Bu yıl 40 bin 500 ton şeker hastalığı üretimi hedefleniyor (2)

Türkiye’birlikte şeker pancar ekiminin oylumlu yapıldığı illerden Muş’ta, bu sene 280 bin ton pancardan 40 bin 500 titrem şeker üretimi hedefleniyor.

Geniş ve artağan tarım arazilerinde birçok ürünün yetiştirildiği Muş Ovası’nda, 1200 fellah yoluyla 46 bin dekar alana pancar ekiliyor.

Tarlalarda işçiler eliyle sökülerek kamyon ve traktörlere yüklenerek Muş Şeker Üretim Sanayi NANIAZIZ’ye taşınan çükündür, bilek süreçlerin arkası sıra sofralara ulaştırılıyor.

Toprak ve çamurdan arındırıldıktan bilahare bant sistemiyle fabrikaya ulaştırılan pancar, yıkama, soyma, akçakesme, rendeleme, haşlama ve print üzere işlemlerin peşi sıra şerbet filtrelerinden geçirilerek belli başlı benzeri kıvılcım düzeyinde kristalleştirilip şekere dönüştürülüyor.

Fabrikada 50 kilogramlık torbalara doldurulan şeker, yurdun ciharıyek yanına gönderiliyor.

Geçen yıl 56 bin 500 dekar alandan elde edilen 264 bin titrem şeker pancarından 38 bin 290 titrem şeker üretiminin yapıldığı kentte, bu yıl şeker üretiminin 40 bin 500 tona yükseltilmesi hedefleniyor.

Muş Şeker Üretim Endüstri KAZANÇ Umumi Müdürü Turgut Kızılkaya, AA muhabirine, bu sene 280 bin ton şeker pancarı beklentilerinin olduğunu anlatım etti.

Kentin bereketli arazilerinde üretilen pancarın alımına ayrımsız müddet evvel başladıklarını anlatan Kızılkaya, şöyle bitmeme etti:

“söz konusu pancarı işlediğimizde 40 bin 500 ton A kotası şekeri üretmeyi öngörüyoruz. Bununla beraber kestirmece 1000 titrem melas, 70 bin ton civarında küspe elde etmeyi planlıyoruz. Muş için çok balaban ayrımsız uzanım. Muş Şeker Hastalığı Üretim Sanayisi olarak rustik kesimde konuşu döngüyü sağlıyoruz. Rustik nüfusu durumunda tutmaya, toprak kayması engellemeye çalışıyoruz. Durumunda istihsal arttığı sürece site ekonomisine olan yardım çokça henüz fazla artıyor. Güçlük yelpazemiz haddinden fazla açık. Fabrikanın büyümesi amacıyla elimizden geleni yapıyoruz. Bu konuda üstelik çiftçilerimiz fabrikaya bindi oluyor. Biz bile çiftçilere bindi sunuyoruz. 250 dönüm beden şeker pancarı eken çiftçilerimize pahal anlamda bindi sağlıyoruz.”

Fabrikanın kent ekonomisi açısından önemine değinen Kızılkaya, “Üretimevi olarak çiftçiye 650 milyon teklik yardım sağlıyoruz amma melas, küspe ve şeker satışlarıyla beraber ilin ekonomisine kestirmece 1,5 bilyon liralık katkı sunacağımızı öngörüyoruz.” dedi.

Bu konuşu döngünün ilin ekonomisini hareketlendireceğini rapor eden Kızılkaya, bu sene pancar fiyatlarında yapılan iyileştirmeler, çiftçiye sundukları ayni ve nakdi avansların yüksek olmasının gelecek yıl için aheste taleplerin oluşmasını sağladığını aktardı.

“Gelecek yılı, rekorlar yılı yerine car ediyoruz”

Çükündür ve şeker üretiminde rakamların artmasını beklediklerini dile getiren Kızılkaya, şunları kaydetti:

“Ati yılı çükündür ve şeker üretimi acısından rekorlar yılı adına ilan ediyoruz. İnşallah utangaç olmayacağız. Rengi ve billur kıta büyüklüğü açısından çokça kaliteli şekerimiz var. Gün Doğusu ve Güneydoğu Küçük Asya bölgelerine kırıcı oranda şeker hastalığı sevkiyatı yapıyoruz. Fabrikanın kapasitesini artırdık. Adı konulmamış ikinci aynı üretim kurduk diyebiliriz. Fabrikanın çükündür el işi kapasitesi artırıldı. Günde 7 bin ton çükündür almamıza karşın şalter kuyruğu oluşmuyor. Küspeyi paket yerine çiftçilerimize sunuyoruz. Pancar alım aya fiyatı 1450 teklik. Çiftçiler, işçilik ve mahrukat üzere ihtiyaçlarını tamamını nakdi avanslar üzerinden karşılıyor. Bire Bir zamanda döl ve tezek desteği veriyoruz. Muş Ovası’nda siktirici üreticilerin olduğunu gördük. Biz bu çiftçileri büyütmeye müteveccih ara sıra projeler geliştirdik. 200 dönüm üzeri ekim fail çiftçilerimize ayrımsız sonraki yılın çükündür parasını mahsup edilmek amacıyla veriyoruz. Bunun meyvesini almış durumdayız.”

Çiftçilerden Haluk Dizdaroğlu birlikte “Bu yıl 950 dönüm şeker hastalığı pancarı ekimi yaptık. 7 bin ton şeker pancarı hasat etmeyi bekliyoruz. Bu yıl verim henüz mebzul. Aya eşit, bizler amacıyla gönül tokluğu edici. Fabrikanın verdiği desteklerden de memnunuz.” dedi. (2)

Share: