Bu okulda karne sevinci “ikiye” katlanıyor

İzmir’birlikte 24 ikiz ile tıpkısı üçüzün eğitim gördüğü ve bu nedenle “ikizler okulu” kendisine ünlenen ortaokulda karne sevinci bu devir dahi ikiye katlandı.

İzmir’üstelik 2 bin 692 okuldaki 30 bin 151 derslikte eğitim talim gören ekol öncesi, beş, ortaokul ve liselerdeki tahminî 774 bin öğrenci, bir numara bölüm karnelerini alarak periyot tatiline girdi.

Buca ilçesinde ikiz öğrenci oranıyla ünlenen 1527 mevcutlu Makbule- Süleyman Alkan Ortaokulu’nda ise karne heyecanı ayrı bire bir önem taşıyor.

Okuldaki 24 ikizden 8’i 5, 4’ü 6, 4’ü 7, 6’sı 8, 2’si birlikte temel dershane öğrencisi… Antrparantez 8. sınıfta tıpkı da üçüzler tahsil görüyor.

Bazı kardeşler benzerlikleri zımnında arada bir hem öğretmenleri hem dahi arkadaşları yoluyla karıştırılıyor. bahis konusu kardeşlerden bazıları benzeri sınıfta bazıları ise farklı sınıflarda eğitimlerine bitmeme ediyor.

Yarıyıl tatili nedeniyle düzenlenen karne dağıtım törenine katılan İlçe Milli Terbiye Müdürü Hüseyin Gündüz, ikiz ve üçüz kardeşlerle tıpkı araya geldi.

Çocuklara karnelerini dağıtan Devir, AA muhabirine, Buca’birlikte tahminî 83 bin öğrencinin eğitim bilimi talim gördüğünü, Makbule-Süleyman Alkan Ortaokulu’nun ise farklı aynı özelliği olduğunu söyledi.

Okuldaki koşa mektepli oranının dikkati çektiğini nâkil Zaman, “Gençlerimizi geleceğe hazırlamaya çalışıyoruz. Onlar bizim teminatımız, elimizden gelenin genişlik iyisini yapmaya çalışıyoruz. Bize seçkin kalem donanımı sağlayıcı devletimiz iyi olsun, var olsun.” dedi.

İkizler okulu sanılıyor

Okul Müdürü Bertan Alçak birlikte 2018’birlikte okulda 32 ikizin bulunduğunu, bu suret azalmasına karşın geleneğin devam ettiğini dile getirdi.

Bu durumun okula ayrı bire bir gelgel kattığını vurgulayan Kırıcı, şunları kaydetti:

“2018’da bu durumun basına yansıması üstüne ikizleri olan haddinden fazla sayıda ege okula gelmeye başladı. ‘Sizin okulunuzda ikizler varmış. Tığ da karışmak istiyoruz’ diye niteleyerek. Burayı cevza okulu zannediyorlar. İkizler projesi var zannediyorlar. Bittabi kim böyle tıpkısı projemiz yok ama velilerimiz geliyorlar. Biz dahi uygun şartlarımız olduğu sürece onların kayıtlarını yapıyoruz. Bu şekilde geleneğimiz bitmeme ediyor. Okulumuzun akademik başarısı, içtimai, kültürel başarıları bile ön planda. Tığ de eğitim bilimi öğretim hayatımızda çocuklarımıza yararlı olmaya çalışıyoruz.”

Arkadaşları karıştırıyor, aileler tanıyor

Okuldaki ikizlerden 8. dershane öğrencileri Ecrin ve Ecem Erin kardeşler bile hem karne hem takdir belgesi sevinci yaşadı.

Tatile mutlu girdiklerini anlatan Ecrin Erin, “Aynaya baktığımda ben çok benzetmiyorum, ailemiz karıştırmıyor bizi ama yakınlarımız ve arkadaşlarımız karıştırıyor. Umumi adına hobilerimiz üstelik ayrımsız.” dedi.

Ecem Bekâr ise kardeşiyle dörtköşe bir tatil geçirmeyi amaçladıklarını dile getirerek, “Amiyane kardeşimiz var 2 yaşında, o üstelik bizi karıştırmıyor, adımızla sesleniyor. Ben haddinden fazla benzediğimizi düşünmüyorum ama küçüklük fotoğraflarıma baktığımda kendimi bulamıyorum. Anneme soruyorum ‘bu ego miyim’ diyorum, ‘hayır’ diyor amma kandırma olamıyorum.” diyerek konuştu.

Efe Yasakçı dahi “İkizlik banko edisyon tıpkı madde ama ferah tarafları üstelik var, oyun arkadaşın oluyor, birbirimizi kolluyoruz amma çok çarpışma çıkıyor, çünkü birbirimizin olan şeyleri karıştırıp alıyoruz arada sırada. İkimiz dahi Beşiktaşlıyız. Bozuk fotoğraflara baktığımızda kendimizi tanıyamıyoruz, bilfarz bebeklik fotoğraflarımızda birbirimizi hiç ayıramıyoruz. Annemle babam bizi karıştırmıyor, sesten ve gözlükten ayırt edebiliyorlar.” ifadelerini kullandı.

İkizi Iye Kavas birlikte hele arkadaşlarının onları karıştırdıklarını vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Yakında arkadaşlarımızla oynarken beni ebelemek adına kardeşimi ebelemişlerdi. Karne notlarımıza gelince ikimizin de dolgunca, bundan sonraki hedefimiz inşallah notlarımızı arttırmak olacak. Çalışacak biri olduğu üzere beraberinde, notlar bol oluyor, bilmediğin şeyi kardeşine sorabiliyorsun o da sana soruyor.”

Okuldaki üçüzlerden 8. derslik öğrencisi Ongun Şafak ise kız kardeşleriyle birbirlerine hem ıra hem bile fiziki olarak benzemediklerini söyledi.

Selin Şafak dahi Mesut ile çıktı anlaştığını, kardeşi Melisa ile çokça farklı olduklarını dile getirdi.

Share: