Büyük Zafer’in 100. sene dönümü İstanbul, Ankara ve İzmir’de coşkuyla kutlanacak

Ekin ve Turizm Bakanlığınca, Nazik Taarruz ve Başkumandanlık Yer Muharebesi’nin 100. sene dönümünü ferda İstanbul, Ankara ve İzmir’dahi bir nice etkinlikle kutlanacak.

Türk ordusunun 30 Ağustos 1922’da kazandığı zaferin destani öyküsü, Atatürk Kültür Sarayı (AKM), CSO Ada Ankara ve İzmir Gündoğdu Meydanı’nda konserler, gösteriler ve danslarla sahneye taşınacak.

Etkinliklere ilişkin AA muhabirine açıklamada mevcut Kültür ve Turizm Bakanlığı Iyice Sanatlar Umumi Müdürü Ömer Faruk Belviranlı, ferda AKM önünde İstanbul Celal Senfoni Orkestrası’nın ve MFÖ çalgı grubunun görüntü alacağını belirtti.

Belviranlı, İzmir Gündoğdu Meydanı’nda da İzmir Heybet Senfoni Orkestrasıyla Fatih Erkoç ve Ahmet Baran konseri olacağına meni ederek, şunları kaydetti:

“Dinleti öncesinde üstelik 30 Ağustos üzere müstahzar, ‘Son Söz’ ile bu ülkenin şahlanışını orkestramızla bu arada ortaya koyacağız. Bununla üstelik bitmiyor, üçüncüsü Ankara’birlikte Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestramızın bulutsuz alanında Ankara Çap Türk Dünyası Raks ve Saz Topluluğumuz ve programın ikinci bölümünde üstelik hepimizin yakından tanıdığı Fazla Nur Yengi ve Yusuf Cenup konserleri yapılacak. Sayın Bakanımıza buradan teşekkür ediyoruz. Bu imkanı, bu desteği bize verdikleri için. Balaban Utku gene kutlu olsun. Bu sunturlu günlerde, bu mutlu günlerde, alay malay beraberlikte hep beraber bu vatanın coşkusunu içimizde yaşayalım. Bu milletin birliğini, beraberliğini içimizde yaşayalım diyoruz.”

“Konserimizin Milli mücadelemize atfedilmiş bestelerden, türkülerden ve marşlardan oluşmasına dikkat ettik”

AKM Genel Görüşme Yönetmeni Remzi Buharalı birlikte “Ülkemizin hars ve nutuk sahnesi, İstanbul’un mülakat noktası Taksim’üstelik Atatürk Kültür Merkezi’nin uğrunda dev bir fon kurduk. Bu hayalet, Mustafa Kemal Atatürk ve ordularının 100 sene evvel nail olduğu balaban zaferin kutlaması amacıyla kuruldu. Tabiatıyla kim İstanbul Celal Senfoni Orkestramızın çok altın sanatçıları, İstanbul Celal Opera ve Balemizin çokça yetişkin koro sanatçıları, bu sahnede olacaklar ve reis Hasan Niyazi Tuğra yönetiminde İstanbul’birlikte coşkuyla Zafer Bayramı’nın yüzüncü yılını kutlayacağız. Taksim Meydanı bu konserle coşacak. Galibiyet Bayramımızı bilcümle gelişigüzel kutlulamak üzere tüm sanatseverleri, yekpare halkımızı Taksim’e davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

AKM’üstelik uğrunda gerçekleştirilecek “Şişman Zaferin 100. yılı İstanbul Özel Konseri”nde İstanbul Şevket Senfoni Orkestrası’nın şefliğini üstlenen Hasan Niyazi Tura ise “Konserimizin Milli Mücadelemize, Halas Savaşımıza atfedilmiş bestelerden, türkülerden ve marşlardan oluşmasına özen ettik. Bunları hazırlarken Volkan Severcan’ın o kalpten sesiyle ve yorumuyla seslendireceği haddinden fazla pir bire bir güçlü dahi var. Aynı da video altyapısı olacak.” diye konuştu.

Tuğra, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Milli mücadelenin bütün kahramanlarına bizim hakeza naçizane tıpkı korku gösterimiz olacak ve bu kurguyu baştan sona ego üstlendim. Tamamıyla Türk bestecilerin ve ekseriyetle Kurtuluş Savaşı’na ithafen, değilse de o ruha akla yatkın müziklerin içinde sevgili müzikseverlerin anında yakalayacakları Sert Tuğra’nın ‘Küçük Ağa’ dizisi için bestelediği Tarık Buğra’nın romanından uyarlanmıştı, onun özgün müzikleri bizim kurgumuzun omurgasını yapılanma ediyor. Onlara ilaveten üstelik marşlar, Türküler ve ibdai bestelerden oluşan çokça sunturlu ayrımsız deneyim hazırladık. Henüz birçok fena hâlde bayramlarda müzikseverlerle mülaki olmak ümidimiz var.”

İDSO, İDOB ve MFÖ, AKM’de görüntü alacak

AKM’nin Taksim Meydanı cephesinde kurulan dev sahnede, İstanbul Şevket Senfoni Orkestrası (İDSO) ve İstanbul Izzet Opera ve Balesi (İDOB) Korosu, önder Hasan Niyazi Tuğra yönetiminde dinleyicilerle buluşacak.

Zafer şarkılarından oluşan özel tıpkısı repertuvarın sunulacağı cümbüş meşgul konserde yüzü sıcak oyuncu Yanardağ Severcan, bu manidar günün anısına ayrımsız şiirle İDSO ve İDOB’a haremlik edecek.

İlk programın ardından, Türkiye’nin sevilen grubu MFÖ, dinleyicilerle tıpkı araya gelecek. 40 yıla benzeyen enstrüman kariyerinde sayımsız klasikleşmiş şarkıya imza atan ekip, 30 Ağustos Galibiyet Bayramı’nı Taksim Meydanı’nda kutlayacak.

30 Ağustos Utku Bayramı, Başkent’te bile CSO Cezire Ankara küşade alanda kurulan dev tıpkısı sahnede kutlanacak. Önder Cem Gürdal yönetiminde hayalet alan Iyicene Sanatlar Genel Müdürlüğü sanatçıları, bu düşündürücü günün 100. yıl dönümü için özel olarak hazırlanan bire bir repertuvar sunacak.

Danslı kahramanlık türkülerinin vadi alacağı izlence kapsamında Fetih Marşı’ndan Seymen Zeybeği’ne, O Bol Bayrak’tan Türk Çocuğunun Şarkısı’na, Eğilmez Başın Gibi’den Kızıl Kibik’e ve Çırpınırdı Karadeniz’den Hoşgelişler Ola’ya uzanan şümullü tıpkısı antoloji Ankaralılar üzere seslendirilecek.

Konser programının devamında ise pop müziğinin yüzü sıcak sesleri Yusuf Cenup ve Fazla Aydın Üstünlük, Şişman Yengi üzere hususi kendisine hazırladıkları şarkılarla sahneye çıkacak.

Kendi destanını yazan ve 9 Ilkgüz 1922’de antagonist işgalinden tamamen kurtulan İzmir, 30 Ağustos Galebe Bayramı’nın 100’üncü yıl dönümünü Gündoğdu Meydanı’nda üç özel etkinlikle kutlayacak.

Firez ve Turizm Bakanlığı Güzelce Sanatlar Umumi Müdürlüğü eliyle hazırlanan ve İzmir Fehamet Türk Dünyası Dans ve Çalgı Aleti Topluluğu eliyle sahnelenen “Yengi Yolu 100. Sene Epilog” müzikali, kutlamalar kapsamında İzmirlilerle buluşacak.

Zübeyde Hanım’ın oğlu Mustafa Eksiksizlik Paşa’ya eve zaferle dönmesini kâm ettiği son sözünden ilhamla sahneye taşınan “Zafer Yolu 100. Sene Son Söz”, İzmir’in koskocaman galibiyetini konu ediyor.

Yüz yabanlık dev bire bir kadroyla hazırlanan eylem, Büyük Yengi’e revan yolu, işgal güçlerine önce kurşunu atan Hasan Tahsin’in hikayesinden başlayarak 9 Ilkgüz’de düşmanın denize dökülmesine arbede, tekmil detayları ve coşkusuyla ele alacak.

İzmir’in mücadelesini sanatseverlerle buluşturan gösterinin peşi sıra, Fatih Erkoç ve Ahmet Yağmur, İzmir Izzet Senfoni Orkestrası eşliğinde “30 Ağustos Özel Konseri”nde tıpkısı sahneyi paylaşacak.

Share: