Charles Evans: Fed gelecek yıl nema oranını %4’e yükseltebilir

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Iowa, Des Moines’deki Drake Üniversitesi’nde düzenlenen benzeri etkinlikte MEMLUK’bile Orak Ayı ayı şişkinlik verilerine ilgilendiren değerlendirmelerde bulundu.

Enflasyonun bibi “akseptans edilemez” derecede efdal olduğunu vurgulayan Evans, ancak Fed’mağara bitli servet politikasını uygulamasından bu yana, enflasyonda evvel “müspet” görünümün yaşandığını belirtti.

Evans, Fed’in şu anda yüzde 2,25-2,5 aralığında olan yöntem faizini bu sene yüzdelik 3,25-3,5’e, ati sene sonuna büyüklüğünde ise bu aralığın yüzde 3,75-4’e yükseltmesinin “anlaşılan gerekebileceğini” aktardı.

Konuşu şerait göz önüne alındığında “mebzul tıpkı yerde” olduklarını belirten Evans, “Enflasyon düşündüğümden daha aşkın kontrolden çıkarsa henüz baskıcı olabiliriz. Antrparantez, işler daha tez düzelirse, faizi öncesinde belirttiğim heybet kadar artıramayız.” dedi.

 

KÖLE’bile enflasyon beklentiyi aşan çöküntü yaşadı

ABD’bile 40 yılın en kaba sıkılaşma döngüsü ve gerileyici erke fiyatları Temmuz ayında ülkede enflasyonun gevşemesine illet oldu.

Haziran’da yüzdelik 9’u aşarak 40 yıllık zirveyi yenileyen BENDE enflasyonu Orak Ayı’da yüzdelik 8,5’e geriledi. Aylık bazda ise fiyatlarda değişim yaşanmadı.

Fed’den ürem artırım beklentisi değişti

Fed sıkılaşma sürecini 2023’te sona erdirecek

FED’in delimsirek tavrı artarak sürecek

 

Share: