Büyük Zafer’in 100. yılı kutlanıyor

Yozgat, Kırıkkale, Niğde, Kayseri, Sivas, Kırşehir ve Nevşehir’de, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle törenler düzenlendi.

Yozgat Cumhuriyet Meydanı’ndaki tören, Ilbay Ziyalı Çelik ve Belediye Başkanı Heybet Köse’nin Atatürk Anıtı’na çelenk koymasıyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın arkası sıra Vali Polat ve Başbuğ Köse ile beraberindekiler vatandaşların bayramını kutladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunmasından sonradan Bitirmiş Mülazım Bahtiyar Erdoğan ayrımsız meşveret yaptı.

Öğrenci ve askerlerin şiir okumasının ardından, halk oyunları ekipleri halk bilimi gösterisi sundu. Merasim, mektepli ve askerlerin geçişiyle sona erdi.

Kırıkkale

Kırıkkale Cumhuriyet Meydanı’ndaki törende, Ilbay Bülent Tekbıyıkoğlu, Garnizon Komutanı Tugay Mehmet Yüksek Durmuş ve Belediye Reisi Mehmet Hürmetli, Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

Fevzi Çakozlamak Caddesi’nde devam eden programda, ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın peşi sıra Tekbıyıkoğlu, Durmuş ve Hürmetli, askeri araçla törene katılanları selamladı.

Üsteğmen İsmail Kayacı, konuşmasında, Iri Galebe’in 100. yılını ulusça kutlamanın haklı gelgel ve heyecanını yaşadıklarını belirtti.

Şiir dinletisi ve ahali oyunu ekibinin gösterisinin ardından askerlerin geçişiyle sona aziz törene, CHP Kırıkkale Saylav Ahmet Önal, siyasal parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Niğde

Niğde’dahi Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende, Ilbay Mustafa Belletici ve Şehremaneti Başbuğ Vekili Gülsüm Temur, katılımcıların bayramını kutladı.

Atatürk Anıtı’na Il, Belediye Başkanlığı, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu çelenklerinin koyulduğu törende, saygı duruşunun arkası sıra İstiklal Marşı okundu.

Mülazım Sinan Şat’ın konuşmasından sonraları leşker Kaan Insanoğlu 30 Ağustos ile ait türkü okudu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunduğu tören, komandoların geçişiyle sona erdi.

Törene, SELIM Fırka Niğde milletvekilleri Zor Ergun ve Esaslı Gültekin, CHP Niğde Mebus Ömer Fethi Gürer, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, vatandaşlar, öğrenciler, çeri ve polisler katıldı.

Kayseri

Kayseri’dahi planlı merasim, Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirildi.

Vali Gökmen Çiçek, Garnizon Komutanı Hava Tugay Haldun Taşan ve Büyükşehir Belediye Reisi Memduh Büyükkılıç, Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın peşi sıra Çiçek, valilik makamında tebrikleri akseptans etti.

Cumhuriyet Meydanı’nda devam eden programda Çiçek, Taşan ve Büyükkılıç, askeri araçla törene katılanları selamladı.

Merasim, şiir dinletisi ve el oyunu ekibinin gösterisinin ardından askerlerin geçişiyle son buldu.

Vali Çiçek, törenin peşi sıra gazetecilere yaptığı açıklamada, 30 Ağustos Utku Bayramı’nı büyük aynı haysiyet ve gururla kutladıklarını belirterek, “30 Ağustos zaferimiz elden Türkiye’dahi değil kazanıldığı dönemde ayrıksı mazlum ve lento altındaki milletlere bile balaban tıpkısı ümit vermiş, onların üstelik kurtuluş savaşlarına dayanç hazırlamış. Zaman üstelik cemaziyelevvel olduğu kabilinden bize tekrardan o günleri saymak yoğun ve düş veriyor.” diyerek konuştu.

Sivas

Sivas Valisi Yılmayan Şimşek, 5. Piyade Eğitim ve Liva Komutan Vekili Yaya Miralay Alemdar Özcan ve Sivas Belediye Reisi Hilmi Bilgin, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra Balkır, itibar defterini imzaladı.

Balkır, Özcan ve Bilimci elan sonradan valilik makamında tebrikleri kabul etti.

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda planlı tören ise Parıltı, Özcan ve Bilim Adamı’in merasim aracından vatandaşların bayramını kutlamasıyla başladı.

Konuşmaların yapıldığı, el oyunları gösterilerinin sunulduğu izlence, tören geçişi ile sona erdi.

Törene, AK Tümen Sivas Milletvekili Semiha Ekinci ile CHP Sivas Mebus Ulaş Karasu da katıldı.

Kırşehir

Cacabey Meydanı’ndaki törende, Atatürk Anıtı’na Valilik ve Uray Başkanlığı çelenkleri koyuldu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra Kırşehir Valiliğinde düzenlenen akseptans törenine geçildi.

Ardından Cacabey Meydanı’nda gerçekleştirilen törende, Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara ve Kırşehir Belediye Reisi Selahattin Ekicioğlu, törene katılanların ve halkın bayramını kutladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra Güllabi Üsteğmen Yunus Turgut bire bir enformasyon yaptı.

Kırşehir Belediyesi Mehteran Takımının konseri ve şiirler okunmasının ardından umum oyunları gösterisi düzenlendi.

Program, merasim geçişiyle sona erdi.

Nevşehir

Nevşehir’deki törenler, Hükümet Konağı uğrunda Atatürk Anıtı’na çelenk koyulmasıyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın peşi sıra Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, makamında tebrikleri akseptans etti.

Daha sonradan Becel, Şehremini Mehmet Sarban ve İl Güllabi Komutanı Mümessil Miralay Bahittin Garaz Yakın, Bilgisizlik ve Spor Müdürlüğü 2 numaralı çim sahada halkın bayramını kutladı.

Şiirlerin okunduğu ve konuşmaların yapıldığı kutlamalarda, öğrenciler mütenevvi gösteriler sergiledi.

Programın böylece kirli strateji, devriye, uyuşturucu, mayın ve bomba arama köpekleri eylem yaptı.

Share: