul olduğunun altını çizdiğini vurgulayan Torun, “İktidarın saldırılarına karşı, önümüzdeki süreçte, tamlık demokratik ve türel haklarımızı kullanacağımız vurgulanmıştır. Bire Bir belediyemize hukuksuzca saldıran erk, karşısında tamlık belediye başkanlarımızın eş mücadelesini görecektir.” dedi.

“Sivas Kongresi büyüklüğünde kararlı duracağız”

CHP’li belediyelerin kül baskılara karşın iktidarın veremediği hizmetleri vatandaşlara ulaştırdığını dile getiren Torun, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Bizim belediyelerimizde canlı vatandaşlarımız bütün zorluklara rağmen benzeri nebze da olsa abat dem almıştır. Pandemi sürecinde, soylu erki buhranda, doğal afetlerde, 4 milyon 800 bin haneye toplumsal müzaheret fail belediyelerimiz, Türkiye’nin bir felaketten dönmesini sağlamıştır. Belediyelerimiz artan fariza süreleri içre birlikte vatandaşı kandıran belgisiz divane projeler için değil, toplumun arz cesim sorunlarını halletmek amacıyla çalışmaya bitmeme edecektir. Bu tarihi mücadelede sunu şişman desteğimiz halkımızdır. Buradan bir kez elan anlatım ediyoruz ki halkımız yanımızda oldukça, önümüze hangi engel çıkarsa çıksın, tek pahal bizi yolumuzdan çeviremeyecektir. Haksızlığa karşı Sivas Kongresi kadar sert, Sivas Kongresi kadar kararlı duracağız. Cumhuriyetimizin ikinci yüz yılı üzere muttasıl, dinlenmeden çalışmaya devam edeceğiz.”

Share: