Çataklı: İnternet, ağız ağıza arama edilmesi aheste tıpkı kayran

İÇİŞLERİ Icra Vekili Yardımcısı İsmail Çataklı, “İnternet; uyuşturucudan dolandırıcılığa, siber zorbalıktan teröre büyüklüğünde değişik cürüm türlerinin kayran bulduğu ve düzenlilik sorumluları aracılığıyla tamamen kontrol edilmesi banal korkulu bir alan” dedi.

Antalya’nın Manavgat ilçesindeki aynı otelde, İçişleri Bakanlığı Polis Akademisi Başkanlığı aracılığıyla planlı 1’inci Uluslararası Yanlışlık Araştırmaları Sempozyumu başladı. Sempozyumda, 12 ülkeden öğretim üyesi ile polis akademisi görevlisi 45 delege vadi aldı. Sempozyumun açılışında konuşan İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, 21’inci yüzyılda cürüm anlamında kötüye gidişin arttığını kaydetti. Hayatı kolaylaştıran internet teknolojisindeki gelişimin insanlığı olumsuz etkilediğine değinen Çataklı, “İnternet; uyuşturucudan dolandırıcılığa, siber zorbalıktan teröre kadar ayrı ayrı suç türlerinin kayran bulduğu ve güvenlik sorumluları aracılığıyla daima arama edilmesi oldukça ağır sıklet ayrımsız kayran. Farklı menfilik, sanal dünyada her sabık ahit çıktı espas geçirmeye başlayan insanoğlunun birbiriyle, çocuklarıyla, komşularıyla, iş arkadaşlarıyla, öz kanı ve önsezi dünyalarıyla yani insanlıklarıyla bağlarının giderek zayıflaması, antrparantez kopması. İşte bu koşullarda, bugün ortamında yaşadığımız çağcıl dünyada bildirme esas mesail biçim değiştirdi ve gıda, abuhava krizleriyle yeniden asayiş sorunu halini aldı” dedi.

‘BU YIL MUTLUYUZ VE MEMNUNUZ’Antalya Valisi Ersin Muharrir ise “Antalya dünyanın her köşesinden, seçkin makule insana rastgele hizmeti verebilecek aynı şehir. Bu yil mutluyuz ve memnunuz. Turizm sektöründe doluluk oranlarımız erdemli. Türk ekonomisine katkımızı artırarak bitmeme ettiriyoruz” diye konuştu. Emniyet Umum Müdür Yardımcısı Erhan Gülveren, Türk Polis Teşkilatı’nın faaliyetlerinden bahsetti. Polisin suçu önlemesinin farklı kültür ve zamanlarda ayrımlı şekillerde gerçekleştiğini anlatan Gülveren, “Güvenlik riskleri, mütezayit ve azalan yanlışlık türleri, suçlu profilleri üzere sayısız değişken ve polis önlemleri bütün kopça etkileşim ortamında olagelmiştir. Günümüzde, ülkemizde, polisin suçu önlemesi tek yanlı müdahalelerle değil, yurttaş-polis arasında yiğitlik mensur ederek gerçekleşmektedir” dedi. Polis Güçleri Akademisi Başkanı Prof. Dr. Yılmayan Çolak ise şunları söyledi: “Deneme ve deneyim paylaşımları Polis Akademisi’nin yeryüzü temel hedeflerinden biridir. Bu amaçla akademimiz aracılığıyla millî ve uluslararası düzeyde hem manşet hem yüksekokul arasındaki işbirliğine müstenit bir nice toplantı, bilgi şöleni, çalıştay ve eğitimler düzenlemekte, yayınlar isteklendirme edilmektedir.”

Sempozyum Başkanı Hekim Akademisyen Esra Çetinöz, gazetecilere yaptığı açıklamada, Polis Güçleri Akademisi yoluyla Uluslararası Cürüm Araştırmaları Sempozyumu’nun ilkinin düzenlediğini kaydetti. 12 ülkeden 45 katılımcının vadi aldığını dile getiren Çetinöz, “Sempozyumla hem akademisyenler hem üstelik uygulayıcıları aynı araya getirmeyi planladık. Amacımız yanlışlık araştırmalarını bütün dünyada heveslendirme eden Türkiye’ye has ortam düşünmek” diye niteleyerek konuştu. Bilgi Şöleni pazar haset sona erecek.

Share: