BTSO Başkanı Burkay: “Yıpranmamış sükse hikayelerini bütün gelişigüzel yazacağız”

Bursa Tecim ve Endüstri Odası (BTSO) Umumi Heyet Başkanı İbrahim Burkay, Bursa gelişim dünyasının desteği, kentteki hayatiyetli görevdaşlık ve kuma akılla yaklaşık 10 yılda site ve mevki ekonomisi tarihine birçok oylumlu projeyi kazandırdıklarını belirterek, “Etkili bir sağgörü, işlek tıpkı izleme, dinç tıpkı iktisat ve dallı güllü tıpkı döl hedefiyle projeler geliştirdik. Biliyoruz ki ne yapsak Bursa’mız amacıyla bir iki. Hangi yaptıysak Bursa’ya değer. Kullanılmamış dönemde dahi yemeden içmeden Bursa’nın değil, Türkiye’nin sükse hikayesini bütün alay malay yazacağız” dedi.

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, 2013 yılından bu yana Bursa gelişim dünyasının çatı kuruluşu BTSO’birlikte hayata geçirdikleri projeleri ve yıpranmamış döneme ilişik hedeflerini iş dünyasının korkulu katılma sağladığı toplantıda paylaştı. Programa BTSO Divan ve Patika Komitesi ile Yüksek İstişare Oturmuş üyelerinin beraberinde aksiyon dünyası kuruluşlarının temsilcileri, OSB başkanları ve SİAD’ların yöneticilerinin düzlük aldığı bin fazla iş kadını katıldı. Programda son 10 yılda yaptığı çalışmalar ve ati hedeflerine ait mufassal ayrımsız sokum eden BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay, “İnsanoğlunun sınırlarını belirleyen hayalleridir. Önce fon valör, sonradan o hayalin peşinden koşarsınız. 25 Mart 2013 tarihinde gene bu salonda tıpkı araya geldiğimiz toplantıda Bursa’mız için kurduğumuz hayalleri paylaşmıştım. İnsanların olduğu kabilinden kentlerin da hayatında dönüm noktaları vardır. Ne zaman kiminle, ne adımları attığımız geleceğimizi belirler. Şükürler olsun kim eşine az rastlanır tıpkısı kuma beyin ve iradeyle kısaca 10 yılda site ve talih ekonomisinin tarihine birçok balaban projeyi hayata geçirdik. Neyi başardıysak hisse senedi dünyamızın desteğiyle başardık. Biliyoruz ki hangi yapsak Bursa’mız üzere beş altı. Hangi yaptıysak Bursa’ya değer” diyerek konuştu.

“BTSO uygulayım bilimi ve yetişek adası hisse senedi dünyasına izan kazandırıyor”

İş dünyası buluşmasında BTSO’nun 2013 yılından bu yana hayata geçirdiği 60’ı fazla projeye ve ati hedeflerine ilgili tafsilatlı aynı projeksiyon sunan Burkay, BTSO öncülüğünde Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK destekleriyle hayata geçen Gökmen Feza Havacılık Eğitim Merkezi’nin (GUHEM) Avrupa’nın yeryüzü iri birikim merkezlerinden birisi olduğunu kaydetti. Uludağ Hayat Boyu Eğitim Bilimi Merkezi’nin Avrupa’birlikte ve dünyada birçok örneği olan aksiyon dünyasının yeryüzü önemli müracaat merkezlerinden birisi namına kurgulandığını dile getiren Burkay, DOSAB’daki BTSO Uygulayım Bilimi ve Terbiye Adası’nda kayran düzlük BUTGEM, BUTEKOM, Mümasil Üretimevi, BTSO Aş Damı Akademi, MESYEB ve EVM’nin gelişim dünyasına heybetli hizmetler sunduğunu rapor etti.

“Elan aşkın ihracat üzere çalıştık”

Toptan Fuar Acentesi ve UR-GE projeleri kabil dış satım odaklı hamlelerin Bursa’daki dış satımcı sayısının artmasında önemli afi oynadığını anlatım eden Burkay, “Milli katılımlı fuar aranjman yetkisine erbap KFA Fuarcılık şirketimiz, familya tekstili alanında dünyanın sunu nazik fuarlarından olan HOMETEX Fuarı’nı başarıyla gerçekleştiriyor. Göz olarak Ticari Safari Projemizle 100 ülkeden 25.000’den fazla alıcıyı kentimize getirdik. Tecim Bakanlığımızın destekleriyle düzenlenen BAĞA-GE Projelerimiz üyelerimizin acun ile rekabetinde eke bire bir yarar sağlıyor. Bu projelerimiz vakit kaybetmeden aut ticaretimize değil, turizm ve ticaret hayatına üstelik yardım sağlıyor. Bire Bir başka projemiz olan Geri Hizmet AŞ ile birlikte Yenişehir Havalimanı’nı hava kargo alanında farklı benzeri konuma ifham etmek istiyoruz” dedi.

Eskimemiş sulp fuar atağı

Burkay, BTSO’nun vizyonuyla fuarcılıkta Bursa’yı önemli benzeri minval haline geldiğini ifade ederek, “Şu anda kentimizde uluslararası düzeyde 18 fuar düzenleniyor. Dünyada yegâne olan blok mermer fuarını Bursa’de gerçekleştiriyoruz. Fuar açılmadan tamam mermerlerin satıldığı aynı tertip. Bebe ve çocuk konfeksiyon sektöründe senede iki fuar düzenliyoruz. Bursa Textile Show Fuarımızı Merinos Koyunu AKKM’den fuar merkezimize taşıyacağız. Çabucak istihsal merkezi tutmak yetmez. Ürettiğinizi ekleme değerli aynı şekilde dünyadaki alıcılarla buluşturulması lazım. Yeni zürriyet fuarcılıkla Bursa’yı farklı tıpkı noktaya ifade etmek istiyoruz” diye niteleyerek konuştu.

BTSO Berkitme ve Arabuluculuk Merkezi’nin Altıparmak’taki hizmet binasında hareketlilik gösterdiğini tabir fail Burkay, merkezden faydalanan bire bir firmanın New York’ta 15 milyon dolara mail ayrımsız sağlamlaştırma davasını kazanmayı başardığının de altını çizdi.

“TEKNOSAB’dahi üretime başlayan fabrika sayısı artıyor”

Burkay, Türkiye’nin efdal teknolojili geçmiş OSB’si olan TEKNOSAB Projesi’nde üretimlik inşaatlarının sürdüğünü, birçok fabrikada çarkların dönmeye başladığını dile getirdi. Bölgenin otoyol ve raylı tümce hatlarıyla bütünleşmiş olacağının altını çizen Burkay, “Şu anda TEKNOSAB’de etkin sayısı kestirmece 2 bin. Bölgede değme güzeşte devir eskimemiş fabrikalar açılıyor. TEKNOSAB tamamlandığında çatılardaki gündüz enerjisi 1.2 gw olacak. Kullanılmamış düzenleme sonrasında bölgede 3 gw olacak. TEKNOSAB’dahi ayrıca Türkiye’nin en iri GES projesi hayata geçecek” şeklinde konuştu.

“Bursa muvaffakiyet hikayesini yazan bire bir site”

Bursa’nın ihracatının kilo değerinin 4.51 dolar, hedefinin ise 8 dolar olduğunu belirten Burkay, “Bu hedefe ulaşırsak ülkemizin hedeflerine daha aşkın katkı sağlarız. Seçme şişman ekonominin başarı hikayesini yazan bölgeler var. Türkiye’nin dünyanın 10 şişman ekonomisine girmesini sağlayacak 8-10 kent var. Bursa birlikte bu şehirlerin başında geliyor. Türkiye’de 10 parça Bursa olsa ülkemizin süreğen bir nice sorunu ortadan kalkacak” ifadelerini kullandı.

“Kentimizin hedeflerine alçak katacak”

İbrahim Burkay, “BEBKA’nın raporuna bakarak OSB dışında artan alanlarda endüstri sicil belgesine ehil 8 bini fazla yapı var. Kent içindeki hesapsız sanayi alanlarında sıkışmış, büyümekte zorlanan KOBİ’ler üzere daha bakir ve çağcıl planlı endüstri alanları oluşturulması gerekiyor. Bu noktada 2017 yılında KOBİ OSB projesi için talep topladık. 2 bin 556 üyemiz isabet etmek istediğinin taahhüdünü verdi. Bursa’mız düşüncesiz şehircilik modeli ve mekansal planlamayla Türkiye’nin kalkınma hedeflerindeki liderlik rolünü elan da güçlendirebilecektir” açıklamalarında bulundu.

Kullanılmamış çağ kullanılmamış hedefler

Yeni çevrim mottosunu ‘Kendine İnan Ülkene Güven’ olarak açıklayan Burkay, konuşmasında bakir döneme ilgili hedeflerini üstelik paylaştı. İbrahim Burkay, tarımda verimliliğin artırılması gerektiğini belirterek, bu konuda Azık Tarım İhtisas Bölgesi kurulması amacıyla girişimlerde bulunacaklarını rapor etti. Burkay, “Lojistik maliyetlerin düşürülmesi üzere iri önem taşıyacak Geri Hizmet Minval için adımlar atacağız. Tevhit Ticaret ve Birleştirme Basamak Bölgeleri üzere bile çalışmalarımız sürüyor. Bu konuda bakanlıklarımızla görüşüyoruz. Bu noktada inşaat komitelerimiz ile gelişigüzel kooperatif modeliyle Türkiye’dahi kat sayı tıpkı yapılanmayı hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Antrparantez erkin tecim bölgeleri inşa etmek istiyoruz. Bu proje hayata geçtiğinde, kentin ekonomisine seçme anlamda aheste yardım sağlayacak. Bakir zürriyet fuar merkezimizi bu dönemde bulunduğu yerde hayata geçirmeyi planlıyoruz. ULUTEK HIVE projemiz dahi erdemli uygulayım bilimi şirketlerimizin Ar-Ge üretim merkezi haline getireceği bire bir hat konumunda. Erdemli teknoloji üniversitesini da bu dönemde yapmak üzere çalışmalar yürüteceğiz” dedi.

Çarşı ve hanlar bölgesi için e-ticaret adımı

BTSO Yüksekokul Projesi’nin 90 binden fazla etkin ve yöneticiye farklı alanlarda eğitimler verdiğini kaydeden Burkay, Başşehir Çarşı Projesi çerçevesinde elektronik ticarette bölgede dönüşüm merkezini yapmak için adımlar attıklarını söyledi. Burkay, “Çarşımızı pasif benzeri yapıdan çıkaracağız. Çarşının hareket hacminin artması için yetişkin tıpkı izlence. Bizler ticaret hayatının kalbinin attığı çarşımızı dünyaya boşaltmak istiyoruz. Esnafımız bu benzer ile dünyanın gelişigüzel tarafına mal satacak konuma ati” diye konuştu.

“Türkiye’nin başarı hikayesini bilcümle alay malay yazacağız”

‘Başkalarının kurduğu oyunun iyi tıpkısı aktörü olma devrini atlattık. Kurala uyan değil, kaide koyan benzeri Bursa başlamak istiyoruz’ diyen Burkay, şöyle bitmeme etti:

“Bursa’yı en ferah bizler tarif edebiliriz. Dünyadaki kullanılmamış değişimi yeryüzü hızlı okuyacak ve yakalayacak site Bursa. Bunu ıskalamamamız geçişsiz. İş dünyamızın desteklerini alarak bu projeleri hayata geçirdik. Bizim ihtiyacımız olan Türkiye’nin kalkınması hesabına yol haritamızı bir bir hayata geçirmek. Bize mevrut değme projeye topluluk çıkıyoruz. 70 komiteden arkadaşlarımız bu bilinçle 1 Ekim’üstelik demokrasi şöleni havasında seçimlerimizi yapacağız. Eskimemiş dönemde takkadak Bursa’nın değil, Türkiye’nin başarı hikayesini bilcümle birlikte yazacağız. Zira kendimize inanıyor, ülkemize güveniyoruz.” – BURSA

Share: