Celil Alemdar Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 84. sene dönümünde sevgi, saygı ve hasretle anıyoruz

Zaman, Milli Mücadelemizin önderi ve Cumhuriyetimizin kurucusu, Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün ebediyete intikalinin 84. sene dönümü. Biz birlikte Haberler.com ailesi olarak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü özlenti ve minnetle anıyoruz.

ANITKABİR VE DOLMABAHÇE’YE AKIN EDECEKLER

1938 yılının 10 Teşrinisani’ında kaybettiğimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, değme yıl olduğu kabilinden bu sene da balaban benzeri dinamit ve dostlukla anılacak. Anıtkabir ziyaretçileriyle buluşacak. Her sene olduğu kadar bu yıl bile binlerce vatandaşlar, ellerinde bayraklarıyla Atatürk’nam hayata gözlerini yumduğu Dolmabahçe Sarayı’na akış edecek.

09.05’TE HANAY DURACAK

Koronavirüs tedbirleri kapsamında vatandaşların maskeli ve mesafeli yerine kalp alınacağı Dolmabahçe Sarayı’nda saatler 09.05’i gösterdiğinde Atatürk’ün odasında resmi tören düzenlenecek.

ANITKABİR’DE İLK TÖREN

Anıtkabir’deki önce merasim Cumhur Reisi Recep Erdoğan’ın Aslanlı Yolun başladığı merdivenlerin önündeki alanda saat 08.45’te başlayacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, mozoleye çelenk bırakacak ve “ti” borusunun çalınmasıyla iki dakikalık içtinap etmek duruşunda bulunulacak.

CENAZE ALBÜMÜ MEVHUM ORTAMDA ZİYARETE SUNULDU

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Nazik Alemdar Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının peşi sıra İstanbul ve Ankara’da planlı cenaze töreninde çekilen fotoğraflardan oluşan cenaze albümü sanal ortamda mülakat edilebilecek. Milli Kitabevi arşivinde düz düzlük “Ebedi Şefimiz Atatürk’ün İstanbul ve Ankara’daki Cenaze Merasimi Albümü”nün tahminî 2 almanak yenileme süreci tamamlandı. Milli Katalog Restorasyon ve Konservasyon laboratuvarında ölçülü himmet kapsamında albümün ten derisi ve dolay kap üzerindeki yazıları rötuşlandı, taşıyıcı sayfalar değiştirildi, fotoğraflar onarıldı. Ata’nın sonuç yolculuğuna ilgili 800 fotoğraftan oluşan resimlik üzere Milli Kütüphanenin internet sitesinde mevhum sergi hazırlandı.

“İNSANLIK IRI EVLADINI KAYBETTİ”

Gazeteler 10 Son Teşrin 1938 haset, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Celil Alemdar Mustafa Kemal Atatürk’nam ölümüne duyulan üzüntüyü manşetlere taşıdı. Türk basını yeryüzü hüzünlü manşetlerini o çağ attı. Millî gazeteler sebep (ikinci) baskılarıyla Ata’nın ahiret yolculuğu haberini okurlarına duyurdu. Atatürk’ad ebediyete irtihalini, Millet Gazetesi, “Kurtarıcını ve Sunu Iri Evladını Kaybettin. Türk Milleti, Sen Sağol”, Fecir Gazetesi , “Babamızı Kaybettik”, Cumhuriyet Altını Gazetesi, “Atatürkümüzü Kaybettik”, Kurun Gazetesi: “Atatürk Öldü. Türk Milleti Sen Sağol”, Son Posta Gazetesi: “Türk Milleti Ulu Şefini, İnsanlık Balaban Evladını Kaybetti” manşetleriyle haberleştirdi.

10 KASIM ATATÜRK’Ü ANMA GÜNÜ VE ATATÜRK HAFTASI

1938 yılı 10 Teşrinisani haset saat 9’u 5 geçe aramızdan ayrılan Atatürk o ahit türlü etkinliklerle anılır. 10-16 Kasım haftası; onun yurtseverliği, devrim ve ilkelerinin anlatıldığı, radyo ve televizyonda Atatürk’ün konuşmalarının kendi sesinden dinletildiği, Atatürk’le ait filmlerin gösterildiği hafta yerine kutlanır. Atatürk’ad aramızdan ayrılığı çevrim, Anıtkabir müzakere edilir, Ankara’üstelik resmi merasim yapılır. Rastgele 10 Son Teşrin’de Türkiye’da yaşam durur ve bayraklar yarıya indirilir.

MÜCADELE VE BAŞARIYLA SABIK AVLU

Nazik Önder Atatürk, 1881’bile Selanik’te dünyaya geldi. Annesi Zübeyde Hanım’ın arzusu doğrultusunda ilköğrenimine Koruyan Mehmet Görgülü’nin mahalle mektebinde başlayan Atatürk, daha sonraları babası Uca Heves Koca’nin isteği üzerine geçtiği Şemsi Efendi Mektebinde ilkokulu tamamladı.

Ortaokul eğitimi için gittiği Selanik Mülkiye Rüştiyesinden özlük isteğiyle ayrılan Atatürk, öğrenimini Selanik Askeri Rüştiyesinde sürdürdü. Bu okulda aritmetik öğretmenliği eden Yüzbaşı Mustafa Mevla, Atatürk’ü sınıftaki farklı “Mustafa”lardan boşaltmak amacıyla faik yetenekli öğrencisine ikinci insan namına “Kemal” ismini verdi.

Mustafa Kemal, Selanik Askeri Rüştiyesini bitirdikten sonra Keşişhane Askeri İdadisinden ikincilikle mezun oldu. Askeri öğreniminin birlikte yabancı komütatör eğitimi birlikte kayran Atatürk, yazları izinli döndüğü Selanik’te Frenkçe dersleri aldı. Daha sonraları İstanbul’a gelerek 1899’bile girdiği Harp Okulunu 1902’da teğmen rütbesiyle bitiren Atatürk, Savaş Akademisinden dahi 1905’te erkânıharp yüzbaşı rütbesiyle çıkışlı oldu.

Atatürk, kurmaylık stajı için 1905’te Şam’dahi 5. Kalabalık emrine atandı. Suriye bölgesindeki yüksek hizmetleri nedeniyle Beşinci Rütbe’den Mecidi Nişanı verilen Atatürk, 1907’da merkezi Makedonya’nın Manastır şehrinde mevcut 3. Kalaba Karargahı’na atandı. Atatürk, 3. Kargaşa Karargahı’nın Selanik’teki erkânıharp şubesinde görevlendirildi.

Mustafa Eksiksizlik Atatürk, Keşişhane ve Selanik’te görevliyken 1909’dahi İstanbul’daki 31 Mart Vakası’nı bastıran Akım Ordusu’nda görev yaptı. 1910’da Arnavutluk’taki isyanı dayanmak üzere düzenlenen harekatta bile görevlendirilen Atatürk, İtalya’nın 1911’bile Trablusgarp’a asker çıkarması üstüne Tobruk’a gönderildi. Tobruk ve Derne’dahi Türk kuvvetlerini başarıyla yönettikten sonraları binbaşı rütbesiyle 1912-1913 yıllarında Balkan Savaşı’na katılan Atatürk, Edirne’yi Bulgaristan’dan idraksiz düzlük kolorduda fariza yaptı.

ANAFARTALAR KAHRAMANI

Atatürk, 1913’te Sofya’dahi ataşeliğe atandı. Ataşe olarak fariza yaptığı sırada Birinci Acun Savaşı’nın başlaması üzerine Atatürk, Başkomutanlık Vekaleti’ne başvurma ederek cephede görev ahzetmek istedi. Namına “Sizin üzere orduda rastgele devir bire bir görev vardır. Ancak Sofya Ataşemiliterliğini elan kocaman gördüğümüzden sizi orada bırakıyoruz.” cevabının verilmesi üstüne Nazik Önder, Başkomutan Vekili Enver Paşa’ya şu mektubu yazdı:

“Vatanın müdafaasına ilişik etkin vazifelerden elan önemli ve koca tıpkısı hizmet imkânsız. Arkadaşlarım muharebe cephelerinde, biberli hatlarında bulunurken ego, Sofya’de ataşemiliterlik yapamam. Eğer kaliteli subay almak liyakatinden mahrumsam, kanaatiniz bu ise lütfen ayan söyleyiniz.”

Bunun konusunda Atatürk, 1915’te Esat Paşa komutasındaki 3. Kolordu’ya bağlı Tekirdağ’bile oluşturulacak 19’uncu Fırka Komutanlığına atandı. Gelibolu Yarımadası’na asker çıkaran ve Conkbayırı’na ilerleyici antagonist birlikleri Atatürk’nam komutasındaki 19’uncu Fırka kuvvetlerinin taarruzuyla dümbelek çekildi. Atatürk, “Anafartalar Kahramanı” yerine ün kazandı.

Atatürk, Conkbayırı taarruzu sırasında göğsüne çıkma eden şarapnel parçasının cebindeki saati parçalayarak dönmesi sonucu bağımsız milletvekili aynı ölümden kurtuldu. Gün Doğusu Cephesi’nde 16’ncı Kolordu Komutanlığına atanan Atatürk, 1916’üstelik Zalim saldırılarını durdurarak Bitlis ve Muş’u düşmandan et kafalı aldı ve bu cephede generalliğe terfi etti. 1917’üstelik Filistin ve Suriye’de vazifeli 7’nci Cıvıl Cıvıl Komutanlığına atanan Atatürk, tıpkısı yıl Veliaht Vahdettin ile Almanya’ya anbean Alman Genel Karargahı ve Alman uğraş cephelerinde incelemelerde bulundu.

1918’dahi yeniden görevlendirildiği Suriye cephesinde 7’nci Kalabalık Komutanıyken, Birinci Acun Savaşı’nın sona ermesiyle imzalanan Mondros Bırakışma Antlaşması’ndan sonra İstanbul’a döndü. Ülkeyi antagonist işgalinden kurtarmak amacını bilinmeyen yilbik, Kargaşa Müfettişliği görevi ile İstanbul’dan ayrıldı.

“MANDA VE HİMAYE KABUL EDİLEMEZ”

Karadeniz yoluyla 19 Mayıs 1919’üstelik Samsun’a çıkan Mustafa Kemal, 22 Haziran 1919’dahi Amasya Genelgesi’ni yayımladı. Türk milletine, “Vatanın bütünlüğünün ve milletin bağımsızlığının tehlikede olduğunu, azim ve kararlılıkla vatanın kurtarılması için Sivas’ta ayrımsız kongre toplanacağını” bildirdi.

Ayrıca Osmanlı Hükümetinin verdiği görevden ve askerlikten istifa ederek, 23 Temmuz 1919’birlikte Erzurum’birlikte, 4 Ilkgüz 1919’dahi Sivas’ta toplanan kongrelerin başkanlığını yaptı. Bu kongrelerde, “Antagonist işgaline alın milletin vatanı savunacağı, bu amaçla arızi bir hükümetin kurulacağı ve benzeri milli meclisin toplanacağı, manda ve himayenin akseptans edilmeyeceği” kararları alındı ve açıklandı. Türkiye Şişman Budun Meclisi (TBMM), onun çabalarıyla 23 April 1920’bile Ankara’üstelik tarihi görevine başladı. Mustafa Kemal Atatürk, Sedir ve Hükümet Başkanı seçildi.

TBMM açılmadan 17 bölüm evvel, 6 April 1920’da, Mustafa Kemal Atatürk’ad talimatıyla Rum Ajansı (AA) kuruldu. “Türkiye’nin sesini dünyaya ifşa etmek” amacıyla kurulan AA, TBMM’nin çıkardığı ilk yasaları duyurdu, Milli Mücadele’nin ve Kurtuluş Savaşı’nın gelişigüzel aşamasına şehadet etti.

TBMM açılarak milli tıpkı hükümet kurulmasına rağmen Osmanlı Hükümeti ile İtilaf Devletleri beyninde 10 Ağustos 1920’da Sevr Antlaşması imzalandı. Balaban Alemdar Atatürk, United Telegraph gazetesi muhabirine yaptığı açıklamada, Sevr Antlaşması’nı tanımadıklarını vurgulayarak, “Politik, adli, hesaplı ve mali bağımsızlığımızı imhaya ve neticede kişi hakkımızı inkara ve kaldırmaya yöneltilmiş Sevr Antlaşması bizce bulunan değildir.” ifadelerini kullandı. TBMM eliyle Osmanlı Hükümeti ile İtilaf Devletleri ortada imzalanan Sevr Antlaşması’nın kabul edilmediği dünyaya duyuruldu.

MAREŞAL RÜTBESİ VE “GAZİ” UNVANI

İtilaf Devletleri’nin sebebiyle İzmir’i karışma fail Yunan kuvvetlerinin ilerlemesi, 1921’de Bir Numara ve İkinci İnönü savaşlarıyla durduruldu. Palikarya ordusunun 23 Ağustos 1921’da yeniden tecavüz etmesiyle Sakarya Meydan Muharebesi başladı. Atatürk, birliklere, “Defans hattı yoktur, savunma sathı vardır. O satıh hep vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça tecezzi olunamaz.” emrini verdi.

Palikarya ordusu bozguna uğratılarak, Başkomutan Mustafa Eksiksizlik Ağırbaşlı’nın yönettiği Türk ordusu, Sakarya Meydan Muharebesi’ni zaferle sonuçlandırdı. 22 aktarılma süren bu savaşta Palikarya ordusu çetin kayıplara uğratıldı. Bu zafer dolayısıyla Mustafa Kemal Atatürk’e, TBMM aracılığıyla “Mareşal” rütbesi ve “Gazi” unvanı verildi.

Sakarya Zaferi’nin ardından 13 Teşrinievvel 1921’birlikte Kafkas Cumhuriyetleri ile Kars Antlaşması, 20 Ekim 1921’birlikte Fransızlarla Hatay haricinde bugünkü Türkiye sınırının çizildiği Ankara Antlaşması imzalandı. Atatürk’ad komutanlığında Türk ordusu, vatanı düşman işgalinden idare etmek amacıyla 26 Ağustos 1922’üstelik cebin saldırıya geçerek Büyük Taarruz’u başlattı.

Mustafa Kemal Paşa’nın yönettiği 30 Ağustos 1922’deki Dumlupınar (Serdar) Meydan Savaşı’nde Türk ordusu, Yunan ordusunun büyük kısmını yok etti. Bozguna uğrayarak kaçan antagonist kuvvetlerini izleyen Türk ordusu, 9 Eylül 1922’bile İzmir’e girdi. Küçük Asya’yu antagonist istilasından kurtaran şişman askeri zaferlerin ardından 11 Teşrinievvel 1922’üstelik Mudanya Bırakışma Antlaşması imzalandı ve İtilaf Devletleri karışma ettikleri Türk topraklarından çekildi.

İsmet İnönü başkanlığındaki Türkiye heyeti ile İngiltere, Fransa, İtalya, Japonya, Yunanistan, Romanya ve Yugoslavya arasında 24 Orak Ayı 1923’te Lozan Antlaşması imzalandı. Şişman Alemdar, Lozan Antlaşması’na ilgilendiren, “Bu antlaşma, Türk milleti aleyhine, asırlardan beri mücehhez ve Sevr Antlaşması’yla tamamlandığı zannedilmiş nazik tıpkısı suikastın yıkılışını anlatım ayar tıpkı vesikadır.” değerlendirmesinde bulundu.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN İLK CUMHURBAŞKANI

Kurtuluş Savaşı’nın ardından TBMM tarafından 29 Ilk Teşrin 1923’te Cumhuriyet Altını zar edilirken, Mustafa Eksiksizlik Atatürk dahi Reisicumhur seçildi. 1938’dahi ölümüne dek art arda 4 yol Cumhurbaşkanı seçilen Atatürk, bu görevi en ayrıntılı süre örümcek Cumhur Reisi oldu. Reisicumhur Mustafa Eksiksizlik Atatürk’e 14 Haziran 1926’de İzmir’de yapılması planlanan suikast girişimi engellendi. Elebaşları İzmir’de tutuklandı. Nazik Alemdar, suikast girişimine ilişik Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, “Gösterişli girişimin benim şahsımdan feyiz şerif Cumhuriyetimize ve onun dayandığı yüksek ilkelerimize dönük bulunduğuna tereddüt yoktur. Benim derme çatma vücudum ayrımsız çevrim elbet arazi olacaktır fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet baki kalacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Gazi Mustafa Kemal’e, 24 Son Teşrin 1934’te 2587 sınırlanmış Kanunla “Atatürk” aile adı verildi ve bu soyadının yabancılar vasıtasıyla kullanılması yasaklandı. Askeri ve siyasi dehasıyla Türk ve dünya tarihine adını değerli harflerle yazdıran Mustafa Eksiksizlik Atatürk, 10 Son Teşrin 1938’üstelik 57 yaşındayken Dolmabahçe Sarayı’nda saat 09.05’te hayata gözlerini yumdu.

Share: