Çandır hayvanlarına peyk vericili strateji

TARIM ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce (DKMP) nesli zılgıt altındaki aşılanmamış hayvanlarının korunmasına müteveccih gösteri planı kapsamında; yaban koyunu, ceylan, alageyik, karışık keçisi, turna, tepeli pelikan, şah kartal, step kartalı kadar türlere uydu vericisi takıldı. Bu yöntemle, çandır hayvanlarının yaşam alanları, göç yolları, üreme alanları belirlenip, korunacak.

DKMP, aşılanmamış hayatında nesli gözdağı yahut risk altında olan hayvan türlerinin korunmalarına yönelik gösteri planı hazırladı. 100 soy için hazırlanan cazibe kapsamında nesli öfke altındaki; yaban koyunu, ceylan, sığın, aşılanmamış keçisi, turna, tepeli tarla kuşu pelikan, şah kartal, step kartalına uydu vericisi takıldı. Vericilerle gerçekleştirilen izleme ile melez hayvanlarının dirim alanları, kafile yolları, üreme alanları belirlenerek, esirgeme çalışması yapılıyor. Gözdağı altındaki türlerin korunmasına müteveccih yapılan çalışmada, koca veriler elde edildi.

TURNALAR, TÖDÜRGE VE KIZILIRMAK’TA ÜRÜYORUydu vericilerle genişlik bati izlenen türlerin başında turna kuşu bulunuyor. Dal kısımlarına takılan verici ile takip edilen turnalar üzere Sivas’ın yüce tenasül alanları beyninde olduğu belirlendi. Sivas’taki Tödürge Gölü ve Kızılırmak havzasının, turna kuşları üzere üreme alanlarının yer mefret habitatlardan birisi olduğu tespit edildi. Bunun üzerine bu alanların yaban hayatı geliştirme sahası zar edilmesi için say başlatıldı.ŞAH KARTAL, BOLU-ÇANKIRI ARASINDAYine verici ile izleme edilen şah kartalın Rum popülasyonunun bugüne büyüklüğünde kafile etmediği; fakat yıpranmamış doğan yavrularının kendilerine uygun aynı dirim alanı seçmek amacıyla nazik alanları taradığı belirlendi. Kendilerine akla yatkın hayat alanı bulmakta zorlandıkları, umumi olarak Bolu- Çankırı arasındaki orman açıklıklarında üredikleri belirleme edildi. 2022 kışında apışık halde bulunup rehabilitasyon sürecinden bilahare donör takılarak doğaya bırakılan şah kartalın ise Dağıstan’a gittiği ve elan oradan ayrılmadığı belirleme edildi.BOZKIR KARTALI ÇAD’A GİTTİYine donör ile izleme edilen bozkır kartalının ise nüfus büyüklüğü adına çok henüz eleştiri ayrımsız durumda olduğu belirlendi. Şah kartalın bilakis Türkiye’deki bozkır kartalının muhacir bir nüfus olduğu, kışın Çad ve Kamerun arasında ayrımsız bölgeye barhana ettiği vericiler ile belirlendi. 2022’de takılan verici ile takibe alınan step kartalının, ağustos sonunda göçüne başladığı, sonuç güncellemelere göre şu anda Çad’de bulunduğu saptandı.Öte yandan bu sene Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesindeki Nurhak Dağı’nda 50 bin hektarlık alandaki sahaya baştan yerleştirilmesi yapılan 28 karışık koyunu arasından 3’üne verici takıldı. Esasen Şanlıurfa’birlikte doğaya salınan 2 ceylana dahi donör yerleştirildi. 2 ceylan, şu anda 30 ceylanın bulunduğu grup içinde meydan alırken izleme çalışmaları sürüyor.

Share: