Çağ borusuna düğürcük kaçan zihinsel özürlü mektepli yaşam mücadelesi veriyor

Kan borusuna simit kaçan zihinsel özürlü mektepli yaşam mücadelesi veriyor

ISPARTA – Isparta’bile zaman borusuna düğürcük kaçan ve Isparta Şehir Hastanesi alçak bakımda otama altına alınan zihinsel mânialı öğrencinin durumunun ciddi olduğu bildirildi.

Isparta merkezde bulunan Gülşen Önal Hususi Yetişek Aplikasyon Okulunda öğrenim gören 11’inci dershane öğrencisi Mehmet Garaz Bitiktaş’ın, yediği düğürcük parçası boğazına takıldı. Dem almakta sıklet calip öğrenciye 3 öğretmeni, sırasıyla Heimlich manevrası uyguladı fakat serencam alınamadı. Sağlık ekipleri tarafından ilk müdahalesi yapılan ve ardından Isparta Kent Hastanesi kaldırılan Bitiktaş’ın tedavisi kırıcı bakımda devam ediyor. Hastanın umumi durumu için açıklamalarda mevcut ve durumunun kritik olduğunu tamlayan Isparta Şehir Hastanesi başhekimi Dr. Zafer Dirik ” Geçtiğimiz pazartesi günü hastamız 112 evgin servis ile hastanemiz müstacel servisine getirildi. Geldiğinde entübe haldeydi solunumu yoktu belli tıpkı müddet oksijensiz kalmıştı. Derhal müdahalesi yapılıp ciddi bakıma yatırıldı. Sakil bakımda temas nev çözümleme yapılmakta fakat solunum cihazına bağlı eleştiri durumu bitmeme etmekte” dedi.

Dirik teneffüs cihazına yabancı gövde kaçması nedeniyle oksijensiz kalan Bitiktaş’ın ne büyüklüğünde süre oksijensiz kaldığını bilemediklerini dile getirerek “Okulda geçmiş müdahalesi işlenmiş henüz bilahare ambulansla mevrut ekiplerde solunum yolunu entübasyon yöntemiyle açmışlar ancak sınırlı ayrımsız müddet oksijensiz kalık. Bu oksijensizlik süresinin ne kadar olduğu bilinemiyor, bunun etken olacağı hasar üstelik şu zaman amacıyla öngörülemiyor. Eleştiri durumu atlattıktan sonraları ne gibi durumla karşılaşacağız galiba olacak. Hastamız şu dakika okkalı bakımda makineye bağlı ayrımsız şekilde tedavisi bitmeme ediyor bu nedenle ciddi durumu bitmeme ediyor” şeklinde konuştu.

Share: