ÇAVUŞOĞLU STK VE İŞ DÜNYASI TEMSİLCİLERİ İLE BULUŞTU

Altınözü ilçesinde düzenlenen 6’ncı Zeytin, Zeytinyağı ve Gastronomi Festivali’hangi süzülmek ve bir dizi film programlar yapmak amacıyla kente gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hatay’üstelik mufassal çarşıdaki esnaf ziyaretinin ardından sivil sosyete kuruluşu temsilcileri (STK) ve aksiyon dünyası temsilcileri ile buluştu. Türkiye’nin diplomatik apışlık itibarıyla dünyada ilk 5’te olduğunu belirten Çavuşoğlu, sıkı dışındaki 255 temsilcilik ile ihracatçının, iş insanlarının, sivil toplum kuruluşlarının emrinde olduklarını anlatım etti.

‘DÜNYA SİSTEMİ ADALETLİ DEĞİL’

Hak, vicdan ve adaleti asıl düzlük aynı anlayışla bakım ettiklerini belirten Çavuşoğlu, ‘Bugünkü dünya sistemi adil değil, adalet dağıtamıyor, sorunları çözemiyor, savaşları engelleyemiyor, çatışmaları durduramıyor. İnsanlığın beklentilerini maalesef karşılayamıyor’ diye niteleyerek konuştu.

‘SURİYE’DE ILIMLI MUHALİFLERLE, REJİMİN BİR NÖBET HARİTASI ÜZERİNDE MUTABAKATA VARMASI GEREKİYOR’

Suriye’da 11 yıldır benzeri dram yaşandığını anımsatan Çavuşoğlu, ‘Diğer ülkelerde bu duruma düşmesin diye canla başla ceht gider ediyoruz. Şayet tığ olmasaydık, Libya bugün tıpkı Suriye olurdu. Suriye’nin ülkemize yönelik bir yıldırı yuvası haline gelmesine bile izin vermememiz gerekiyor. Suriye’nin bölünmesine cevaz vermememiz gerekiyor. Hele Suriye’nin kuzeydoğusunda PKK’ya, YPG’ye, PYD’ye ülkeyi bölmesi amacıyla ayrılıkçı gündemini bitmeme ettirmesi üzere sunulan desteklerin dahi farkındayız. Buna da tutmak için seçme tip tedbiri alıyoruz ve alacağız. Nasıl kuzeyde güvenlik koridorları, terör koridoru yapmak isteyenler ilk DEAŞ’lı, sonradan PKK; bunlara çarpış vurarak güvenlik koridorları kurduysak, Suriye’nin üstelik bölünmesine cevaz veremeyiz. Suriye’nin hat ve yerey bütünlüğün destekliyoruz. daha çok de bu konularda bugüne kadar olduğu kabil hangi gerekiyorsa birlikte yapacağız. Bittabi Suriye meselesinin dahi siyasal şekilde çözülmesi, yani siyasi hal burada dirimsel derecede büyük. BM Düzenlilik Konseyi kararı çerçevesinde rejimle muhalefetin tıpkısı anayasa ve bilahare tıpkı intihap süreci dahil hepsini içeren ayrımsız kez haritası üstüne uzlaşması gerektiğini söylüyoruz. Bundan erinçsiz olanlar birlikte var. Ayrıksı ayrımsız umar var mı, onu söyleyin Yani bu iç savaş 50 yıl elan sürsün mü’ Suriye’nin milli bütünlüğü bitmeme etmesi amacıyla, teröristlerden bahsetmiyorum, terörist, teröristtir. Ama mutedil muhaliflerle, rejimin tıpkısı defa haritası üzerinde mutabakata varması gerekiyor. Fakat Suriye’bile ilişki ve beraberliği bu şekilde bünye edebiliriz. Ancak ülkesine çalmak talip başta Türkiye’deki Suriyeliler karışma, bu şekilde onları ülkelerine tehlikesiz bir şekilde gönderebiliriz. Önümüzdeki süreçte, Suriye’dahi bu yakınlar arasında anayasal komisyonda de bulgu almaları amacıyla tığ çabamızı sürdüreceğiz. Suriye’da intikal sürecinin başlaması, bu uzlaşma bakımından dahi koskocaman benzeri kadem olacaktır? dedi.

Share: