Bursa’da “Süleyman Çelebi ve Veladet Geleneği Sempozyumu” düzenlenecek

Türkiye Ulum Akademisi (TÜBA) aracılığıyla planlı “Süleyman Çelebi ve Tevellüt Geleneği Sempozyumu” 16-18 Eylül’de Bursa’de gerçekleştirilecek.

TÜBA’dan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile 2022 yılı “Süleyman Çelebi Yılı” car edildi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde ulusal ve arsıulusal etkinliklerin düzenlenmesi kararlaştırıldı.

Bu kapsamda Firez ve Turizm Bakanlığı, Atatürk, Hars, Çevirgeç ve Gün Erdemli Kurumu, Türk Kurgu Kurumu, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Uludağ Üniversitesinin bile katkısıyla, Süleyman Çelebi’nin vefatının 600. yılında “Süleyman Çelebi ve Tevellüt Geleneği Sempozyumu” yapılacak.

Sempozyumda küşat panelinin ardından “Süleyman Çelebi ve Vesiletü’n-felah”, “Mevlid Edebiyatımız Şerhler, Nazireler ve Yansımalar”, “Mevlid Geleneği: Firez ve Danışma Dünyamızda İzler”, “Iştiyak Coğrafyamızda Mevlid: Türk Dünyası ve Rumeli’ye Açılan Pencere”, “Şehre Kaçmak: Bursalı Veladet Şairleri”, “Şuara ve Eserler, Yeniden Görmek: Sosyal ve Beşeri Bilimler Penceresinden Vesiletü’n-necat” antetli şeş celse düzenlenecek.

Açıklamada görüşlerine düzlük sunulan TÜBA Başkanı Prof. Dr. Yenmiş Şeker, sempozyumla Türk kültürünün belirleyici unsurlarından veladet geleneği ve bu anane ortamında kurucu şahsiyet kendisine varlığını devam ettirmiş Süleyman Çelebi’nin uluslararası düzeyde tanınırlığının sağlanmasını amaçladıklarını anlattı.

Süleyman Çelebi kadar yüce bire bir kendilik konusunda hareketlilik icra etmenin şişman yük olduğunu belirten Şeker, vefatının üzerinden 600 yıl eski olmasına rağmen bilgeliğinin adamlık üzerindeki etkisine dikkati çekti.

Şeker Hastalığı, sempozyumun kamu detaylarına incelikle çalışılarak hazırlandığına belen ederek şunları kaydetti:

“Bu özenle hazırladığımız sempozyum, benzeri yandan günümüzde açık tıpkı coğrafyada dallı güllü tevellüt geleneğinin tarihi süreçte ele alınıp işlenmesine, inançla donatılmış kullanılmamış eserlerin ortaya çıkarılmasına, tıpkı yandan bile içtimai hafızanın yenilenmesine, geçmişin hatırlanmasına, hatırlatılmasına ve bu kültürel unsurun yaşanmasına ve yaşatılmasına yardım sağlayacak. Antrparantez Türk dünyasında kültürel kimliğin belirleyici unsurlarından olan veladet geleneğinin mekân kültürlerdeki yansımaları üstelik işlenecek. Sempozyumda emeği geçen bilcümle olgun insanlarımıza şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.”

Share: