Bulgar polisin öldürülmesinde münasebetsiz 2 kardeş, ormanda yakalandı

EDİRNE’nin Lalapaşa ilçesine vabeste Küçünlü köyü çizgi bölgesinde, Bulgaristan çizgi polisi Petır Bicvarov’un (30), av tüfeğiyle öldürülmesiyle ilgili kurnaz komandolar vasıtasıyla ormanda yakalanan Mustafa E. (34) ile kardeşi Engin E. (28) adliyeye gönderme edildi. Çobanlık eden ve ‘hırsızlık’ suçundan kayıtları olan kardeşler, ifadelerinde, Bulgar polisinin tellerin yanından alarga etmek üzere kendilerini uyarıp, araç farını üzerlerine yakınca kötü açarak kaçtıklarını söylediği öğrenildi.

Bulgaristan’ın Türkiye’ye temel Elhova kentine tutkun Golyam Dervent köyü kısmında eski zaman saat 21.35 sıralarında devriye gezen hat polisi Petır Bıçvarov, Edirne’nin Küçünlü köyü temel bölgesinden açılan şiddetli sonucu başında vurularak öldürüldü. Olayın arkası sıra Edirne İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, şüphelilerin yakalanması amacıyla bölgede kapsamlı operasyonlar başlattı. İl Kurnaz Komutanı Albay Çılgın Bahadır’in yönettiği ve cingöz komandoların katıldığı faaliyetler, orman arazisinde sürdürüldü. Komandolar, 2 şüpheliyi ormandan çıkamadan, yanlarında olayda geçer 1 av tüfeği ve 23 fişek ile yakaladı.

‘HIRSIZLIK’ VE ‘KONUT DOKUNULMAZLIĞINI İHLAL’DEN KAYITLARI VARMIŞGözaltına alınan Mustafa E. ve kardeşi Engin E.’nin, Süloğlu ilçesinde çobanlık yaptıkları ve ‘hırsızlık’ ile ‘konut dokunulmazlığını ihlal’ suçlarından kayıtlarının olduğu belirlendi. Kardeşlerin, hat bölgesine habersizce göçmenlerden mülk ya birlikte değerli eşyalarını ahzetmek için gittikleri ve 4 çağ ormanda kaldıkları öğrenildi. Olay gecesi çizgi hattındaki tellerin mapushane olan kısmında çaktırmadan göçmenleri bekleyen kardeşlerin, Bulgar çizik polisi vasıtasıyla fark edilerek, uzaklaşmaları için uyarıldıkları belirtildi. Bulgar polisin, aracın farlarını yakıp, tahril teline 10 metre mesafede bulunan kardeşlerden uzaklaşmasını istemesi üstüne Mustafa E.’nin tüfekle incitici açıp, bulanık ve hafif yağmurlu havada bir anda bölgeden kaçtıkları kaydedildi. Suratsız kardeşlerin, verdikleri ifadede, Bulgar tahril polisinin kendilerini ayırmak üzere uyarıp, kurgu farlarını üzerlerine yakmasının arkası sıra kırıcı açarak kaçtıklarını söyledikleri öğrenildi. Mustafa E. ile kardeşi Engin E., jandarmadaki işlemlerinin ardından adliyeye irsal edildi.BULGAR ASTRONOMI EDİRNE’DEÖte yandan Bulgaristan İçişleri Nazır Yardımcıları Ventzislav Katinov, Emil Gançev, Arsıulusal Güvenlik İşleri Müdürü Atanas Traykov İlkov, Cingöz Hususi Harekat ve Terörle Savaşım Genel Müdürü Todor Borisov Grebenarov, Sınır Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı Radoslav Aleksandrov Kulekov, Bulgaristan Edirne Başkonsolosu Borislav Dimitrov, Şehbender Atanas Dimov, Konsolov Muavini Şehbender Roberto İnavov, Edirne’ye geldi. Bulgar gök bilimi, valilikte Ilbay Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Edirne 54’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tugay Mehmet Cihanoğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Sivri Bahadır, İl Itimat Müdürü Mustafa Alçalar, Trakya Gümrük ve Aut Ticaret Nahiye Müdürü Nihat Kınık ile toplantıya katıldı. ’24 SAAT GEÇMEDEN YAKALANDIKLARI İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM’Valilikteki toplantı sonrası mütekellim Bulgaristan İçişleri Icra Vekili Yardımcısı Emil Gançev, Türk yetkililere, şüpheliler 24 saat geçmeden yakalandığı amacıyla teşekkür ettiklerini söyledi. Gançev, “Türk asayiş güçlerine teşekkür ederim. Türk makamları suçluları 24 saat ortamında yakalayıp tutuklanmalarını sağladı. Edirne Valiliği ile alelhusus gelecekte bu garip olayları önlemek ve düzenlilik güçlerimizin etkileşimini geliştirmek üzere eş domestik faaliyetler yapmak asıl fikrimizdi. Sınır ve gümrük açısından ilişkilerimizde iyileştirmelerin sağlanacağı ve yüksek düzeyde ehliyetli olması öngörülen bu anlamda İçişleri Bakanlığı, gümrük polisliği, organize taksirat, millî polis güçleri emniyet amirlikleri kapsamında ayda tıpkı oluşturulan yerli konseyler ile toplantıların olması gerektiği konusunda anlaştık. Ayrıca daim çalışacak kuma faaliyet gruplarının kombinasyon edilmesini konuştuk” dedi.

İki ülkenin dahi sınırda düzenlilik güçlerinin artırılması üzerine fikir birliğine vardığını tamlayan Gançev, “Bitirmiş sayısının artırılacağına dayalı Edirne Valisi’nden garanti aldık. Bu cerrahi müdahale evvel başlatıldı. Bizim de çalışmalarımız ayrımsız dikkatle gerçekleşecek. Daim çalışacak ve ayda sunma az 1 posta derinti yapılacak, kuma komisyonlar oluşturulacak” diye konuştu.

Share: