Bursa’daki Nilüfer Barajı’nın suyu yok denilecek büyüklüğünde azaldı

Bursa’nın içmece suyu ihtiyacının karşılandığı Nilüfer Barajı’nda yağışsızlık yaşanıyor.

Nilüfer Çayı üstünde kurulan ve 2007 yılından beri hizmet veren, almanak 60 milyon metreküp su kapasiteli Nilüfer Barajı, sonuç dönemdeki sezonluk kuraklıktan huysuz etkilendi.

Bölgenin detaylı süredir yağmur almaması nedeniyle 1,47 kilometrekarelik barajdaki akarsu finiş noktasına ulaştı.

Bursa Su ve Şebeke İdaresinin (BUSKİ) toplumsal iletişim araçları hesabından yapılan paylaşımda, Nilüfer Barajı’ndaki doluluğun yüzdelik 1’e düştüğü, kentin değişik içmece suyu kaynağı Doğancı Barajı’ndaki doluluğun ise yüzde 50 olduğu belirtildi.

Su tasarrufu çağrısı

Doğayı ve Çevreyi Himaye Derneği (DOĞADER) Umumi Heyet Üyesi Gaye Çipo, AA muhabirine, dünya genelinde iklimle ilişkin sorunlar yaşandığını söyledi.

Her yılın aynı önceki seneye göre kurak geçtiğini ifade eden Çipo, “Bundan Sonra kuraklıkla bağırsak içeyiz. Kuraklık hayatımızın bir parçası oldu. Bursa’dahi üstelik bunun etkilerini görüyoruz. Yüzdelik 1 almak ‘Su yok’ almak. Çekile çekile çökelge reşit, mil da haddinden fazla bir iki kalmış. Sebebi iklim krizi. İklim krizinin sebebi de biz insanlar.” dedi.

İklim krizine alın topyekun savaşım edilmesi gerektiğini anlatan Demir, gelecek ay yağışa dair umutlarının olduğunu fakat yağış olmazsa iri sıkıntılar yaşanabileceğini dile getirdi.

Demir, suyun kötü kullanılmaması, kıymetinin bilinmesi ve tasarruflu olunması çağrısında bulundu.

“Zooloji baraj göletinde benzeri taraftan sair tarafa geçiyor”

Nilüfer Barajı çevresinde koyunlarını otlatan Ilişkin Şekerci ise 62 yaşında olduğunu, daha önceki bu kadar kurak tıpkı sezon görmediğini aktardı.

Barajı ilk defa bu büyüklüğünde suları çekilmiş gördüğünü bildiren Şekerci, ” Ilkgüz, teşrinievvel, son teşrin aylarında böyle yağış olmadan bir sezon görmedim. Yani şu dakika umum ilk teşrin zamanı. Buğday, rüşvet ekildi. Bu mevsimde şita sebzeleri sulanıyordu. Hayvanlar baraj göletinde benzeri taraftan farklı tarafa geçiyor şu an. Karşıdan geçmemesi lazım haddizatında yani su artağan olması gerekirdi bu mevsimde.” diyerek konuştu.

Şekerci, kuraklık nedeniyle hayvanlarına yedirecek fino bulamadıklarını belirtti.

Akşamları koyunlara yem verdiklerini kaydeden Şekerci, “Yağmur olsaydı, hayvanlar duman yiyecekti, yemleme vermezdik. Tanrı yardımcımız olsun. çıktı yağsa birlikte gizler olamaz amma sunu azından baraja faydası peki, su birikir.” ifadesini kullandı.

Share: