Çaykur’un Mevsimsel İşçileri Kol Talebiyle Miting Yaptı: “Çaykur İşçilerinin Analarının Dürüst Sütü Kabil Helal Olan Takım Hakkını Benzeri Zaman Önceki Verin”

GENÇAĞA KARAFAZLI

ÇAYKUR’un mevsimsel işçileri, takım talebiyle zaman Rize’da miting düzenledi. Mitinge CHP, İYİ Fırka, Demokrat Fırka, EMEP, Sol Tümen ve DİSK’e tutkun Azık-İş Sendikası dahi bindi verdi. Mitingde mütekellim DİSK Umumi Heyet Üyesi ve Besin İş Sendikası Genel Başkanı Seyit Aslan, “ÇAYKUR işçilerinin analarının dürüst sütü üzere helal olan kol hakkını tıpkısı dakika evvel verin” dedi.

Rize’deki Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan ÇAYKUR işçileri, “Sezonluk gitmek istemiyoruz” motto attı. İşçiler, AKP memleket ve kaymakamlık örgütleri ile Öz Gıda-İş Sendikası temsilcilerinin mitingde PKK propagandası yapılacağı, bu nedenle mitinge katılanların ekip almayacağı yönünde mesajlar atarak işçileri korkuttuklarını öne sürdü.

“MEVSİMLİK YAŞAMAK İSTEMİYORUZ”

Mitingde önceki konuşmayı Gıda-İş Sendikası Rize Nahiye Başkanı Ramazan Sarıoğlu yaptı. Sarıoğlu, “Tığ, ÇAYKUR’da çalışan mevsimlik işçilerin takım alması amacıyla yıllardır savaş verdik. ÇAYKUR’bile kadro talebimiz karşılanana büyüklüğünde meydanları bırakmayacağız. ÇAYKUR’da müteharrik işçilerin, mevsimsel sürmek ne kaderidir hangi hakkıdır. Mevsimsel sürdürmek istemiyoruz” dedi.

“ÇAYKUR İŞÇİLERİNİN ANALARININ DOĞRU SÜTÜ GİBİ HELAL OLAN EKIP HAKKINI BİR ZAMAN EVVEL VERİN”

DİSK Yönetim Kurulu Üyesi ve Besin-İş Sendikası Genel Başkanı Seyit Arslan birlikte şöyle konuştu:

“Mevsimlik iştirakçi arkadaşlarımızın aynı talebi var, diyorlar kim ‘Biz 12 ay boyunca kira ödüyoruz. 12 ay boyunca hayatiyet, akarsu, doğal gaz faturaları ödüyoruz. 12 ay boyunca markete, bakkala, manava gidiyoruz. Çocuklarımızın eğitim bilimi giderleri var, esenlik giderleri var. Bizim 6 kamer çalışıp 12 kamer geçirmemiz kabil değil ve bizim bu kadro talebimizin adına gelmesini istiyoruz’ diye talepleri var. Şimdi buradan bir kat daha duymayanlara, işitmeyenlere, görmeyenlere sesleniyorum; ÇAYKUR işçilerinin analarının doğru sütü kadar helal olan grup hakkını aynı zaman evvel verin. Türkiye’de ayrıntılı yıllardır taşeronlaştırma, ast işverenlik ve mevsimlik faaliyet çok ferah biliyorsunuz. Bundan geçmiş yasa mesabesinde kararname ile kamu kurumlarındaki kâh arkadaşlarımız kadroya makbuz amma zaman halen Türkiye’da ÇAYKUR bile karışma doğmak amacıyla kadroya alınmayı muntazır 500-600 bine mail işçi arkadaşımız var.

“KENDİLERİ 12 AY SÜRESINCE DEĞME KALEM GÖSTERIŞ VE LÜKS İÇİNDE YAŞIYORLAR”

Ne devir iştirakçi arkadaşlarımız kol talebiyle sokağa çıksa, uğraş etmeye kalksa tezelden bizleri provokatörlükle suçluyorlar. Bundan kısaca 10 bölüm evvel işçi arkadaşlarımız, üyesi oldukları sendikanın kapısına kol talebiyle gitti. Dediler kim ‘Burada işçiler kışkırtmacılık yaparak ÇAYKUR’u karıştırıyorlar’. Tabiatıyla kendilerinin tuzu arık, kendileri 12 kamer süresince maaş alıyorlar. Kendileri 12 ay süresince değme soy cafcaf ve çilgin ortamında yaşıyorlar. Amma söz konusu mevsimlik işçilerin düzentileme koşullarına gelinci da iştirakçi arkadaşlarımızı provokatörlükle, ÇAYKUR’u karıştırmakla suçlamaktan da ferasetsiz kalmıyorlar.

“ÇAYKUR İŞÇİSİ KADRO ALMADAN, GÜVENCELİ ÇALIŞMADAN BU MÜCADELEMİZ ASLA VE KATIYEN BİTMEYECEK”

Buradan diyoruz ki işçi arkadaşlarımızın ekip davası haklıdır, meşrudur, yerindedir. Sendika yerine; Rize’deki demokratlık güçleri, emekten yana insanlar, politik partiler yerine, ÇAYKUR’bile grup verilene büyüklüğünde bu mücadeleden katiyen vazgeçmeyeceğiz. Asla durmayacağız, bu mücadelemizi sürdüreceğiz. Bunun da böyle bilinmesini istiyoruz. Şu temel büyüklüğünde nüfuz partisinden bize gelen, bize söylenen, ‘ÇAYKUR işçilerini kadroya alacağız’ diyen aynı yaklaşım olmadı. Sayın Reisicumhur buralı, Dirimsel Müellif buralı, buradaki insanların sorunlarını fora etmek onların de görevidir. Bu nedenle diyoruz kim ÇAYKUR işçisi grup almadan, garantili çalışmadan bu mücadelemiz asla ve asla bitmeyecek.”

“BUGÜN OLMASA BİLE YARIN ÇAYKUR İŞÇİLERİNİN GRUP SORUNU ÇÖZÜLECEK”

ÇAYKUR işçilerine destek veren CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz ise şöyle konuştu:

“Bugün olmasa dahi yarın ÇAYKUR işçilerinin kol sorunu çözülecek. Amma inanın ki bu kadro sorunun çözülmesi üstelik bugün buraya mevrut, buraya gelememiş olsa da sürekli bizleri arayıp vukuf veren, taleplerde mevcut ÇAYKUR’un kızıl işçilerinin sebebiyle olacaktır. Mücadele etmeden tek şeyi kazanma şansımız yoktur.

“SARAYI ÜÇ AY KAPATIRSANIZ 9 BİN 300 ŞERHA ÇAYKUR’UN MEVSİMLİK İŞÇİSİNE GRUP VERİRSİNİZ”

Tığ, kısaca olarak 15 günden beri Rize’nin ilçelerinde sonsuz matbuat açıklaması yapıyoruz ve 3 konuyu dile getirdik. ÇAYKUR’un mevsimlik işçilerine ekip verilsin; üreticiyi mağdur edecek, ÇAYKUR’u bulunmayan edecek, öz tarımını bulunmayan edecek, ÇAYKUR’u Sağlık Fonu’ndan çıkarmayacak olan Çay Kanunu’na cebin olan tepkilerimizi dile ifade etmek için sonsuz açıklamalar yaptık. ÇAYKUR’de etkin işçilerin şeş ay çalışıp şeş al açlığa mahkum edilmeleri kabul edilemez. Sizler altı kamer çalışıyorsunuz amma diğer ikinci şeş ayda faaliyet hakkınız namevcut. Eksantrik tek yere gidip çalışamıyorsunuz. Dünyanın neresinde böyle benzeri uygulama görülmüş? Tığ bunları temenni ettiğimiz zaman ‘Kaynağı nereden bulacaksınız’ diyorlar. Biz, sekiz ilçede bile benzeri şeyi söyledik. Sarayın günlük masrafı 10 milyon, mahiye masrafı 300 milyon. Sarayı üç kamer kapatırsanız 9 bin 300 modül ÇAYKUR’un sezonluk işçisine grup verirsiniz. Çok fazla sağa sola gitmeye, sağı solu yaşıt vermeye gerek yok. 12 kamer YEMEK ve iş, herkesin yeryüzü temel hakkıdır.”

“YÜZDE 80’İMİZ İCRALIK ŞU ANDA”

Tıpkısı ÇAYKUR işçisi, “ÇAYKUR’de müteharrik tamlık arkadaşlarım, araştırıp sorsunlar, yüzdelik 80’imiz icralık şu anda. Altı ay çalışıp ancak itimat kartlarımızı yatırıyoruz, ondan sonraki şeş ay hangi olacak? Şeş kamer birlikte haris kalıyor bu insanlar. Bir araştırsınlar, sorsunlar bakalım biber dolması mı, akla yatkın mu? Herkesin burada muhasebesi var, bütün fabrikaların muhasebecisi var, araştırsın baksınlar. Yüzdelik 80’i icralık ve icralık olma yerinde. Zahir açgözlü değiliz, bunu bana anlatır mısın” dedi.

“BİZİM ELİMİZ AYAĞIMIZ ÇAYKUR”

Ayrıksı tıpkı iştirakçi ise “Tığ, ÇAYKUR’a, şeş aylık sözleşmeyle hizmet etmek için girdik. Fakat mankafa küsurat şeş ayda maatteessüf ki çalışamıyoruz. ve çalışamadığımız üzere da öz ihtiyaçlarımızı karşılayamıyoruz. Bu nedenle devletimizden ve mezun mecralardan istediğimiz yegâne şey, bizlere ehil çıkması, bizlerin 12 ay boyunca siftinlik çalışması ve kemirmek yiyebilmesi. Biz, süfli yemek yiyemiyoruz. Tığ, özge kurumlara göre çalışamıyoruz üstelik. Bizim elimiz ayağımız ÇAYKUR. ÇAYKUR’dan istediğimiz tek husus, 12 kamer boyunca bilfiil çalışabilmemiz” diye niteleyerek konuştu.

“HİÇ KİMSE BURADAN AKP’DEN MİLLETVEKİLİ BEKLEMESİN”

Aynı özge iştirakçi bile “Ben, ÇAYKUR çalışanıyım ve takım istiyorum. Kıtipiyoz barışmak ağırlık bu zamanda. Eğer bize ekip vermezse bu sene buradan üç milletvekili çıkmayacak güvence, net. Ego, ÇAYKUR çalışanıyım bunun adını veriyorum. Tek kimesne buradan AKP’den saylav beklemesin, kusura bakmasın. Şayet sen ekmeğinin peşinde koşuyorsan biz bile ekmeğimizin peşine koşuyoruz. Üç saylav istiyorsan ya bize kadro evet oradan aşağıya in” dedi.

“BU İNSANLAR ARTIK KİMSEYE KANMIYOR ARI GIDA, PALAVRALARIN BİTTİ”

Başka benzeri ÇAYKUR çalışanı üstelik şunları söyledi:

“Bugün yanımızda olması müstelzim sendika, ÇAYKUR’da bu insanların hakkını aybaşı cebine koyan o zerrin sendika dediğimiz Katışıksız Azık-İş Sendikası’dır. Onların yöneticileri nerededir? Türe-İş nerededir? Çıkıp meydanlarda sureta kamuoyuna konuşmaları, bu insanları aldatmaları imdi yetti. Bu insanlar imdi kimseye kanmıyor Arı Besin, palavraların bitti. Sen gelirken hangi sözü verdin bu insanlara? ‘Günlüğün yarısı, o bile netten.’ Şimdi ne yapıyorsun? Ayrımsız günlüğün brütünden alıyorsun. Benim maaşımdan 550 teklik aidat alıyorsun, eyvah günah değil mi? Sen neredesin şu anda?”

“ENGELLİ VE ÇAYKUR’DA ÇALIŞIYOR ADINA GÖZÜKTÜĞÜM İÇİN APAYRI YERDE ‘SENİ İŞE ALAMAYIZ’ DİYORLAR”

Özürlü olduğunu ve ÇAYKUR’bile çalıştığını tamlayan tıpkısı işçi, “Ego, mânialı kendisine işe girdim ÇAYKUR Aşıklar Çay Fabrikası’nda. Şeş kamer çalışıyorum, şeş ay sonraları ego özürlü halimle hangi kuruma nereye gideceğim? Mânialı adına neden tek yere giremiyoruz? Sakat ve ÇAYKUR’dahi çalışıyor olarak gözüktüğüm üzere eksantrik yerde ‘Seni işe alamayız’ diyorlar. Evet şeş kamer sonra ne yiyip hangi içeceğim? Neyle geçineceğim ben? Sizin keyfiniz durumunda, alıyorsunuz maaşı 12 kamer, oturuyorsunuz yerinizde. Tamam ÇAYKUR’de müteharrik şeş mahiye işçi neyle geçinecek? Kiraya mı versin, doğalgaza mı, suya mı, faturaya mı, yiyeceğe mi? Neye versin?” dedi.

Share: