Cesaret/mevduat oranında düşüş sürüyor

Eşkal Bankası’nın düşük siyasa faiziyle fonlanma imkanı, siyaset faizine göre efdal emniyet faizleri, kur korumalı TL yatırım ürünü ile mütezayit mevduat ve yüksek net karlılıklara rağmen bankacılık sektörünün kredi tevdiat oranı gerilemeye bitmeme ediyor. Dünya’dan Çiy Turhan’nın Bankacılık Aranjman ve Fal Kurumu’nun (BDDK) aylık verilerinden derlediği habere göre nisanda bankacılık sektöründe emniyet tevdiat oranı yüzdelik 95,25’e düştü. Sabık yıl tıpkısı ayda bu heybet yüzdelik 107,44 seviyesindeydi. Oranın gerilemesi bankaların mevduatı krediye tahvil üstüne isteksizliklerini gösterse de bankacılık sektörü kaynakları bankaların özellikle TÜFE’ye endeksli arbitraj sahiplikleri sayesinde artan karlılıkların itimat verme ihtiyacını azalttığına ilgi çekti.

BDDK verilerine bakarak amme tevdiat bankalarının kredi yatırım oranı sabık sene nisanda yüzdelik 102,4 seviyesinde iken bu sene nisanda yüzde 91,2’ye indi. 11.2 puanlık bir düşüş görüldü. Yerel tevdiat bankalarında da geçen yıl nisanda yüzdelik 99,68 olan cesaret yatırım oranı bu yıl nisanda yüzdelik 89,22’ye düştü. 10.46 puanlık aynı düşüş yaşandı. Ecnebi sahipli mevduat bankalarında bile sabık sene nisanda yüzdelik 102,31 olan yüreklilik mevduat oranı bu sene nisanda 10.96 puanlık düşüşle yüzdelik 91,35 kendisine hesaplandı. Tevdiat bankaları beyninde yüreklilik tevdiat rasyosu yer çok gerileyen kamu yatırım bankaları oldu.

Kasım ayında cesaret tevdiat rasyosunda şiddetli düşüş

Gene BDDK verilerine göre bankaların cesaret tevdiat rasyosunda kriz geçen yıl kasım kocaoğlan itibariyle elan keskinleşti. Etkili rasyosunun devreden çıkmasıyla birlikte kredi yatırım oranında geçen yılın başından itibaren düşüş yaşanıyordu. Ancak hem enfl asyon görünümünün bozulmasının keskinleştiği hem da peş peşe gelen repo indirimleri sonrasında döviz kurlarının az çok acul yükselmeye başladığı son teşrin kocaoğlan itibariyle itimat mevduat rasyosu ateş düşüş yaşadı. Fasıl genelinde ekimde yüzde 100,31 olan kredi mevduat oranı kasımda yüzdelik 95,55’e inerken, amme tevdiat bankalarında ekimde yüzde 94,26 olan tartı kasımda yüzde 89,70’e indi. Yerel hususi tevdiat bankalarında ekimde yüzdelik 94,80 olan tenasüp kasımda yüzdelik 89,36’ya düştü, ecnebi yatırım bankalarında üstelik ekimde yüzde 96,45 olan nispet kasımda yüzdelik 96,45’e indi. Arkası Sıra özellikle yerli tevdiat bankalarında 80’li seviyeler gözlendi kamu tevdiat bankaları herhangi bir hangi kadar bu yılın başında ivme kaydetse üstelik son iki aydır kredi yatırım rasyosu onlarda birlikte düşüş eğilimine girdi. Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Alpaslan Şimşekli Fener bile birliğin geçen haftaki umumi kurulunda yaptığı konuşmada uzuv bankalar beyninde mevduatın yüzde 92’sinin krediye gittiğini belirterek itimat yatırım oranının TL üzere yüzdelik 128, ecnebi mülk için birlikte yüzde 64 olduğunu belirtmişti.

Yüreklilik yatırım oranında düşüşün sürmesi bekleniyor

Bankacılık sektörü kaynakları bu düşüşte bildirme eke etkinin bu yıla sektörün karında damga vuran enfl asyona endeksli tahvilat olduğuna dikkat çekti. Bankacılık sektörünün nisanda kemiksiz ocak sabık yılın ayrımsız dönemine göre yüzdelik 707,8 artarak 34,9 milyar TL oldu. Analizlerde bankaların mikro içi fonlama maliyeti ile kredilerin ürem oranları arasındaki farkın artması ve enfl asyona endeksli tahvillerin büyümesinin sektörün karını yükselttiği belirtildi. BDDK verilerine bakarak geçen sene nisana bakarak bankaların menkul kıymetler toplamı yüzdelik 59,76 artarken güzeşte sene sonuna bakarak 4 mahiye artım birlikte yüzde 18,5 oldu. Bu durum bankaların emniyet ita ihtiyacının da azalmasına bozukluk oldu.

Aynı değişik sebep ise bankacılık kaynaklarına bakarak maliyetlerin ve erdemli enfl asyonun hem şirketlerin hem üstelik bireylerin ödeme gücünü huysuz etkilemesi. Bankaların daha çok emniyet verirken lüks temkinli davrandığına dikkat çeken bankacılık kaynakları bunun dahi cesaret yatırım rasyosundaki düşüşte caka oynadığına işaret etti.

Bankacılık kaynakları bu durumun tıpkısı süre daha bitmeme etmesini ve emniyet tevdiat oranında düşüşün birlikte sürmesini öngörüyor.

Bankaların TÜFE endeksliden çakılı getiriliye yönlendirme adımı

Bankaların ellerinde bulundurdukları TÜFE endeksli tahvillerin artması sadece kredi mevduat rasyosunu etkilemiyor. Enfl asyonun artacağı beklentisi ve buna göre repo beklentisinin artması Kaynak’nin üstelik maliyetlerini yükseltiyor. İşte evvel Eşkal Bankası kullanılmamış bire bir girişim atarak tahvillerde bankaların çakılı getiriliye yönlendirmeyi hedefl edi. Dalan Bankası (TCMB) TÜFE’ye endeksli kıymetlerin tenzilat oranının yüzde 15’ten yüzdelik 30’a çıkarılacağını belirtti. Ağır bağlam gören TÜFE endeksli tahvillerin tenzilat oranı iki kata kullanılmış oldu. Düzenleme 24 Haziran’dan itibaren yürürlüğe girecek. Bunun birlikte Şekil Bankası kül swap işlemleri için muteber inanca blokajının minimal yüzdelik 45’inin DİBS sepetinden oluşmasına karar verdi kim geçmiş oranı yüzdelik 30 seviyesindeydi. Antrparantez bankalararası mal piyasasında DİBS güvence bulundurma koşulunu yüzde 45 olarak belirlenmesine değişmeyen verildi. Hazine’nin yurtiçinde zer ve YP cinsi meri tenzilat oranları uygulanarak hemen teminat namına kabulü bile kararda kayran aldı. TCMB bankalara gönderdiği yazıda adımların “inanca havuzunda TL varlıkları müzahir tensikat kapsamında, APİ fonlamasında DİBS inanca kullanımını bırakmak” üzere atıldığı belirtildi.

Bankacılık sektörünün mevduatı arttı

 

İhracat reeskont kredilerinin rezervlere katkısı 10 milyar doları aştı

 

Bankacılıkta hep krediler arttı

 

Share: