Bu karye çokça abus! Ayrıntılar akşam eve bile gelmese aileler alçalma etmiyor

İmam dışında herkesin “Yeşilyurt” soyadını taşıdığı 100 haneli, 740 nüfuslu Aksöğüt’te 26 yıldır fariza yapan mortocu Mehmet Şafi Sevcan’ın, Ballıkaya köyüne tayininin çıkmasının arkası sıra 13 yıldır Şanlıurfa’de imamlık özne ve köylülerin üstelik akrabası olan Akif Yeşilyurt köye nasıp edildi. Kullanılmamış imamın göreve başlamasıyla köylülerin tamamının soyadı “Yeşilyurt” oldu. Kocabaşı Emrullah Yeşilyurt, AA muhabirine, 4 ahi olan dedelerinin yaklaşık 140 sene önce kurduğu köyde yaşayanların mülevven görüntüler oluşturduğunu söyledi.

“YENİ MEVRUT İMAM BIRLIKTE AKRABAMIZ”

Köyde bundan önce önder dışında herkesin tıpkısı soyadını taşıdığını anımsatan Yeşilyurt, “Sadece imamımızın aile adı değişikti. Onun tayini bundan sonra. Yeni mevrut imam üstelik akrabamız. Şu anda imamımız dahil 740 gönül benzeri aile adı taşıyor. Okulda görevli öğretmenler ise köyde yaşamıyor.” dedi.

KARIŞIKLIĞA ILLET OLUYOR

Köyde adaş olan öğrencilerin okulda arada sırada karışıklığa bozukluk olduğunu bile dile getiren Yeşilyurt, öğretmenlerin öğrencileri, “Muhammet 1, Muhammet 2, Muhammet 3” şeklinde sıraladığını anımsattı.

“ÇOCUĞUMU ALÇALMA ETMİYORUM”

Cami imamı Akif Yeşilyurt dahi 23 yıl aradan sonra doğduğu köye atanmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. Yeşilyurt, “Tanrı çarkıfelek etti ve buraya atandım. Tanrı bizlere evire çevire hayırlar, iyice işlemler yapmayı yıldız etsin. Köyümüzün kâffesi akraba. Köyde ecnebi kimse namevcut. Akşam Ezanı eve gelmediği ant çocuğumu nikbet etmiyorum. Biliyorum kim evet kardeşimin evet amcamın evindedir.” ifadelerini kullandı.

“AYNI ANDA İKİ KİŞİ BERABER KALKABİLİYOR”

Köylülerden Mehmet Yeşilyurt de adaş olan kişilerin karışıklığa hastalik olduğu köyde ayrımlı hatırat biriktirdiklerini aktardı. Okulda adaş olanların arada sırada baba ismiyle birlikte çağrıldığını bildiren Yeşilyurt, “Hoca tıpkısı öğrencinin ismini söylediğinde bire bir anda iki birey beraber kalkabiliyor.” dedi.

“AMCAMIN OĞLUYLA İSMİMİZ KARIŞMIŞTI”

Bu durumun arada bir banka ve farklı kurumlarda birlikte kargaşa olduğuna dikkati çeken Yeşilyurt, şöyle bitmeme etti: “Yeşil kart için ait kuruma gittim. Benimle adaş olan amcamın oğluyla ismimiz karışmıştı. Bu yanlışı tashih etmek üzere ayrımsız hafta uğraştım. bir defa da yeşil kartımı getirmişlerdi. Adımı ve cet adımı sordular. Babamın adının Abdullah olduğunu söyledim. Bire Bir akrabam de benimle adaş ve babasının adı Abdullah diyerek cengel oldu. Yeşil kartım tağyir oldu. Bunu sorduğumda adıma tapu göründüğünü söylediler. Adıma rastgele tapu olmadığını söyledim. Tapuya gittim ve benimle 80 yaşındaki bir akrabamın isimlerinin karıştığını öğrendim.”

Yerine tıpkı kurumdan para cezası gelen teyzesinin oğlu İshak Yeşilyurt’un ilgilendiren kuruma gidip borcunu ödediğini fakat onun hesabına ayrımsız adaşının borcunun silindiğini anlatan Yeşilyurt, yaşanan karışıklıklara bile alıştıklarını bildirdi.

Share: