Çaldıkları 500 bin TL’lik tespihleri satarken yakalandılar

Konya’da çaldıkları 500 bin TL değerindeki yabansı tespihleri satmak isteyen 2 yaşama polise yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, forma Selçuki ilçesi Esenler Mahallesinde aynı vatandaş eşsiz katıksız taşlardan oluşan ve mevki genelindeki tanınmış tespih ustaları tarafından işlenmiş koleksiyonunu arkadaşlarına belirtmek amacıyla tespihleri aracına koyup iş yerine götürdü. Arkadaşlarına ifşa etmek amacıyla aracına yönelen koleksiyon sahibi, aracın portbagaj kapağının celi olduğunu ve içindeki 500 bin TL değerindeki abus tespih ve kolyelerinin çalma olduğunu ayırt etti. Derhâl polisi arayan yurttaş olay adına mevrut ekiplere tespihlerinin ve kolyelerinin tuhaf ve koleksiyon değeri taşıdığını söyledi. Bunun üzerine Konya Güven Müdürlüğü Güvenlik Idarehane Müdürlüğüne ilişkin Oto Hırsızlığı ekipleri, 70 skor tespih ve kolyeyi çalan hırsızları fehmetmek üzere mesai başlattı. Titiz tıpkısı himmet örümcek ekipler, ayrıntılı kamera incelemesi yaptıktan sonradan A.K ve A.Y. isimli şahısların çaldıkları garip tespihleri tıpkı iş namına satmaya götürdüklerini tayin etti.

Suçüstü yakaladılar

İş adına dominant düzenleyen polis güçleri ekipleri, 2 hırsızı, tespih ve kolyeleri satmaya çalışırken cürmümeşhut yakaladı. Çaldıkları yadırganan değerindeki tespihleri satmaya çalışan şüphelilerden A.K.’nin mütenevvi suçlardan 4, A.Y.’nin ise 2 adet yanlışlık kaydı olduğu öğrenildi. Çalıntı antikaları almaya niyetlenen M.F.’nin 4, E.B. ve T.M.’nin 2’şer nüsha, K.Y.’nin de 1 skor suç kaydı olduğu belirlendi.

Gözaltına alınan şahıslardan tespihleri arakçı ve satmaya çalışan A.K ve A.Y. emniyetteki önceki işlemlerinin ardından çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak Konya E Tipi Merbut Cezaevine gönderildi. Olayda adı güzeşte M.F., K.Y., E.B. ve T.M.’ye ‘cürüm eşyasını satın almak’ suçundan adli ve yönetsel muamele başlatılırken, tespih ve kolyeler sahibine doğrulama edildi. Tespih ve kolyelerine kavuşan vatandaş emniyet güçlerine teşekkürname etti. – KONYA

Share: