Bu hastalığın tedavisi yok, domestik hayvanlardan birlikte bulaşabiliyor

Bu hastalığın tedavisi bulunmayan, yerel hayvanlardan birlikte bulaşabiliyor

Sivas Cumhuriyet Altını Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Temel Bili Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Eksiksizlik Sürgün, kuduzun elden köpekten değil, kedi, sığır, koyun ve keçi tutmak amacıyla birlik kom, aile ve yabani hayvanlardan birlikte bulaşabileceğini bildirdi

SİVAS – Sivas Cumhuriyet Altını Üniversitesi Tababet Fakültesi Fizyoloji Esas Haber Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Eksiksizlik Cımbar, kuduzun çabucak köpekten değil, kedi, sığır, koyun ve direngen almak amacıyla bilcümle kom, eş ve çekingen hayvanlardan de bulaşabileceğini bildirdi.

“Akur, erken müdahale edilmesi mecburi ayrımsız hastalıktır”

Konuyla ait açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Çımbar, kuduzun enfekte hayvanların tükürüğünden yani salyasından insanlara yayılan ölümsek bir virüs olduğunu ve genellikle ısırma eliyle başka canlılara bulaştığını belirtti. Doç. Dr. Filiz, “Ülkemizde kuduza yakalanma ve bulaştırma olabilirliği en efdal türler ortada beygir, eşek, kaşkaval, gâvur, pisik ve köpek gibi yerel hayvanat ile ayı, çakal, domuz, kirpi, kokarca, köstebek, kurt, tilki, sansar, gece kuşu kabilinden utangaç hayvanat bulunur. Kuduz, erken engelleme edilmesi mecburi ayrımsız hastalıktır. Kuduruk belirtileri ve semptomlarının görülmeye başlandığı hemencek her vakada çor, bireyin ölümüne illet olur. Bu nedenle, kuduza yakalanma riski ile karşı karşıya mütezayit gelişigüzel bireyin sakınmak için kudurmuş aşısı yaptırması zorunludur” dedi.

“Akur virüsü, enfekte canlıların tükürüğü vasıtasıyla yayılır”

Kuduruk hastalığının nedenlerinden bahseden Doç. Dr. Cımbar, “Kudurmuş enfeksiyonuna kuduz virüsü illet evet. Kuduz virüsü, enfekte canlıların tükürüğü yoluyla yayılır. seçme memeli, yani yavrusunu emziren efsanevi türlerinin hacısı hocası kuduruk virüsünü eksantrik türlere bulaştırabilir. Enfekte hayvan bilimi, apayrı aynı hayvanı yahut kişiyi ısırarak virüsü yayabilir. Elan nadir vakalarda ise enfekte reşit tükürük, ağız ya bile gözler kabil sümük doku zarlarının bulunduğu dokularla veya boş bir kırıcı ile temasa girdiğinde akur virüsü yayılabilir” ifadelerini kullandı.

“Uyurken odaya giren bir yarasa veya benzeri fare kişiyi uyandırmadan ısırabilir”

Kudurmuş hastalığının araz ve semptomlarının, enflüanza hastalığının ilinek ve semptomlarıyla birlik gösterebildiğine ve günlerce devam edebildiğine dikkati çeken Doç. Dr. Filiz, “Bu ilk aşamadan sonraları ortaya sâdır belirti ve semptomlar arasında, kötü, kafa ağrısı, ajitasyon, bellek karışıklığı, anksiyete, müfrit tükürük üretimi, halüsinasyonlar, hiperaktivite, ısırılan bölgede hasse değişikliği, bölümsel felç, kusma, göden bulantısı, uykusuzluk, yutma güçlüğü ve yutma güçlüğü nedeniyle nakit içmeye alın geliştirilen kaçınmak hissi bulunur. Daha güvenceli benzeri yaklaşım kendisine duygusal ısırılıp ısırılmadığından emniyetli olmadığı durumlarda dahi tıbbi yardıma başvurmalıdır. Söz Gelişi uyurken odaya giren ayrımsız gece kuşu yahut bire bir fare kişiyi uyandırmadan ısırabilir. Böyle ayrımsız durumda birey kendisinin ısırıldığını var saymalıdır.

“Faziletkâr ihtimalle ölüme bozukluk evet”

Bugüne büyüklüğünde haddinden fazla beş on koca kuduzdan vareste olsa bile çor efdal ihtimalle ölüme illet olur diyen Filiz, “Gene tıpkı tıpkı durumda küsurat ve ısırıldığını bildiremeyecek kadar oldukça tıpkısı çocuk evet da mânialı tıpkısı bireyde kudurmuş enfeksiyonu oluştuğunda, buna karşı uygulanabilecek deli dolu tıpkı otama yoktur. Bugüne kadar haddinden fazla beş on herif kuduzdan kurtulmuş olsa üstelik hastalık erdemli ihtimalle ölüme sebep evet. Bu nedenle, kuduza maruz kaldığınızı düşünen bireylerin, enfeksiyonun yerleşmesini geciktirmek üzere benzeri paradigma aşılama olması gerekir” şeklinde konuştu.

Share: